Сергій Дацюк Філософ

БУДАПЕШТСЬКИЙ МЕМОРАНДУМ: УКРАЇНА МАЄ ПРАВО НА ЯДЕРНИЙ ЗАХИСТ

07 грудня 2018, 09:06

Що стоїть за вимогою української влади до підписантів Будапештського меморандуму про проведення термінових консультацій?

Ця ідея Юлії Тимошенко була використана недавно українською владою і набула широкого резонансу в Україні та у світі.

Водночас, що стоїть за цією ідеєю, не розуміє значна кількість експертів, зокрема саме ті, які консультують українську владу.

Доводиться визнати, що до консультацій навколо базової проблеми Будапештського меморандуму Україна досі не готова.

Адже останнім часом стратегічні проблеми України швидко переводяться в статус передвиборного піару і руйнуються в своїх засновках і намірах, які не є ані стратегічними, ані принаймні благородними.

Водночас консультації в рамках Будапештського меморандуму це більш серйозно, ніж все, за що бралась досі українська влада під час війни.

Це ж не так званий воєнний стан, щодо якого можна сказати, що "ми вводимо воєнний стан, але воювати не будемо". Можна було трохи попіаритись, а потім вустами Прем'єр-міністра заявити, що воєнний стан може бути достроково припинений в разі нормалізації ситуації...

Що значить нормалізація ситуації у стані війни з 2014 року, пане Прем'єр-міністр? Нормалізація це означає повернення до нормальної війни, коли періодично гинуть українці в зоні розмежування з ТОТ ДЛО, блокується Азовське море, Крим анексований, але ми продовжуємо робити вигляд, що війни немає? Ви ситуацію до Керченської кризи вважаєте нормальною?

Схоже на те, що так само як з піар-метою була використана ситуація з так званим воєнним станом, буде використана ситуація термінових консультацій з підписантами Будапештського меморандуму.

Чи стоїть за ідеєю термінових консультації підписантів Будапештського меморандуму хоча б якась стратегія української влади? Чи є на цю тему розробки Інституту Стратегічних Досліджень, РНБОУ чи Адміністрації Президента?

Можливо це дуже таємні розробки, бо українській громаді про це невідомо.

Які ж проблеми мали бути поставлені Україною на цих термінових консультаціях, якщо б це справді була стратегічна ініціатива?

1. Вочевидь консультації підписантів Будапештського меморандуму це принципово інший формат міжнародних консультацій, ніж Мінський і Нормандський.

Мінський та Нормандський формати за великим рахунком йшли під диктат Росії, бо були розірвані питання агресії Росії на дві великі теми: окремо анексія Росією Криму і окремо агресія Росії щодо ТОТ ДЛО. Зараз США вимагають від України ще і третього розриву – окремо розглядати проблему окупації Росією Азовського моря, причому в двосторонньому форматі переговорів між Україною та Росією без участі міжнародної спільноти.

2. Будапештський меморандум дає можливість зафіксувати Україну як повноправного цілісного суб'єкта, якою вона існувала на момент його підписання (з Кримом, з ТОТ ДЛО, з Азовським морем), і в цьому статусі поставити питання про агресію Росії і відмову її визнавати суверенітет України.

3. Вочевидь консультації підписантів Будапештського меморандуму мають безпосередньо торкатися питання ядерного захисту України.

Україна має прямо сказати, що анексія Криму ніколи би не сталася, якби Росією не був використаний шантаж ядерною зброєю через третіх осіб, на тлі якого Україна відмовилася від військового захисту Криму. Про це публічно заявив Путін у відомому документальному фільмі. Чи наші політики і далі будуть приховувати від української громади цю прикру обставину?

4. Україна має прямо заявити, що казус порушення з боку підписантів "Будапештського меморандуму" гарантій суверенітету України підірвав процес непоширення ядерної зброї набагато більше, ніж це могло би зробити збереження ядерної зброї на території України.

5. Україна має заявити, що оскільки підписанти "Будапештського меморандуму" не надали жодних гарантій суверенітету України, то його умови є такими, в яких Україна має право жорстко вимагати негайно вирішити питання її ядерної захисту.

6. Україна має запропонувати три сценарії свого ядерного захисту:

1) Негайний вступ України до НАТО з обов'язковою умовою отримання "ядерної парасолі".

2) Розміщення ядерної зброї інших країн та ПРО інших країн на території України, які забезпечать Україні ядерний захист.

3) Підтвердження через голосування в ООН для України права на відновлення ядерного статусу.

Можливо може бути якась комбінація цих сценаріїв.

7. В разі якщо підписанти "Будапештського меморандуму" відмовляються виконати ці справедливі вимоги України, то Україна має попередити, що вона вважає підписання "Будапештського меморандуму" помилкою і буде самостійно шукати шляхи відновлення свого ядерного статусу.

Ось направду які проблеми мала би вже оприлюднити українська влада перед тим, як робити заяву про термінові консультації підписантів "Будапештського меморандуму", якщо би це справді була стратегія, а не черговий піар, після якого є всі шанси цю ідею в тому чи іншому вигляді зруйнувати чи дискредитувати.

powered by lun.ua
Коментарі — 137
Корж Микита _ 07.12.2018 12:45
IP: 95.132.135.---
После того как ХХ веке Украину раскатали скалкой и не один раз это уже не стратегия, п Дацюк, а национальная идея, потому шо судя по всему эта традиция перекочевала в ХХ! век и всех устраивает.
А Порошенку нужна не стратегия, а маленькая победоносная война перед выборами. Мы ещё будем свидетелями банкета и праздничного застолья по поводу капитуляции РФ и присвоении маршалу Порошенку следующего воинского звания.
Шас, порохоботы с кастрюлями на головах налетят.
Ya Yurkiv _ 07.12.2018 11:31
IP: 46.200.203.---
Ця ідея Юлії Тимошенко була використана недавно українською владою і набула широкого резонансу в Україні та у світі.
===========
То є давнішня Ідея Ющенка, коли він намагався, ще будучи Президентом, "матеріалізувати" Будапештський Меморандум, але тоді Варофка та "іже с нєй" Президента не підтримали, а зараз до ваної дійшло, що на цьому можна попіаритися.
З іншої сторони, Президент Порошенко так покладався на Мінські угоди та Нормандський формат, що взагалі відкинув цю Ідею.
Чи допоможе це звернення до підписантів Меморандуму?
Думаю, що ні, тому що західні підписанти вже відреагували на його порушення фуйлом, а саме, оголосили йому Економічну війну.
Це ВСЕ, що вони можуть зробити для України і всього світу!
Oleg Mivk _ 07.12.2018 10:58
IP: 35.235.226.---
оторванный от реальности выборный поп-лозунг
Ірина Марчук _ 07.12.2018 10:50
IP: 35.235.226.---
А українці мають право на безкоштовну медицину.:-)
Mike_Kharkov _ 07.12.2018 10:44
IP: 178.137.189.---
Давайте расшифруем, п. Дацюк, слово "Украина" в вашем тексте. Ведь это же новая власть отдала Крым, устроила гражданскую войну путем радикализации, так? внешние силы только поддерживали тех или иных резидентов. Это ж олигархия (т.к. власти она не теряла) сдала страну под арену боя военных блоков.
Причем здесь вся Украина? Она лишь жертва. Давайте персонифицируем все происходящие процессы, и тогда уже напишем про меморандум и т.д., напишем про будущие необходимые действия уже указывая сразу выгодополучателя (ведь это же главное!). Иначе, просто сваливая всё в кучу с флагом "Украина", эти слова ни о ком и ни о чем.
Если кто-то где-то хочет поближе подобраться к России и Китаю, то я, например, не могу уверенно утверждать станет ли украинец выгодополучателем от участия, и это ли путь становления государства. Особенно после отзвучавших уже первых шагов.
ANTIYANEK _ 07.12.2018 10:40
IP: 46.46.97.---
Тяжёлые последствия: 1). Полнейшее отсутствие материально-технической, производственной и кадровой базы, мест для испытаний, средств доставки и т.п. 2.) Полная изоляция и санкции, ни НАТО, ни МВФ, страна изгой. 3.) Окончательное обнищание народа 4.) Россия не будит дожидаться и точно нанесёт превентивный удар обычным оружием и будит в этом случае права. 5.) и главное. Допустим всё создали и куда стрелять будим: по Ростову для начала или сразу по кремлю. Вывод: очень вредная и опасная неосуществимая затея псевдопатриотов. С экономикой лучше разберитесь!
Reflectiver _ 07.12.2018 10:38
IP: 92.242.99.---
Давно замечено, что как только Тимошенко подаст какую-то идею, порохоботы начинают ее активно обсирать... а через какое-то время с этой идеей, как своей, выходит Порошенко.
Тактика "Прехват" называется.
Иван Калабуха _ 07.12.2018 10:07
IP: 35.235.227.---
Такой длиннопост ничем.
Вам, Рагулям, говорил экс посол светлых эльфов, что вы путаете гарантии и заверения.
правда.ком.уа /rus/news/2017/09/23/7156079/ освежу Вам в памяти.
Так что довольствуйтесь глубокими озабоченностями.
Vasiliy Parfenyuk _ 07.12.2018 09:58
IP: 37.229.116.---
Твоїми вустами та мед споживати.
Надія Ліман _ 07.12.2018 09:51
IP: 35.235.227.---
Все чітко і правильно у цій статті... Якби ще були в переговорниках по Будапештському меморандуму професіонали, а не дилетанти, то може щось би з цього вийшло.
Алекс Бенкендорф _ 07.12.2018 09:24
IP: 193.106.63.---
Уважаемый Дацюк. Прочтите на досуге Будапештский меморандум. Он ничего не гарантирует.
Tatyana Supryaga _ 07.12.2018 09:17
IP: 77.121.154.---
Дуже розумна і аргументована стаття, повністю згодна з автором.
Aтака Путіна1186 Уряд реформ391 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter