Ігор Попов Народний депутат України, заступник Голови Комітету з питань запобігання і протидії корупції

Бойовиків на Донбасі можна класифікувати як міжнародних терористів

14 січня 2018, 12:05

Розгляд закону про реінтеграцію актуалізує суспільну дискусію про можливі сценарії повернення окупованих територій. Одна з вимог російської сторони – проведення амністії для учасників бойових дій з їхньої сторони. Дійсно, в практиці процесів примирення елемент амністії використовується. Проте, амністія поширюється не на всіх учасників парамілітарних формувань. Спеціальні фільтраційні табори і особливі комісії чи трибунали проводять вивчення кожної конкретної справи, і класифікують контингент за чітко встановленими критеріями.

З поширенням гібридних та неконвенційних військових конфліктів постала потреба в правовій оцінці учасників таких неоголошених воєн, і міжнародні організації активно реагують на новітні виклики. Особливу увагу необхідно звернути на Резолюцію 2178 Ради Безпеки ООН, прийняту 24 вересня 2014 року. Даний документ вводить та регулює поняття foreign terrorist fighters – "іноземні терористи-найманці". Термін стосується іноземних громадян, які беруть участь у бойових діях проти законних урядів інших країн. Радбез вимагає від країн-членів ООН прийняти національні законодавчі акти, які допоможуть посилити покарання за участь у військових конфліктах у складі терористичних організацій. Звичайно, в самому тексті резолюції згадані лише окремі терористичні організації – ІДІЛ, афілійовані з "Аль-Каїдою" групи та Фронт Аль-Нусра. Проте, новий термін, введений ООН, може і має бути застосований і до бойовиків інших терористичних організацій. Головний принцип, який допоможе побороти найманство – prosecute or extradite – "карайте або екстрадуйте". Тобто, іноземні бойовики-найманці не повинні бути безкарними, і кара має їх знайти або в країні, де вони воювали, або в країні, громадянами якої вони є.

Для України перша цільова група для застосування цієї правової новели – громадяни тих країн, які ввели в національне законодавство поняття foreign terrorist fighters, і які брали участь у бойових діях у складі формувань ОРДЛО. На сьогодні створено перші прецеденти в судах Великої Британії, Естонії, Латвії, Іспанії, Білорусі, Чехії, Угорщини, Молдови. Частина справ ще перебуває на розгляді у апеляційних інстанціях. Головні аргументи захисту – доводити, що звинувачені займалися на окупованих територіях гуманітарною діяльністю, а фото зі зброєю в руках робили "для приколу". Проте, частина обвинувальних вироків набула чинності, є і прецедент екстрадиції.

Українські дипломати та співробітники відповідних відомств здійснюють комплекс заходів для ствердження невідворотності покарання для всіх виявлених бойовиків з будь-якої країни походження. Делегація ВРУ при ПА ОБСЄ застосовує міжнародно визнаний термін foreign terrorist fighters для характеристики бойовиків, з якими українські війська воюють на Донбасі. В перспективі – класифікація саме таким терміном і російських громадян, які беруть участь у бойових діях. З відповідними правовими наслідками – включення до баз даних, санкції, ордери. Всі ми розуміємо, що без безпосередньої участі іноземців у бойових діях події на Сході будуть розвиватися зовсім за іншим сценарієм. Як класифікувати українських громадян-бойовиків, і хто може мати право на амністію, хто – на обмеження у правах за колабораціонізм, а хто – має понести відповідальність – буде окремо вирішувати законодавець, і цю складну дискусію потрібно починати вже зараз.

У складі ПА ОБСЄ діє спеціальний комітет по протидії терористичним загрозам, в якому працюю і я. Перспективи для ухвалення спеціальних резолюцій ПА ОБСЄ та рекомендацій для країн-членів ОБСЄ є. Хоча є і протидія. Тема боротьби з тероризмом – чи не єдина, щодо якої Російська Федерація веде системний діалог і співпрацю з Заходом. Ще з часів терактів у Нью-Йорку, GWOT (Global War on Terrorism), із продовженням у сирійському питанні. І поширення терміну іноземних терористів-найманців на "ихтамнетов" – викликає негайний рішучий опір.

Створення правової бази, документування участі терористів у бойових діях, запити про міжнародну правову допомогу, включення донбаських бойовиків у відповідні міжнародні документи – це наша дипломатична зброя.

powered by lun.ua
Коментарі — 110
руслан49 _ 14.01.2018 14:08
IP: 95.134.220.---
Reflection:
Ну да, конечно... ещё всю расейскую армию записать в террористы и никакой войны никогда не будет. Сплошное АТО... торгуй и воруй...
Відносно війни. В США генерали прямолінійно вважають, що коли російські ракети направлені на США і дійсно можуть за півгодини перетворити США на радіоактивну пустелю, а Україна воює з Росією, то Україні треба допомагати. Але цв експерти в США (а таких більшість) вважають, що зараз Росія майже нічого не витрачає на війну на Донбасі. І коли Росія розпочне широкомасштабне вторгнення і захопить Україну, то проблем у Росії буде значно більше. Через це ці експерти вважають, що робити Україну дуже сильною немає потреби. А взагалі Україною в США займаються мало, бо думають, що Росія вже увязла в Україні і при любих варіантах розвитку ситуації в Україні в майбутньому, Росія буде мати проблеми.
Denis Bes _ 14.01.2018 14:06
IP: 35.189.235.---
Сокирко Владимир, интересно, сколько еще надо освободить стран от американского присутствия, чтобы такие селюки, как Вы, начали соображать, что значит "война с Россией"?
Ritz _ 14.01.2018 14:04
IP: 35.189.235.---
Премьер Венгрии Орбан назвал дуростью демонизацию Путина. Орбан, понятное дело, выполняет некий ритуал, подыгривая Кремлю, но самое главное для нас, это то, что Венгрия голосует за санкции против России. Санкции должны постоянно усиливаться и когда-нибуть из-за поребрика в обмен на еду и технологии начнут выдавать террористов-наемников, которые воевали на территории нашей страны. Другого пути нет, только монотонное и постоянно усиливающееся давление международных санкций и чем сильнее будет их действие, тем сговорчивее будет Москва.
Denis Bes _ 14.01.2018 14:03
IP: 104.155.117.---
С таким бредом ЛДНР точно никогда в составе теперешней Украины не будут. С такими идиотами вообще надо ставить вопрос о существовании государства. Может после следующих выборов будут грамотные и здоровые на голову люди.
Майк Симонов _ 14.01.2018 14:03
IP: 35.195.158.---
а можна й не кваліфікувати...
торгуєтесь?
Orest Pecharskyy _ 14.01.2018 13:28
IP: 35.189.235.---
Які серйозні речі! Попов такой красівий чєловєк, шо дальше нєкуда... Проте справа не в Попові, а в йолопізованому просторі, в якому цвітуть і блаґоухають Попови... Йолопізація простору є занадто глибока і не буде видно світла в тунелю ще мабуть довго... до наступних октябрскіх революцій, нових мишлєній і перестроєк...
Микола Южний _ 14.01.2018 12:55
IP: 104.155.117.---
Nord Ost _ 14.01.2018 12:46IP: 95.133.223.--
Товарищ Попов, этокажется ваш сын принимал участие в ограблении магазина? А вы знаете как классифицируют в народе таких как вы и ваш сынуля?
Добрий вечір в вашій хаті – радикальна партія ні каплі в рот, ні сантиметра в дупу...
Микола Южний _ 14.01.2018 12:53
IP: 35.195.88.---
б
Сокирко Володимир _ 14.01.2018 12:41
IP: 46.172.153.---
Навіщо видумувати щось нове? На сході України іде війна з Росією... і все. Піде додому Росія – війна там закінчиться за місяць... Це очевидно всім. Тільки таким, як попередній дописувач цього не зрозуміти ніколи.
Reflection _ 14.01.2018 12:34
IP: 35.195.121.---
Ну да, конечно... ещё всю расейскую армию записать в террористы и никакой войны никогда не будет. Сплошное АТО... торгуй и воруй...
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter