Наталя Гуменюк Журналіст-міжнародник

Газа. Коли правда стала точкою зору

20 листопада 2012, 20:10

Я повернулася до Києва три дні тому. По великому рахунку після чотирьох місяців в дорозі. Понад місяці я їздила Близьким Сходом – Іран, Єгипет, Туніс, Йорданія, Палестина, де, звісно, спілкувалася з арабами. Ще понад місяць – Сполученими Штатами, де чимала кількість моїх приятелів – євреї. Шлях від Тегерана до Чикаго виявився єдиною мандрівкою з фіналом у Харцизьку, який завдяки безпосередності донбаських селян, підживив любов до українців. Я дуже хотіла зробити паузу і зосередитися на текстах, замість того, щоб вмикати телевізор. Але вмикаю і бачу чергову історію про те, що "цього разу в Газі загинуло усього 30 людей" (на сьогодні 121). Мені байдуже, що це за канал. Мені не байдуже скільки. Телевізор я не хочу вмикати через "загинуло усього". Я не хочу читати новини, бо стає моторошно і від того, що написано, і як написано.

Серед моїх друзів багато палестинців. Хоча більшість з них не живе у Газі, але їм не байдуже. Не байдуже усім арабським товаришам, які, звісно, заполонили стрічку страшними фото загиблих дітей і зруйнованих домівок. Так само дуже дивними коментарями заповнили мою стіну в Фейсбуку знайомі американські євреї та ізраїльтяни – найчастіше вихідці з наших країв. В коментарі про загибель палестинців вони постять матеріали про тисячолітню історію єврейського народу. Мені страшно, коли правда стає точкою зору. Друзі, до чого тут історія єврейського народу! Друзі, до чого тут історія палестинського народу!

Мене непокоять фото мешканців Тель-Авіва, які сплять в бомбосховищах. Хоча мене важко переконати, що спати в тельавівському бомбосховищі гірше, аніж в розбомбленому будинку в Газі. Цієї миті розмірковую, чи варто публікувати обидві картинки поряд. Вийшов би непоганий демотивартор. Та я зумисне не додаю до цього запису жодного фото. Я відмовляюся сприймати цю історію з точки зору "хто кого?" Ви нам про Цахал, а ми вам про ХАМАС. Ви нам про одного загиблого, а ми вам про іншого. Хоча потрапляю у пастку і таки пишу, що ізраїльтян загинуло троє, а палестинців 121. Наведенням цифр я сама собі суперечу, але не бачу в цьому нічого поганого. Мене більше страшать люди на сто відсотків впевнені у своїй правоті і не готові змінити думку, якщо змінюється реальність. Так само мене страшить, коли правда стає точкою зору. Ось вам приклад. Я розміщую повідомлення про те, як ізраїльська армія зробила із свого блогу он-лайн гру "хто поширить більше прес-релізів Цахалу", використовуючи усі звичні маркетингові ходи. Суть в тому, що відвідувачів заохочують якомога частіше заходити на сайт та поширювати офіційні повідомлення про успіхи ізраїльської армії. За це можна отримати он-лайн звання та віртуальні призи. (Здається, нічого особливого на тлі того, що війна давно перетворилася на крихітні зображення людей, які бігають й ридають на екранах монітору кілька секунд, поки глядач не перемикне канал чи не натисне "стоп.") На такі повідомлення мені зазвичай відповідають не дискусією про те, чи варто перетворювати війну з реальними жертвами на віртуальну гру, а риторичними питаннями, "чи могла б я уявити, що Київ чи Одесу обстріюють ракетами". Дивує, що роблять це люди, які працюють у впливових організаціях, аналітичних центрах або не один рік пропрацювали в медіа. Чи варто їм відповідати, що є певні причини, чому Київ чи Одесу не обстрілюють ракетами.

Я однаково дивуюся, коли ніби дорослі, розважливі палестинці можуть опублікувати звернення ізраїльського солдата-дезертира, який в ефірі Бі-Бі-Сі називає атаки на Газу "злочином проти людства, а не самозахистом". От тільки відео 2010-го року часів минулої атаки на Газу, під час якої, за ізраїльськими даними загинуло 1600 людей. Мене дивує, коли хтось із палестинців геть серйозно розміщує статтю про осуд Обамою обстрілу Гази надруковану у Foreign Policy Journal. Двома кліками можна з'ясувати, що це не відоме американське видання Foreign Policy, створене автором "Зіткнення цивілізацій" Семюелем Гантінгтоном, а сайт заснований відомим анархістом і хакером Джеремі Хаммондом. Його вважають одним із засновників Anonymous, котрі, до речі, атакували ізраїльські сайти. Байдуже, що погляди Гантінгтона чи не радикальніші за Хаммондові.

Справа не в "форен полісі", а тому, що дуже досвідчені люди сприймають напівфейкові повідомлення за реальність. Залишається хіба додати, як соціальні медіа провалюють висвітлення конфлікту в Газі, про що вже написали інші мудрі аналітики. Тут і безконтрольна пропаганда, і підробні аккаунти.

Але що аналізувати? Не в людський природі перевіряти інформацію, в яку хотілося б повірити. Особливо, коли правда сприймається як точка зору. Чи це не черговий аргумент на користь традиційних медіа, які теоретично мали б надавати перевірену інформацію, якщо уточнити її не полінувалися журналісти, які теж звикли оприлюднювати в ЗМІ мало не все, що побачили в соцмережах. Але чи не вони, традиційні медіа, заразили світ цією хворобою – робити з правди точку зору. Хто як не вони перетворили "баланс" на формальність, дозволивши відповідати на факт прес-релізом, на фото з місця події – листом-запереченням на офіційному бланку, а на думку фахівця – думкою будь-кого з протилежною точкою зору.

Точка зору є і в мене. Наприклад, я вважаю, що не можна виправдовувати вбивство цивільних людей вбивством інших цивільних людей. Не можна виправдовувати вбивство дітей і жінок тільки тим, що їх вбиває не занесена в перелік терористичних організацій ХАМАС, яка здобула політичну перемогу на виборах в Газі, а армія буцім-то демократичної держави. Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то.

Не менше мене бентежить з'ясовування стосунків в середньовічній парадигмі "хто перший почав." А може не середньовічній? Око за око проголосив ще Хамурапі. Чи хтось до нього? Як взагалі визначати з чого почався конфлікт? Поговоримо про Другу інтифаду, про Першу інтифаду, про теракт в Тель-Авіві, про захоплення літака палестинськими терористами, про Шестиденну війну, про Накбу, про 1948-мий, про Голокост, про Хрестові походи, про розп'яття Христа?

Читаючи статті про війну в Газі я не хочу займатися історичною казуїстикою. Якщо публіка просить і ми почали гратися в такі ігри, то давай додамо ось це: http://www.pchrgaza.org/portal/en/index.php?option=com_content&view=article&id=8969%3Anew-israeli-escalation-against-the-gaza-strip-7-palestinians-including-3-children-killed-and-52-others-including-6-women-and-12-children-wounded-&catid=36%3Apchrpressreleases&Itemid=194 У матеріалі йдеться про те, що відбувалося в Газі за кілька днів до обстрілу Тель-Авіва. Семеро загиблих палестиців, з них троє дітей. 52 поранених, з них шестеро жінок, 12 дітей. В кожного з них є ім'я і історія. Двоє палестинських підлітків було вбито під час обстрілу, коли ті грали в футбол. Це лише одне із багатьох повідомлень про те, що в принципі відбувається в Газі, коли про це не показують на Сі-Ен-Ен. Прошу, читайте, там багато чого цікавого. Хіба все одно це буде сприйматися як інша точкою зору.

powered by lun.ua
Коментарі — 193
Wealthy_citizen _ 21.11.2012 09:02
IP: 82.207.127.---
Svidomyt74:
Wealthy_citizen:
Нахаба:
Хватит уже вашей мусульманской пропаганды.
Террористы нападают на чужое государство и за это получают ответ – вот и всё.
Ооо Так ты еврей)))
Готовый один раз проголосовать за Свободу?:) Не может быть.
Svidomyt74 _ 21.11.2012 09:00
IP: 99.23.161.---
Wealthy_citizen:
Нахаба:
Хватит уже вашей мусульманской пропаганды.
Террористы нападают на чужое государство и за это получают ответ – вот и всё.
Ооо Так ты еврей)))
Wealthy_citizen _ 21.11.2012 08:52
IP: 82.207.127.---
Нахаба:
Ваша Рейчел сжигала американские флаги, между прочим. Т.е. была такой же американкой, как колесниченко и табачник – украинцы. Интересные у вас герои... Может вы российский провокатор?
Petttro _ 21.11.2012 08:50
IP: 109.95.33.---
Шото не понятно, автору не нравиться, как устроен наш мир? Ну тада надо одевать рубище и идти в народ, на собственном примере показывать, к примеру, палестинцам, как надо жить правильно, а не статьи писать. От статеек мир не изменится.
Wealthy_citizen _ 21.11.2012 08:47
IP: 82.207.127.---
Нахаба:
Хватит уже вашей мусульманской пропаганды.
Террористы нападают на чужое государство и за это получают ответ – вот и всё.
Svidomyt74 _ 21.11.2012 08:41
IP: 99.23.161.---
Nepisatel:
Svidomyt74:
]А что вы скажете про интернациолизм современных сша?
Я об этом и говорил. Интернационализм – это создание неэтнической нации. В США есть нация – американцы.
А не этническая нация это хорошо или плохо?
По моему не этническая нация-русские это хорошо.
Svidomyt74 _ 21.11.2012 08:32
IP: 99.23.161.---
Nepisatel:
блинифигасе:
Так само як і дебілуватий інтернаціоналізм, що намагається мою особистість зрівняти з іншими.
Национализм возникает только тогда, когда существует угроза нации, реальная или выдуманная. Национализм – это защита от нападения. Шовинизм – это национализм победившей нации, когда нужно уничтожить остатки национального достоинства у порабощенных народов. Шовиниз – это нападение. Интернационализм – это неэтнический национализм: нация рабочих и крестьян, нация совков, нация славян, нация христиан и т.п. Похвалите кого-то другого, кого они не относят в своей новой нации и вы увидите все тот-же национализм – защита или нападение на чужаков. Интернационализм – это жестокая идеология новых наций.
А что вы скажете про интернациолизм современных сша?
Svidomyt74 _ 21.11.2012 08:14
IP: 99.23.161.---
80% жителей несчастной Газы, дети беженцев с тех земель, на которых живут сегодня израильтяне. Для них Кирьят-Малахи это Кастина, Ашдод – Исдуд, а Ашкелон – Аль-Мадждал. Прошло 65 лет, но они до сих пор все помнят. Почему бы им не помнить?
Bayan _ 21.11.2012 08:12
IP: 95.134.111.---
дуже багато літер, не подужав
Burkun _ 21.11.2012 08:12
IP: 178.94.133.---
Svidomyt74:
Ні. А до чого це тут?
Svidomyt74 _ 21.11.2012 08:08
IP: 99.23.161.---
Burkun:
"Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то."

Так "буцім-то" чи не "буцім-то"? І в цьому, і в безлічі інших питань, розсіяних по тексту і кинутих без відповіді. Кинутих свідомо і не без гордості навіть. Натомість перед нами величезна простиня тупої бабської істерики і месіанських повчань другої свіжості. Таке враження, що хтось вирішив покрасуватися своєю моральністю на тлі війни. Байдуже, що це не допомагає – аналітику напише хтось інший. А тут зате вигідний ракурс.

Цей блог – професійне самогубство в прямому ефірі. Прощай, Наталіє Гуменюк, як автор. Ти померла для мене, не напродившись:)
Вы еврей?
Burkun _ 21.11.2012 07:51
IP: 178.94.133.---
"Не можна виправдовувати вбивство мешканців Гази тільки тим, що буцім-то ХАМАС використовує їх як прикриття і розміщує ракетні склади в їхніх будинках. Буцім-то."

Так "буцім-то" чи не "буцім-то"? І в цьому, і в безлічі інших питань, розсіяних по тексту і кинутих без відповіді. Кинутих свідомо і не без гордості навіть. Натомість перед нами величезна простиня тупої бабської істерики і месіанських повчань другої свіжості. Таке враження, що хтось вирішив покрасуватися своєю моральністю на тлі війни. Байдуже, що це не допомагає – аналітику напише хтось інший. А тут зате вигідний ракурс.

Цей блог – професійне самогубство в прямому ефірі. Прощай, Наталіє Гуменюк, як автор. Ти померла для мене, не напродившись:)
case0lc _ 21.11.2012 07:29
IP: 37.52.56.---
блинифигасе:
Факти такі, що так званий "близькосхідний квартет" посередників не працює через те, що уряд Ізраїля санкціонував побудову поселень на спірних територіях
case0lc _ 21.11.2012 07:26
IP: 37.52.56.---
блинифигасе:
"Методички" ваші антисемітські я теж читаю.
А що кокретно в моїх словах антисемітського? Це як раз ваші висловлювання – це расизм, ксенофобія і неонацизм. Я в конфлікті цьому ніяку сторону не займаю і ніколи в цих країнах не був
блинифигасе _ 21.11.2012 07:18
IP: 46.117.54.---
Пора до праці. Бережіть Україну.
блинифигасе _ 21.11.2012 07:15
IP: 46.117.54.---
case0lc:
блинифигасе:
Факти чого? Чому переговори не ведуться?
Факти, що Ізраїль зірвав переговори.
блинифигасе _ 21.11.2012 07:13
IP: 46.117.54.---
блинифигасе:
case0lc:
блинифигасе:
Теж мамою зомбований?
Сам ти зомбований. Менше читай всякі ізраїльські "методички" і вивчай історію конфлікту. Якраз уряд Ізраїлю зривав переговори з Палестинською автономією за останні кілька років. Мирний договір мав бути десь років 5 тому підписаний, але вони зірвали його підписання і фактично відмовились від переговорів, а потім жаліються, що на них ракети падають
Слова. Факти є?
Ізраїльські ЗМІ основне інформаційне джерело для Аль-Джазіра та Аль-Арабія. "Методички" ваші антисемітські я теж читаю. Життя, історію останніх 15 років країни знаю наочно як ізраїльтянин. На моє місто також падають "гради" і падали вони й раніше, і це моя "методичка". Я українець, але я готовий за існування єврейської держави пожертвувати собою, бо кращого життя ніж тут годі й десь шукати. За Україну, доречі, теж, хоч життя там й кепське.
case0lc _ 21.11.2012 07:11
IP: 37.52.56.---
La Rossa:
Муслимы зашли полностью в мировозренческий тупик со своим диссонансом между "быть" и "казаться"
Які мусліми? Кримські татари? Чи хтось інший?
case0lc _ 21.11.2012 07:06
IP: 37.52.56.---
блинифигасе:
Факти чого? Чому переговори не ведуться?
блинифигасе _ 21.11.2012 07:01
IP: 46.117.54.---
case0lc:
блинифигасе:
Теж мамою зомбований?
Сам ти зомбований. Менше читай всякі ізраїльські "методички" і вивчай історію конфлікту. Якраз уряд Ізраїлю зривав переговори з Палестинською автономією за останні кілька років. Мирний договір мав бути десь років 5 тому підписаний, але вони зірвали його підписання і фактично відмовились від переговорів, а потім жаліються, що на них ракети падають
Слова. Факти є?
блинифигасе _ 21.11.2012 06:59
IP: 46.117.54.---
Ganna_Dark:
блинифигасе:
Ментальність народу важко зрозуміти, спілкуючись з її окремими представниками.
Кожен заслуговує на окрему повагу або неповагу.
Висновки можна робити тільки, коли народ збирається до купи.
Я по різному відношусь до тих с ким спілкуюсь, і ніяк до жодного з народів, навіть до свого. Ніціоналізм та інтернаціоналізм суть агресивне середовище яким я гидуюсь. Націоналізм, чи то єврейський, чи то український, чи палестинський огидні через приниження ними інших. Так само як і дебілуватий інтернаціоналізм, що намагається мою особистість зрівняти з іншими. Я ж бо точно знаю своє місце в суспільстві, борюсь щоб його,місце, покращити навчанням та дією, а не через приниження сусіда, та й свого нікому не віддаю тільки із того що хтось мені ровня.
case0lc _ 21.11.2012 06:58
IP: 37.52.56.---
блинифигасе:
Теж мамою зомбований?
Сам ти зомбований. Менше читай всякі ізраїльські "методички" і вивчай історію конфлікту. Якраз уряд Ізраїлю зривав переговори з Палестинською автономією за останні кілька років. Мирний договір мав бути десь років 5 тому підписаний, але вони зірвали його підписання і фактично відмовились від переговорів, а потім жаліються, що на них ракети падають
блинифигасе _ 21.11.2012 06:47
IP: 46.117.54.---
Sevenday:
Глава организации "Спасения евреев от ассимиляции в святой земле" Бенци Гопштейн от имени американского еврейства потребовал от Цукерберга расторгнуть брак с гойкой.

"Дорогой Марк, а точнее Мордехай. Я обращаюсь к тебе от имени всех поколений еврейского народа. Ты часть этого народа, хочешь ты того или нет, и ты не имеешь права просто так отвергать еврейские корни", – говорится в послании Гопштейна.

Ссылаясь на мемуары Голды Меир, автор послания напоминает, что "еврей, добровольно подвергающий себя ассимиляции помогает делу нацистов". Во демократия и толерантность))) а нам гомиков насаждают...
Да кто тебя насаждает? Тебя насаживают!
La Rossa _ 21.11.2012 06:23
IP: 93.74.246.---
svojak:
Я потерял своего двоюродного брата, глупого 16-летнего мальчишку, с промытыми, как у всех нас, мозгами. Моя тётя ходила по улице и раздавала конфеты, празднуя смерть своего сына. Я пришёл к ней домой и спросил: "Как ты себя чувствуешь?" Она рыдала, но на палестинской улице она должна была показывать, что это день радости, это день свадьбы – её сын женился на 72-х девственницах в раю.
Мрак...
Муслимы зашли полностью в мировозренческий тупик со своим диссонансом между "быть" и "казаться"
блинифигасе _ 21.11.2012 06:09
IP: 46.117.54.---
case0lc:
dioxide:
Если бы эти люди держадлись подальше от своих пусковых установок – жертв было бы гораздо меньше.
Як ви собі уявляєте це на практиці? Газа – це одна з найбільш густонаселених територій світу.
Ізраїлю треба відмовитись від тактики колективного покарання мирного населення і через переговори визнати незалежність Палестини
Так не хочуть вони ніяких переговорів. " Ізраїльський ворог повинен бути скинутий в море зі святої землі палестинського народу зі столицею палестинців в Єрусалимі". Все. А нація палестинців через десять років буде святкувати своє сторіччя. Наче б то Ви не знаєте?
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter