Марина Ставнійчук Член Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія) від України (2007-2013 рр.). Заслужений юрист України, кандидат юридичних наук.

Влада не впоралась з рефлексом самозбереження

29 квітня 2016, 14:45

Ситуація навколо заборони телеведучому Савіку Шустеру працювати в Україні, вчора начебто була вирішена. Рішення Державної служби зайнятості призупинене, пан Шустер може працювати далі. Поки що.

В якості недолугого "вибачення", йому навіть запропонували ефір муніципального каналу із рейтингом, що дорівнює рівню популярності влади. Могли б запросити на канал "Гумор ТВ" або "Малятко", але в них загальнонаціональне покриття...

Цей конфлікт залишає основне запитання: що то було – обґрунтовані претензії державних служб до окремої людини, чи ознака того, що влада розпочала "зачистку" медіа-простору?

Це, на жаль, риторичне запитання. І явище це набагато ширше, ніж здається. Воно не обмежується Шустером. Просто його історія отримала найбільший резонанс.

Ознаки "височайшого" замовлення

Нині підконтрольні Банковій ЗМІ пережовують інформаційні гумки про непогашені кредити і несплачені Шустером податки та відкриття фіскальною службою нового кримінального провадження. Тобто інформаційно справу уводять від того явища, яке називається порушенням свободи слова.

Але не дивлячись на терміново зроблені пафосні заяви перших осіб держави, які синхронно забожились, що із думками про свободу слова вони і спати лягають, і прокидаються, – вуха замовлення стирчать з цієї історії.

Яка розпочалася не вчора. Спочатку "Свободу слова" викинули з ефіру Першого Національного, потім – вичавили з "плюсів", а коли Шустер отримав свій канал, почала "працювати" фіскальна служба, зрештою – найпильніша в природі служба зайнятості (з працівників якої зробили просто ідіотів).

Цей ланцюг подій не може бути випадковим. За всіма ознаками вітчизняної політичної традиції, це є "височайшим" замовленням.

Якщо навіть абстрагуватись від особи Савіка Шустера, суто формально він є фізичною особою, проти якої застосовані певні юридичні процедури. І в даному випадку всі ці процедури повинні бути абсолютно законними, адже Шустер не просто не є громадянином України, а й людина відома у світовій журналістиці. Щоб не було "шкандалю".

З юридичної точки зору в механізмі позбавлення Шустера права на роботу в Україні було допущене порушення основоположних конституційних прав. Бо попри всі намагання влади за останні два роки, в Україні досі існує такий конституційний інститут, як презумпція невинуватостіі. Тому виправдовувати цю "спецоперацію" розпатякуванням про начебто порушення телеведучим законів, пов'язаних із несплатою податків, є спробою приховати справжні мотиви. Бо жодна судова інстанція не визнавала Шустера винуватим! До того ж, розслідування фіскальною службою велося на момент застосування "санкції", не проти телеведучого особисто, а проти юридичної особи – "Студії Савіка Шустера". Це, як кажуть юристи, фактова справа.

І я не припускаю думки, що люди, які ламали собі голови, аби намацати більш-менш пристойний варіант рішення про "санкції" проти Шустера, не знають такого роду тонкощів. Вони чудово орієнтуються в цьому. Але, мабуть, в силу визначених термінів виконання поставленого їм завдання, насамкінець ці тонкощі проігнорували. Власне, в царині нехтування правом, вища влада регулярно подає своїм виконавцям власний приклад.

Відключивши мозок

Насправді ми маємо справу із істеричним проявом жахів діючої влади. Бо владна верхівка чудово розуміє, що напад на свободу слова є для українського суспільства крайнім подразником. І у випадку спроб неприховано "регулювати" медійний простір, репутаційні втрати просто катастрофічні (якщо, звичайно, ще є що втрачати).

Як бачимо, небезпека відкритого обговорення сучасного суспільного життя, виходить, для влади стала страшнішою за репутаційні ризики.

На жаль, влада дочимчикувала до крайньої точки суспільного невдоволення, яке проявляється у цілком обґрунтованій, масовій нищівній критиці її дій. Не залишилось аргументів, цікавих спікерів. Зникла можливість ефективно сперечатись, дискутувати, доводити правоту своєї позиції.

Коли влада втрачає можливість для інформаційного змагання, в неї виникає інтуїтивне бажання закрити ті медійні майданчики, де, власне, таке змагання розгортається найбільш гостро. Тобто замість усунення причин критики, починається боротьба із самою критикою.

І питання лише в тому, чи вистачає сили та політичної відповідальності боротися із власним рефлексом. Власне, можливість регулювати власні спонтанні реакції, відрізняє людину, так би мовити, від собаки Павлова. Включається мозок.

В нашому випадку чогось таки не вистачило і щось не включилось. В результаті такого нападу інстинктивного захисту, влада нині виглядає просто жалюгідно.

Пазл сучасного життя

Отже, зроблено перший явний, неприкритий, кострубатий крок у наступі на вільні ЗМІ. Савік Шустер – надто відома і впливова людина. Тому замовникам довелось відступити. Але ідеологічно-інформаційна "вольниця" – не тільки його "фішка". Першими ластівками взагалі-то були на подив синхронні переміщення двох відомих ведучих політичних ток-шоу: Андрія Кулікова, який оголосив про намір залишити "Свободу слова" на ICTV та Євгена Кисельова, який пішов з "Інтеру", де вів "Чорне дзеркало".

І якщо "зачистка" буде тривати, доведеться згадати ще про багатьох журналістів та громадських діячів.

Небажання влади стримувати такого роду "пориви" є черговою ознакою дрімучого політичного безкультур'я. Яке розповзається в усі сфери життя. Оце є справжньою проблемою. Проявів – безліч. Це, до прикладу, спроби "гуманітарного" віце-прем'єра Кириленка самостійно призначати на лукавій конкурсній основі, скажімо, художніх керівників славетних музичних та театральних колективів. Без урахування їхньої думки, звичайно. Або відмова Першого Національного транслювати концерт Оксани Білозір, бо там деякі неуки не знають, "хто це така" і на цій основі вважають її "неформатом". І саме "неформатом" тут вважають трансляцію Великоднього богослужіння всіх церковних конфесій! Ця гарна традиція, що об'єднує віруючих, була започаткована 10 років тому командою президента Віктора Ющенка. Сьогодні її зламали. Проявом якого "медійного регулювання" є таке безглузде рішення? На чию користь воно прийняте?

І це також доволі симптоматичні прояви, які примушують стверджувати про те, що суспільство має комплексну проблему. Яка полягає в тому, що ситуацій, в яких через страхи влади на догоду політичній доцільності або просто через чиюсь войовничу упередженість відбувається зловживання правом, стало критично забагато.

Я стверджую, що суспільство на має залежати від страхів влади, її безкультур'я та суб'єктивних "неформатів".

І проблеми із свободою слова – тільки один з пазлів розсипаної картини сучасного життя.

Але є в цьому випадку і корисне зерно. Відтепер ми знаємо, що влада, яка прийшла під гаслами європейських цінностей, відчула смак "закручування гайок". Знаємо також, що суспільний тиск примушує її робити крок назад. Розуміємо, що треба далі пильнувати за своїми правами.

Цих висновків, як для страсної п'ятниці, достатньо...

powered by lun.ua
Коментарі — 72
sidor _ 29.04.2016 23:29
IP: 77.52.81.---
...Из народного творчества -
"В ответ на объявленную голодовку самого Шустрого Савика, правительство объявило голодовку для всех пенсионеров страны, повысив тарифы на комуналку!"
sidor _ 29.04.2016 23:26
IP: 77.52.81.---
karrot:
sidor:
Задача: вирахувати супінь падлючості влади, яка з року в рік встановлює тарифи населенню в жорсткій прив"язці до газу імпортованого?
пресслужба БЮТ саабщає.
як тільки Юля повернеться з пляжу в Мірабеллі ми передамо їй вашу задачку.
рішення задачки ви получите в письмовому виді в апредельонниє законом срокі.
от долбодятлов то же нужен отдых.
sidor _ 29.04.2016 23:13
IP: 77.52.81.---
Александр 1:
......Але з точки зору державних інтересів допускати його до такої роботи (мається на увазі політичне шоу "Свобода слова") під часі війни з 2014 року це було колосальним злочином проти України......

Первый удар, связанный с арестом главного спонсора БПП Фирташа в Вене, обошелся бюджету
Украине в 125 млн. евро. По непроверенной информации залог через РФ внес сам агент Кремля Порошенко в обмен на гарантии о неразглашении информации о своих "темных делах".

Второй мощный юридический удар по агенту Кремля Порошенко. И снова из Австрии..."Заместитель главы Администрации Президента Украины Алексей Филатов находится в Вене – предположительно, в связи с уголовным делом против главы АП Бориса Ложкина. Об этом заявил в Facebook народный депутат от Блока Петра Порошенко (БПП) Сергей Лещенко. ". А как иначе? Надо тушить пожар на крыше, пока он не перебросился на весь дом", – написал он."...
sidor _ 29.04.2016 22:56
IP: 77.52.81.---
Александр 1:
......результати якої визначають багато поважних експертів (наприклад, Бальцерович)....

Реформатор и автор "шоковой терапии" принесет Украине беду – польский эксперт, политик и политолог, член партии "Справедливая Польша" Патрик Яки.
"Лешек Бальцерович ответственный за внедрение вредных экономических реформ, последствия которых польское общество испытывает до сих пор", – написал польский политик.
"Реформы фактически снизили инфляцию, но польза от этого была непропорционально низкая. Польша до сих пор испытывает последствия от них. То, что построил Бальцерович, – это карикатура на экономику свободного рынка", – написал.
Среди последствий польских реформ он называет рост безработицы на 16%, который привел к обеднению большого количества поляков.
Программа Бальцеровича, по словам польского политика, принесет украинцам еще больше бед и сделает общество "еще более зависимым от олигархов и людей, которые имеют толстый портфель".
karrot _ 29.04.2016 22:56
IP: 130.211.85.---
sidor:
Задача: вирахувати супінь падлючості влади, яка з року в рік встановлює тарифи населенню в жорсткій прив"язці до газу імпортованого?
пресслужба БЮТ саабщає.
як тільки Юля повернеться з пляжу в Мірабеллі ми передамо їй вашу задачку.
рішення задачки ви получите в письмовому виді в апредельонниє законом срокі.
sidor _ 29.04.2016 22:43
IP: 77.52.81.---
Александр 1:
......величезну роботу уряду та президента на користь України, ...

Задачка про басейн.
"Безусловно, нам еще предстоит выяснить, как так получилось, что газа мы потребили на 18 млрд грн, а субсидий выдали на 27 млрд." Источник:...://censor.net.ua/n386832
З басейну витікає:
можливо 18 млрд. грн/7,20 = 2,5 млрд. кубометрів газу,
можливо 27 млрд. грн/7,20= 3,7 млрд. кубометрів газу,
а можливо і всі (18+27) /7,20 = 5,833333 млрд. кубометрів газу
В басейн втікає:
"Добыча природного газа в Украине (без учета Крыма, г. Севастополя и части зоны проведения антитеррористической операции) в январе-декабре 2015 г. по сравнению с аналогичным периодом 2014 г. сократилась на 3,1% – до 19,2 млрд куб. м"...://...rbc.ua/rus/news/dobycha-gaza-ukraine-2015-sokratilas-3-1-1453391965.html

Задача: вирахувати супінь падлючості влади, яка з року в рік встановлює тарифи населенню в жорсткій прив"язці до газу імпортованого?
Владимир Беспалов _ 29.04.2016 19:51
IP: 176.36.100.---
А что можно ожидать от президента, у которого за полтора года рейтинг упал в прямом смысле в 10 раз и который стремится максимально узурпировать власть и пойти на 2й срок?
Заткнуть всем рот – это естественный и необходимый для него шаг.
Можно не сомневаться что на этом история со свободой слова не заканчивается, просто теперь исполнителей будут подбирать более тщательно, которые не так топорно работают.
Kazak Gahi _ 29.04.2016 19:00
IP: 46.118.250.---
А, хіба суспільство не може дати відсіч таким намаганням влади? Навряд чи... Кажуть "Влада – від Бога" Але яка вона – добра чи зла до людей, погана чи зовсім жалюгідна – це вже залежить від людей, які її терплять (кожні чотири – п*ять років наступая на ті ж самі граблі) knu.slobozhanshyna.in.ua
Константин Державин _ 29.04.2016 18:51
IP: 146.148.21.---
Miki2:
Константин Державин: – ШТАТНИЙ РОСІЙСЬКИЙ ТРОЛЬ
Может я из тебя человека хочу сделать.Ты коммунистом был,а теперь фашистом,но с моей помощью умрёшь нормальным человеком,потомки тобой ещё гордится будут.
Miki2 _ 29.04.2016 18:06
IP: 178.94.43.---
Константин Державин: – ШТАТНИЙ РОСІЙСЬКИЙ ТРОЛЬ
Константин Державин _ 29.04.2016 17:36
IP: 146.148.31.---
Александр 1:
Шура,родной ты наш физик теоретик,весь майдан это шоу за американское бабло и если бы не такие как Шустрик,то Украину не развели бы американцы как лохушку.
руслан49 _ 29.04.2016 17:15
IP: 37.52.23.---
mihaylenco:
Ситуація навколо заборони телеведучому Савіку Шустеру працювати в Україні, вчора начебто була вирішена.

Вирішена? Насіров як був на посаді, так і залишився. Кравченко як був на посаді, так і залишився. Рева. Розенко. Їх звільнили з роботи за порушення законів? Оголосили догану? Та ні! Нічого такого немає.
Навіть публічної порки для показухи не влаштували.
Тобто я так розумію, що всіх цих посадовців треба звільнити за те, що вони посміли потурбувати самого Шустера і попросили його платити податки.
ViHo _ 29.04.2016 17:01
IP: 95.135.253.---
З "невловимого Джо" Шустера зробили мало не "розп'ятого хлопчика".
Ті, хто готував цю заборону, чудово розуміли, що нічого окрім гучного скандалу (зі зрозумілим фіналом – скасуванням заборони) не буде. І, очевидно, саме скандал їм і був потрібен. Можна було б припустити, що скандал замовив сам Шустер задля власного піару. Але, в світлі системної кампанії по дискредитації діючої влади, що наразі розвертається в Україні, більше схоже що замовники мешкають десь північно-східніше від Києва і ексцес з Шустером – просто маленька складова частинка цієї кампанії.
mihaylenco _ 29.04.2016 16:57
IP: 37.55.146.---
Ситуація навколо заборони телеведучому Савіку Шустеру працювати в Україні, вчора начебто була вирішена.

Вирішена? Насіров як був на посаді, так і залишився. Кравченко як був на посаді, так і залишився. Рева. Розенко. Їх звільнили з роботи за порушення законів? Оголосили догану? Та ні! Нічого такого немає. Прем'єр ухиляється від виконання своїх прямих обов'язків – відповідальності за дотримання своїми підлеглими законів України. Відповідальність прем'єра полягає в застосуванні покарання до підлеглих, котрі при виконанні службових обов'язків порушують закони. Якщо гройсман не хоче виконувати своїх обов'язків, то їх має виконати Президент.

Ніхто й пальцем не ворухнув, аби покарати порушників закону на робочому місці. Навіть публічної порки для показухи не влаштували.
SH Holmes _ 29.04.2016 16:52
IP: 146.148.14.---
І я не припускаю думки, що люди, які ламали собі голови, аби намацати більш-менш пристойний варіант рішення про "санкції" проти Шустера, не знають такого роду тонкощів. Вони чудово орієнтуються в цьому...
.
...откуда в тонкостях юриспруденции могут ориентироваться люди с купленными (90%) дипломами юристов...
Diana Dvoenas _ 29.04.2016 16:36
IP: 77.120.170.---
руслан49:
Logic2009:
руслан49:
Ну якщо іноземець працює в Україні і не платить податки, то ким він вважає громадян України? Бидлом, яке він ні в що не ставить.
Я не пойму, при чем тут его этническая принадлежность? Кому, что позволяли? что прощали?. Свобода слова не предполагает закрытия глаз на факты!! Она их поддерживает! холит!лелеет!А власть делает (должна!!!) все чтобы, факты доносимые до народа 4й властью – были тем чем они были изначально, а не как совы у Линча "совы не те кем являются на самом деле"...сюр какой то,чесн слово!
Diana Dvoenas _ 29.04.2016 16:36
IP: 77.120.170.---
руслан49:
Logic2009:
руслан49:
Ну якщо іноземець працює в Україні і не платить податки, то ким він вважає громадян України? Бидлом, яке він ні в що не ставить.
Я не пойму, при чем тут его этническая принадлежность? Кому, что позволяли? что прощали?. Свобода слова не предполагает закрытия глаз на факты!! Она их поддерживает! холит!лелеет!А власть делает (должна!!!) все чтобы, факты доносимые до народа 4й властью – были тем чем они были изначально, а не как совы у Линча "совы не те кем являются на самом деле"...сюр какой то,чесн слово!
руслан49 _ 29.04.2016 16:19
IP: 37.52.23.---
Logic2009:
руслан49:
Все це шоу з "політичними утисками" Шустера добігло закономірного кінця. Все йому дозволили, все йому простили. Дуже високі в нього покровителі. А Шустер клав болт і на Україну, і на її владу, і на її громадян. Не буде він платити податки принципіально, бо вважає українців бидлом, яким можна маніпулювати і яке можна дурити.
Я так розумію, що бидлом українців вважаєте Ви,
приписуючи раз за разом це Шустеру, не додавши жодного доказу.
Ну якщо іноземець працює в Україні і не платить податки, то ким він вважає громадян України? Бидлом, яке він ні в що не ставить.
Александр 1 _ 29.04.2016 16:05
IP: 188.163.12.---
З юридичної точки зору можливо позбавлення права на роботу в Україні Шустера було неправомірним. Але з точки зору державних інтересів допускати його до такої роботи (мається на увазі політичне шоу "Свобода слова") під часі війни з 2014 року це було колосальним злочином проти України. Результат маємо, як кажуть, на обличчі. Незважаючи на величезну роботу уряду та президента на користь України, результати якої визначають багато поважних експертів (наприклад, Бальцерович), в країні розпалювана люта ненависть до влади, населення не бачить війни і хоче покращення вже зараз.
Допінг скандального шоу, як наркотик, зруйнував психіку людей, всі більше з глядачів стають ідіотами та хочуть крові, помсти та відчувають задоволення від шельмування всіх можновладців, навіть чесних. Тому що на шоу неможливо з'ясувати правду, відокремити добро від зла. Тому що рейтинг шоу залежить не від правди, а від скандалів.
Diana Dvoenas _ 29.04.2016 16:00
IP: 77.120.170.---
Все присутствующие напоминают алхимического уробороса, который жрет свой собственный хвост! "Дабы себя сам убил и родил себя же." А вот зачем оно нам? МЫ ж вроде обновлять бытие собрались, а занимаемся той же дрянью. посмотрите на себя, гооспода!
Logic2009 _ 29.04.2016 15:57
IP: 94.179.15.---
руслан49:
Все це шоу з "політичними утисками" Шустера добігло закономірного кінця. Все йому дозволили, все йому простили. Дуже високі в нього покровителі. А Шустер клав болт і на Україну, і на її владу, і на її громадян. Не буде він платити податки принципіально, бо вважає українців бидлом, яким можна маніпулювати і яке можна дурити.
Я так розумію, що бидлом українців вважаєте Ви,
приписуючи раз за разом це Шустеру, не додавши жодного доказу.
руслан49 _ 29.04.2016 15:38
IP: 37.52.23.---
Все це шоу з "політичними утисками" Шустера добігло закономірного кінця. Все йому дозволили, все йому простили. Дуже високі в нього покровителі. А Шустер клав болт і на Україну, і на її владу, і на її громадян. Не буде він платити податки принципіально, бо вважає українців бидлом, яким можна маніпулювати і яке можна дурити.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter