Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Влада не впоралась з рефлексом самозбереження

29 квітня 2016, 14:45

Ситуація навколо заборони телеведучому Савіку Шустеру працювати в Україні, вчора начебто була вирішена. Рішення Державної служби зайнятості призупинене, пан Шустер може працювати далі. Поки що.

В якості недолугого "вибачення", йому навіть запропонували ефір муніципального каналу із рейтингом, що дорівнює рівню популярності влади. Могли б запросити на канал "Гумор ТВ" або "Малятко", але в них загальнонаціональне покриття...

Цей конфлікт залишає основне запитання: що то було – обґрунтовані претензії державних служб до окремої людини, чи ознака того, що влада розпочала "зачистку" медіа-простору?

Це, на жаль, риторичне запитання. І явище це набагато ширше, ніж здається. Воно не обмежується Шустером. Просто його історія отримала найбільший резонанс.

Ознаки "височайшого" замовлення

Нині підконтрольні Банковій ЗМІ пережовують інформаційні гумки про непогашені кредити і несплачені Шустером податки та відкриття фіскальною службою нового кримінального провадження. Тобто інформаційно справу уводять від того явища, яке називається порушенням свободи слова.

Але не дивлячись на терміново зроблені пафосні заяви перших осіб держави, які синхронно забожились, що із думками про свободу слова вони і спати лягають, і прокидаються, – вуха замовлення стирчать з цієї історії.

Яка розпочалася не вчора. Спочатку "Свободу слова" викинули з ефіру Першого Національного, потім – вичавили з "плюсів", а коли Шустер отримав свій канал, почала "працювати" фіскальна служба, зрештою – найпильніша в природі служба зайнятості (з працівників якої зробили просто ідіотів).

Цей ланцюг подій не може бути випадковим. За всіма ознаками вітчизняної політичної традиції, це є "височайшим" замовленням.

Якщо навіть абстрагуватись від особи Савіка Шустера, суто формально він є фізичною особою, проти якої застосовані певні юридичні процедури. І в даному випадку всі ці процедури повинні бути абсолютно законними, адже Шустер не просто не є громадянином України, а й людина відома у світовій журналістиці. Щоб не було "шкандалю".

З юридичної точки зору в механізмі позбавлення Шустера права на роботу в Україні було допущене порушення основоположних конституційних прав. Бо попри всі намагання влади за останні два роки, в Україні досі існує такий конституційний інститут, як презумпція невинуватостіі. Тому виправдовувати цю "спецоперацію" розпатякуванням про начебто порушення телеведучим законів, пов'язаних із несплатою податків, є спробою приховати справжні мотиви. Бо жодна судова інстанція не визнавала Шустера винуватим! До того ж, розслідування фіскальною службою велося на момент застосування "санкції", не проти телеведучого особисто, а проти юридичної особи – "Студії Савіка Шустера". Це, як кажуть юристи, фактова справа.

І я не припускаю думки, що люди, які ламали собі голови, аби намацати більш-менш пристойний варіант рішення про "санкції" проти Шустера, не знають такого роду тонкощів. Вони чудово орієнтуються в цьому. Але, мабуть, в силу визначених термінів виконання поставленого їм завдання, насамкінець ці тонкощі проігнорували. Власне, в царині нехтування правом, вища влада регулярно подає своїм виконавцям власний приклад.

Відключивши мозок

Насправді ми маємо справу із істеричним проявом жахів діючої влади. Бо владна верхівка чудово розуміє, що напад на свободу слова є для українського суспільства крайнім подразником. І у випадку спроб неприховано "регулювати" медійний простір, репутаційні втрати просто катастрофічні (якщо, звичайно, ще є що втрачати).

Як бачимо, небезпека відкритого обговорення сучасного суспільного життя, виходить, для влади стала страшнішою за репутаційні ризики.

На жаль, влада дочимчикувала до крайньої точки суспільного невдоволення, яке проявляється у цілком обґрунтованій, масовій нищівній критиці її дій. Не залишилось аргументів, цікавих спікерів. Зникла можливість ефективно сперечатись, дискутувати, доводити правоту своєї позиції.

Коли влада втрачає можливість для інформаційного змагання, в неї виникає інтуїтивне бажання закрити ті медійні майданчики, де, власне, таке змагання розгортається найбільш гостро. Тобто замість усунення причин критики, починається боротьба із самою критикою.

І питання лише в тому, чи вистачає сили та політичної відповідальності боротися із власним рефлексом. Власне, можливість регулювати власні спонтанні реакції, відрізняє людину, так би мовити, від собаки Павлова. Включається мозок.

В нашому випадку чогось таки не вистачило і щось не включилось. В результаті такого нападу інстинктивного захисту, влада нині виглядає просто жалюгідно.

Пазл сучасного життя

Отже, зроблено перший явний, неприкритий, кострубатий крок у наступі на вільні ЗМІ. Савік Шустер – надто відома і впливова людина. Тому замовникам довелось відступити. Але ідеологічно-інформаційна "вольниця" – не тільки його "фішка". Першими ластівками взагалі-то були на подив синхронні переміщення двох відомих ведучих політичних ток-шоу: Андрія Кулікова, який оголосив про намір залишити "Свободу слова" на ICTV та Євгена Кисельова, який пішов з "Інтеру", де вів "Чорне дзеркало".

І якщо "зачистка" буде тривати, доведеться згадати ще про багатьох журналістів та громадських діячів.

Небажання влади стримувати такого роду "пориви" є черговою ознакою дрімучого політичного безкультур'я. Яке розповзається в усі сфери життя. Оце є справжньою проблемою. Проявів – безліч. Це, до прикладу, спроби "гуманітарного" віце-прем'єра Кириленка самостійно призначати на лукавій конкурсній основі, скажімо, художніх керівників славетних музичних та театральних колективів. Без урахування їхньої думки, звичайно. Або відмова Першого Національного транслювати концерт Оксани Білозір, бо там деякі неуки не знають, "хто це така" і на цій основі вважають її "неформатом". І саме "неформатом" тут вважають трансляцію Великоднього богослужіння всіх церковних конфесій! Ця гарна традиція, що об'єднує віруючих, була започаткована 10 років тому командою президента Віктора Ющенка. Сьогодні її зламали. Проявом якого "медійного регулювання" є таке безглузде рішення? На чию користь воно прийняте?

І це також доволі симптоматичні прояви, які примушують стверджувати про те, що суспільство має комплексну проблему. Яка полягає в тому, що ситуацій, в яких через страхи влади на догоду політичній доцільності або просто через чиюсь войовничу упередженість відбувається зловживання правом, стало критично забагато.

Я стверджую, що суспільство на має залежати від страхів влади, її безкультур'я та суб'єктивних "неформатів".

І проблеми із свободою слова – тільки один з пазлів розсипаної картини сучасного життя.

Але є в цьому випадку і корисне зерно. Відтепер ми знаємо, що влада, яка прийшла під гаслами європейських цінностей, відчула смак "закручування гайок". Знаємо також, що суспільний тиск примушує її робити крок назад. Розуміємо, що треба далі пильнувати за своїми правами.

Цих висновків, як для страсної п'ятниці, достатньо...

powered by lun.ua
Коментарі — 72
Владимир Беспалов _ 30.04.2016 11:26
IP: 176.36.100.---
Александр 1:
-Vesna-:
.
Пані Весно! Ви дали дійсно геніальне визначення Шустера: "Менеджер по продажу свободи слова. Або журналістика для бідних." У самісіньку десятку. Я б ще пояснив, що це журналістика не лише для "аборигенів" бідних матеріально, але і для бідних розумово.
Ага. А для "умственно багатых" предназначен 5й анал.
Сергей Папков _ 30.04.2016 11:25
IP: 93.73.27.---
Напи"Це, до прикладу, спроби "гуманітарного" віце-прем'єра Кириленка самостійно призначати на лукавій конкурсній основі, скажімо, художніх керівників славетних музичних та театральних колективів" (М. Ставнійчук).
На лукавій конкурсній основі призначали не лише керівників театрів, а також, наприклад, Дежфільмофонду О. Довженка, де "найкращою конкурсно пропозицією була визнана 3-сторінкова (!) "концепція" з переліком банальних гасел про "залюднення" (?) Держфільмофонду, "зміну не лише культурного та публічного ландшафту спального (?) району (яким Голосіївська площа Києва ніколи не була), але й всього міста, започаткувавши новий культурний маршрут на мапі Києва" (щось в цій тезі дуже нагадує відомий роман Ільфа і Петрова) та про "перенесення фільмофоду в бомбосховище".
А ось пропозиція, що програла, (нехай теж не ідеальна), але все ж мала 26 сторінок з економічним та технічним аналізом, конкретними проектами та приблизними кошторисами...
(Далі буде)
Сергей Папков _ 30.04.2016 11:23
IP: 93.73.27.---
Продовження У Facebook при бажанні можна знайти дуже красномовний відеорепортаж цього керівника Держфільмофонду, як вони до півночі "зажигали" під керівництвом Олени Пінчук та Пилипа Іллєнко на нинішніх Каннах. Хтось гине на Донбасі, комусь підвищують тарифи, а в цієї публіки "життя цілком вдалося". Ось такі цинічні українські реалії!
Александр 1 _ 30.04.2016 11:19
IP: 188.163.12.---
-Vesna-:
.
Пані Весно! Ви дали дійсно геніальне визначення Шустера: "Менеджер по продажу свободи слова. Або журналістика для бідних." У самісіньку десятку. Я б ще пояснив, що це журналістика не лише для "аборигенів" бідних матеріально, але і для бідних розумово.
Владимир Беспалов _ 30.04.2016 10:50
IP: 176.36.100.---
Miki2:
Якраз тест "на Шустера" показує, хто є хто тут насправді. Не підтримувати єдиний, по справжньому ємний в демократичному сенсі канал може, або провладний муділо/мудачка, або тупориле, яке тут розпинається щоденно в словесній пустопорожній еквілібристиці з собою подібними.
І надалі треба мати цих биздоболів на незмінній увазі.
Поддержую.
Хотя у кого-то может быть и здоровый скепсис, но присматриваться к ним определённо надо (мало ли чьих они будут).
Владимир Беспалов _ 30.04.2016 10:43
IP: 176.36.100.---
mihaylenco:
Що в нас немає журналістів, котрі б могли вести шоу? Скрипін, Яневський, Вересень. А Портніков! Серед жіночої статі також талантів вистачає. Чому всі так зациклилися на розкручених Шустері, Куликову, Кисільові.
В том-то и дело, что немае, судя по всему.
В принципе и Куликов с Киселёвым вели, можно сказать, по наследству от Савика. Но у них хуже получалось. Лично я и того и другого практически не смотрел, может по паре раз в год, от скуки.
Киселёв – проститутка, Куликов – скучный.
Это как с поварами – дай нескольким одинаковые продукты и посуду, каждый приготовит по-разному.
Шустер пока готовит лучше. Но, конечно, хочется чтобы и свои как-то шевелились. Хотя для меня Шустер тоже свой.
Владимир Беспалов _ 30.04.2016 10:37
IP: 176.36.100.---
Don_Korleon:
Від підорської порнухи Портнікова в мене досі очі болять
Признавайтесь, сколько раз смотрели?
Alexandr Maneshkin _ 30.04.2016 10:29
IP: 95.67.117.---
Уточняю:, Круглая башня, памятник архитектуры которую украла бизнес преступница Мари Ставнийчук находится в Киеве по Ул Щорса 44
Alexandr Maneshkin _ 30.04.2016 10:25
IP: 95.67.117.---
Глубоко неуважаемая Марина Ставнийчук! Бывшая заместитель главы администрации у Ющеноко изаместителя главы администрации президента Януковича! О чем глаголите леди?? Вас что то смущает? Наверно да! Тогда по хронологии: Вы, ваш муж Петро и его братСтавнийчук Борис Ефимович – это преступная группировка! Я отвечаю за каждое слово: ваша преступнаЯ группировка незаконно с помошью взяток бывшему председателю фонда имущества города Киева Збуржинского приватизировала уникальный памятник архитектуры Киева –, круглая башня, используя ваучеры липовых работников! Ваша преступная группировка незаконно приватизирова помещения свыше 10000 м по бульвару Шевченко 2, эта же престгруппа используя служебное положение Марины Ставнийчук приватизировала Китайский ресторан Киев Ул горького 69. Итого: памятник архетиктуры Киев бул Шевченко 2 – 5000 и все остальное равно 2000 м Вот ты Марина и Ставнийчук Борис Ефимович и его брат петро и есть наша беда в Украине
-Vesna- _ 30.04.2016 10:08
IP: 93.72.134.---
Miki2:
Наталя Соколенко:
-Vesna-:
Тільки бізнес – і нічого особистого, Шустер – це НЕ журналістика, Шустер не має жодного стосунку до цінності свободи слова. (с)

Абсолютно.
Менеджер з продажу свободи слова. Або журналістика для бідних.
Спекуляція ментальними "особливостями" аборигенів.
Геніяльно!!!
І шо?
Ти таких геніальних строк не те, що не напишеш – навіть не зрозумієш.
Miki2 _ 30.04.2016 10:04
IP: 178.94.58.---
Наталя Соколенко:
-Vesna-:
Тільки бізнес – і нічого особистого, Шустер – це НЕ журналістика, Шустер не має жодного стосунку до цінності свободи слова. (с)

Абсолютно.
Менеджер з продажу свободи слова. Або журналістика для бідних.
Спекуляція ментальними "особливостями" аборигенів.
Геніяльно!!!
Miki2 _ 30.04.2016 10:03
IP: 178.94.58.---
-Vesna-:
Тільки бізнес – і нічого особистого, Шустер – це НЕ журналістика, Шустер не має жодного стосунку до цінності свободи слова. (с)

Абсолютно.
Менеджер з продажу свободи слова. Або журналістика для бідних.
Спекуляція ментальними "особливостями" аборигенів.
-Vesna- _ 30.04.2016 09:46
IP: 93.72.134.---
Miki2:
mihaylenco:
Серед коментаторів чимало критиків Шустера. Серед моїх знайомих – також. І як правило, це доконані ватники.
Вчора на підтримку Шустера висловився Степан Хмара. Для мене вищої інстанції в світі серед людей просто не існує.
Та ти глянь на тутешніх, наче в доску патрійотів і патрійоток, або, вроді прібліжонних к нім.

Якраз тест "на Шустера" показує, хто є хто тут насправді. Не підтримувати єдиний, по справжньому ємний в демократичному сенсі канал може, або провладний муділо/мудачка, або тупориле, яке тут розпинається щоденно в словесній пустопорожній еквілібристиці з собою подібними.
І надалі треба мати цих биздоболів на незмінній увазі.
От примитив...
Miki2 _ 30.04.2016 09:27
IP: 178.94.58.---
mihaylenco:
Серед коментаторів чимало критиків Шустера. Серед моїх знайомих – також. І як правило, це доконані ватники.
Вчора на підтримку Шустера висловився Степан Хмара. Для мене вищої інстанції в світі серед людей просто не існує.
Та ти глянь на тутешніх, наче в доску патрійотів і патрійоток, або, вроді прібліжонних к нім.

Якраз тест "на Шустера" показує, хто є хто тут насправді. Не підтримувати єдиний, по справжньому ємний в демократичному сенсі канал може, або провладний муділо/мудачка, або тупориле, яке тут розпинається щоденно в словесній пустопорожній еквілібристиці з собою подібними.
І надалі треба мати цих биздоболів на незмінній увазі.
mihaylenco _ 30.04.2016 07:52
IP: 37.55.146.---
Don_Korleon
Скрипін, Яневський, Вересень, Портніков.
Це ваші.????
З 4-х названих 3 жиди.

Патріотизм, націоналізм, та антисемітизм – абсолютно різні речі.
Константин Державин _ 30.04.2016 07:42
IP: 23.251.135.---
Don_Korleon:
Roman Serbyn:
Мені дивно, що мовна проблема не хвилює українську інтелігенцію (про владу нема що й казати!) Варто б також звернути Шустерові увагу на цю проблему його впертості невживати українську мову
Шустер.
Вы понимаете, что, несмотря на то, что я брал уроки украинского языка за три месяца работы в сентябре 2005 года, несмотря на то, что я читал и смотрел телевидение, первые полгода я не понимал 70% того, что происходит в студии.
====
а скільки процентів він зараз розуміє.
60% населения Украины говорит на Русском.
Только 1920 году "мову" принято считать языком,не без старания того же Ленина.
Константин Державин _ 30.04.2016 06:53
IP: 192.158.29.---
sidor:
"По непроверенной информации залог через РФ внес сам агент Кремля Порошенко в обмен на гарантии в неразглашениы информации"
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Пока хохлы не перестанут придурками прикидываться,Порошенко и всех ему подобных майдановских самозванцев называть "Агентами кремля",а не агентами США,на Украине все изменения будут только в худшую сторону.
Самообман никогда не приводил к хорошим результатам.
mihaylenco _ 30.04.2016 06:48
IP: 37.55.146.---
Було б цікаво і діаспорі послухати такі програми як Шустера та Чорне Зеркало․ Але чи не можна їх ведучих навчити української мови․

Шоу Шустера, це авторська програма. З своїм автором. І з авторським правом.

Не треба когось мавпувати. Потрібно створювати свої програми. Що в нас немає журналістів, котрі б могли вести шоу? Скрипін, Яневський, Вересень. А Портніков! Серед жіночої статі також талантів вистачає. Чому всі так зациклилися на розкручених Шустері, Куликову, Кисільові.
mihaylenco _ 30.04.2016 06:41
IP: 37.55.146.---
Серед коментаторів чимало критиків Шустера. Серед моїх знайомих – також. І як правило, це доконані ватники.

Вчора на підтримку Шустера висловився Степан Хмара. Для мене вищої інстанції в світі серед людей просто не існує.
Roman Serbyn _ 30.04.2016 05:50
IP: 104.197.239.---
Було б цікаво і діаспорі послухати такі програми як Шустера та Чорне Зеркало․ Але чи не можна їх ведучих навчити української мови․ Пан Шустер реклямує себе як громадянин Європи (фактично є громадянином Канади та Італії), але мабуть в жадній європейській країні (окрім України) суспільство не толерувало б, щоб таку важливу національну програму ведучий провадив чужою мовою․ Мені дивно, що мовна проблема не хвилює українську інтелігенцію (про владу нема що й казати!) ․ Варто б також звернути п․ Шустерові увагу на цю проблему його впертості невживати українську мову․ Лінуа франка в Європі англійська, а не російська․ Англійська мова не загрожує україні, а російська так․
Pavlo Koma _ 30.04.2016 01:43
IP: 92.112.213.---
Вже третій рік поспіль Народ України всіх національностей знищують як сліпих котят.
В добавок засилають нам гастарбайтерів – заробітчан із посвідченнями журналістів від ФСБ – ГРУ РФ.
А вони заговорюють нам зуби і формують думку на радіо і телебаченні, що ми не можемо перервати дипломатичні стосунки із тими, хто нас знищує?
Це замкнене коло не так просто перервати. Адже засилають до нас не лише журналістів пропаганди Геббельса, як у Криму, а і тих хто розхитує корабель з різних боків, в тому числі із духовної і релігійної сторони процесу, який робить з нас стадо баранів на бойні.
Ось керівництво і пробує вивести Народ України з під гіпнозу так би мовити журналістів РФ, щоб ми мали можливість самі особисто подумати і заглянути правді в очі.
Ви вдумайтесь у фальш. Журналіст добровільно приїхав працювати в Україну як гастарбайтер, де платять в десять разів менше, ніж на його батьківщині.
Висновок простий, подобові відрядження, гонорар йому оплачують спецсдужби, які його прислали.
sidor _ 30.04.2016 00:26
IP: 77.52.81.---
karrot:
sidor:
...Из народного творчества -
"В ответ на объявленную голодовку самого Шустрого Савика, правительство объявило голодовку для всех пенсионеров страны, повысив тарифы на комуналку!"
пресслужба БЮТ саабщаєт.
в поддержку голодовкі Шустера Тімашенко тоже обявіла голодовку.
на своєй вілле в Мірабелле.
под чуткім наблюденієм врачей дієтологов...
правильно делает. В таком дурдоме нужно сохранять здоровье. Ведь в здоровом теле – здоровый дух.
Grenader45 _ 30.04.2016 00:14
IP: 91.124.63.---
...от у пані Марини з "з рефлексом самозбереження" схоже просто блискуче. Мімікрія – максимального рівня...
karrot _ 29.04.2016 23:44
IP: 130.211.85.---
sidor:
...Из народного творчества -
"В ответ на объявленную голодовку самого Шустрого Савика, правительство объявило голодовку для всех пенсионеров страны, повысив тарифы на комуналку!"
Шустер заявив, що призупинив голодування.
Таким чином голодування журналіста тривало 1,5 дня.
===
пресслужба БЮТ саабщаєт.
несмотря ні на што Юля продолжіт голодованіє...
karrot _ 29.04.2016 23:39
IP: 130.211.92.---
sidor:
...Из народного творчества -
"В ответ на объявленную голодовку самого Шустрого Савика, правительство объявило голодовку для всех пенсионеров страны, повысив тарифы на комуналку!"
пресслужба БЮТ саабщаєт.
в поддержку голодовкі Шустера Тімашенко тоже обявіла голодовку.
на своєй вілле в Мірабелле.
под чуткім наблюденієм врачей дієтологов...
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Віктор Уколов

Стартувала PR-кампанія за зняття санкцій з Росії?

Олексій Гарань

Скільки посад голів комітетів віддала опозиції правляча компартія у 1990 р.?

15
Ірина Федорів

До уваги голови КОДА: Даніш в суді завалює експертизу по каналізації на Бакала

3
Айдер Муждабаєв

Россияне устали от Путина. Это правда. Им нужен Сталин

7
Дмитро Яблоновський

Державні монстри – вбити чи розчаклувати?

3
Сергій Лямець

Авакова и Супрун оставить в правительстве? Зеленский и команда – вы серьезно???

17
Ірина Федорів

Вода з фекаліями: що дала нарада в голови ОДА

11
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

21
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

12
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter