Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Зневажена честь Києва

27 травня 2008, 17:28

Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання, – і моє апостольське Вічне Місто, моя священна столиця, впродовж віків ким тільки не гвалтована, буде й далі стрімко перетворюватися на брудний, безликий Гонконг, по якому мчать, перекриваючи рух, класичні Свириди Петровичі й Проні Прокоповни на джипах із урядовими номерами, здійснюючи свою давню мрію, за класиком-таки: "А я по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!"...Тільки ж коні, то пак кияни, не винні. І не варто так уже улюлюкати в бік міфічних гречколюбних бабусь, які буцімто воліли "по 100 гр. щосвята від Черновецького" над "один раз 1000 грн. від Тимошенко" (за моїми спостереженнями, бабусі якраз голосували "за Юлю"!). А річ у тім, що киянам таки дійсно не було з кого вибирати. З цілого довжелезного полотна кандидатів (ах, трясця ж вашій помаранчево-біло-блакитно-рожево-червоно-рябоцибесенькій мамі, як же ж ви всі дістали, пігмеї, своєю щовиборчою істеричною трясучкою капшуків і амбіцій!) – таки жоден не продемонстрував, ні на макове зерня, – ні державницької культури, ні свідомості столичного мера. Ані, зрештою, просто, гідності киянина, якому це Місто – болить.

Бо з Містом же таки катастрофа – впору криком кричати й калатати в дзвони на сполох, як перед татарськими набігами. Сто років тому це ще було одне з найпрекрасніших міст у Європі. Двадцять років тому, вже понівечене й брутально ограбоване сталінським погромом із понад 300 своїх коштовних храмів і майже всіх історичних ансамблів, воно ще лишалося, завдяки унікальному, містичному, тільки з Римом і Єрусалимом порівнянному ландшафту, "містом-садом", де в радість було жити – і яким можна було захоплюватися. Нині це – розпухла сміттярка диких, сліпих, оскаженілих нуворішських грошей і нуворішських-таки смаків. Чотиримільйонне місто з одним (!) вокзалом, без багатоповерхових паркінгів (жодного!) і об'їздних доріг (вантажівки в історичному центрі – незмінний шок кожного європейця!), з людьми, загнаними під землю (!), й давно "непроїздним" потоком "пробок" і "тянучок" на поверхні, без пішохідних зон і взагалі без хідників, бо по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!"), з китайсько-латиноамериканською екологією (ще трохи, і сльози тектимуть з очей від забрудненого повітря, як у Боготі!), з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!") і взагалі без жодної культури містобудування, бо "будували"-гвалтували його всю дорогу після Мазепи різних мастей бабушкіни-варяги, котрим на Місто було начхати, і жодного трепету до князівсько-гетьманської слави "східних Афін" у цих людей нема й заводу (був би – не віддали б лаврських святинь у хамське паношення тоталітарній секті, званій Московським Патріархатом!), – ось який він нині, наш Вічний Град – наш Гонконг, наш Тайвань, наші, вибачте на слові, Познякижилбуд...

Місто без господаря. Місто, захоплене варварами. Місто, в якому жити стає все трудніше. Все незатишніше. Все неможливіше.

Але ж ви тут не живете, ви, з отого полотнища? Ви ж, самі варяги-некияни, повиносилися "за межі", в колишню "дачну зону", в надозерні палаци, поогороджувані шлагбаумами й будочками з озброєною охороною, – як же ви смієте, як вам стає нахабства, зажертій совковій нуворишні, лепетати щось про "проблеми киян", коли ви, убогі, їх собі так і уявляєте, ті "проблеми", – у вимірі то 100, то 1000 грн. на душу електорату, – а від розуміння того, що взагалі значить для честі нації столиця, та ще така, як Київ, вас відділяє дистанція, як від Печерська до Місяця?...

Бравого "сандеївця Льоні" і його команди в принципі можна було позбутися. Тільки не було кому цього робити, от у чім штука. ЮВТ, майстер інтриг і геній деструкції, затіявши цю справу з притаманною їй бурею й натиском, усю "конструктивну" частину найбездарнішим чином провалила – просто тому, що не змогла запропонувати киянам нічого ліпшого. Тобто, взагалі нічого, крім власних карих очей у телевізорі. Жодних ідей. Нуль цілих, нуль десятих. Замість прем'єра європейської країни орудувала, як не гірко, дама рівня трамвайно-тролейбусного депо, чиє почуття реальності, схоже, вбила непохитна віра в те, що: 1) все на світі купується й продається; 2) "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); 3) варто їй тільки зняти з ноги черевика й оголосити "Це мій черевик – голосуйте за нього!" – як збуджені юрми притьмом ринуть виконувати вказівку. Юрми, натомість, не ринули. І не дивно: порівняно з Черновецьким вірний ідальго ЮВТ Турчинов у гіпотетичній іпостасі київського мера має хіба ту перевагу, що розмовляє реченнями, де можна розрізнити підмет і присудок. Сподіватись від нього якоїсь культури державницького мислення смішно – свого часу на посту глави СБУ він запам'ятався був виключно тим, що, замість безпеки країни, займався особистою безпекою ЮВТ, тобто збором "компромату" на її опонентів, – і це в тій самій країні, де наш великий північний сусід порядкує як у себе в хаті, і СБУ таки ой як потребувала би притомного керівництва... Так що єдиною видимою чеснотою "прем'єрського кандидата" була його особиста відданість прем'єрші – чого для Києва виявилось малувато. Ну, а про всіх інших "учасників забігу" й говорити нецікаво – навіть красень Кличко був ніякий, мов той Турчинов. Яке ж вам діло до Вічного Міста, "любі мої", що вас аж стільки налетіло сюди й насмітило вашими летючками (а сміття-то в нашій Азіопі не сортують, не переробляють!), – що вам Гекуба?...

Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка". Коли в 2004 р. це хотіли зробити "донєцкіє" методом "лежать, баяцца!" – Україна одержала Майдан. Коли в 2008 р. це схотіли зробити Тимошенко й Кличко методом "поцілуй мене з розгону", – Київ одержав Черновецького. Що, в перекладі з мови передвиборчих бюлетенів на дискурс київських вулиць, означає: "А пішли ви всі!..."

"Отакоє-от", як казала одна незабутня. А Мера – справжнього, не за посадою тільки, – в Києві як не було, так і нема.

Я от думаю – може, нам Джуліані "на київський стіл" покликати? Примудрився ж чоловік якось перетворити геть "убитий", у 1990-ті, Нью-Йорк, де з підземок смерділо сечею гірше, як у радянських клозетах, а крізь Сентрал-Парк після 17.00 не наважувались іти навіть бомжі, – на місто, цілком відповідне європейським (авжеж пак!) стандартам. Може, він і Києву повернув би колишню славу? Його "градоначальницьким" чеснотам я б повірила – мала нагоду позаторік споглядати його зблизька, на Міжнародному письменницькому фестивалі "World Voices" у Нью-Йорку (уявляєте собі, до прикладу, Черновецького – та на "Молодості"? Чи – хоча б на Скрипчиній "Країні Мрій"? Так отож...). А вже кваліфікованих викладачів києвознавства я б такому "варягові", бігме, й сама не полінувалась би серед київської інтелігенції підшукати – і навіть, як казала Сова в мультфільмі, "бєзвозмєзддо, то єсть дадом". Принаймні він би їх слухав – у цьому я не сумніваюсь. Принаймні такий Джуліані моє Місто – поважав би.

Ось це й є ключове слово, в ньому весь "політтехнологічний секрет", якого не купиш за гроші, – повага. Саме її не виявив до Києва жоден із кандидатів. І тому Київ проголосував за відвертого, неприхованого блазня – за того, кого відверто й неприховано зневажає сам: от уже другий рік глузливо чмихаючи на сам звук його імені.

Це був чесний вибір, панове.

powered by lun.ua
Коментарі — 408
m512781 _ 27.05.2008 23:06
IP: 89.28.2.---
Дякую за статтю.
Калькулятор _ 27.05.2008 23:04
IP: 77.120.37.---
27.05.2008 22:51___ Калькулятор
Перечитав ще раз самого себе. Ми, великі, любимо самі себе перечитувати).Ну, звичайно, не лейПмотив, а лейТмотив (ми, великі, не можемо переносити неграмотність, навіть коли це просто опечатка)).
А взагалі за цією цікавою дискусією вже й забув про що то ми насправді говоримо).
Час спати, щоб раненько вставати і качатися, і вчитися, щоб силунів інтелектуалів не поменшало).
Vlad2008_1 _ 27.05.2008 23:04
IP: 194.44.242.---
___ КОЩ
>>що Кличко непрохідний
Не можу з Вами погодитись і ось чому:
1. На минулих виборах за Кличка голосувало лише на 1-2% менше ніж за Чернівецького
2. Особисто Кличко не замарався земельними оборудками і досить послідовно намагався з ними боротися, хоча й безуспішно, тому кияни його сприймають переважно нейтрально чи схвально. Дорікання йому стосувалися або недосвідченості – але пардон крім Чернівецького та Омельченко (чи вибирати слід лише з них?) хто керував таким величезним господарством як Київ? Турчинов? Або якостям Кличкової команди.
3. Звісно його команді палець в рот не клади, але ж можна голосувати за мера від однієї сили а в Київраду за іншу (якщо глянути на результати Кличка та його сили то видно що кияни це чудово розуміють:-)). До того ж команда Юлі те ж не "блеск"
4. Кличко цілеспрямовано й не перший рік йшов на мерство відмовляючись від верховної ради, чи можна це сказати про Турчинова?
5. Дії Юлі на посаді прем'єра не надто надихають (м'яко кажучи), звісно всі вороги а вона біла й пухнаста, але ж мають бути і якісь успіхи, якщо політична сила претендує на владу. А Турчинов сприймається як бліда тінь Юлі, тому теж великого піднесення не викликав
6. І нарешті хто з них був прохідний чудово показали вибори, адже Турчинов при всій підтримці Юлі (не зважаючи ні на що досі самого популярного політика державного рівня в Київі), якого вона водила за руку зміг лише +-= з Кличком по результатах. Тому сміливо можна припускати що в Кл були шанси перемогти Че
IO95 _ 27.05.2008 23:04
IP: 193.34.79.---
безкорисливо-теоретичного інтересу до країни
Да, з цим напряг.
Імхо щось таке прокльовувалось в покійного Кушнарьова.

А зараз політики фокусуються на здобутті влади.
Тільки тут фокус такий, як в нормальному бізнесі: "поженешся за грошима – втратиш і гроші і клієнтів, а поженешся за клієнтами – отримаєш і їх і гроші".
yuliya08 _ 27.05.2008 23:02
IP: 195.182.192.---
Панi Оксано,ви моя улюблена письменниця,проте дозвольте менi Вам щось сказати.Де були Ви та Ваша стаття мiсяць назад?чому не чути Вас на телебаченнi,в пресi так як це було в 2004.?Чому Ви вiдмовились йти в парламент в 2006?Нашi письменники вищi за це?А чому Василь Стус не був вищий за це?
_Netko_ _ 27.05.2008 22:54
IP: 195.42.130.---
27.05.2008 22:47___ joun_dim
Всюдисущому NETKO!
НеткоВІ:) чи ми української не вивчали, бо Лєнін українською не писав?

То правда! Але азбуку все ж таки потрібно знати!
В сенсі (що Ви маєте на увазі під словом азбука)?
Калькулятор _ 27.05.2008 22:51
IP: 77.120.37.---
27.05.2008 22:29___ зміючка-Оленка
достобіса хороша письменниця
Ви дійсно читали "Дослідження". І, бачу, дуже перейнялися. Але у тому хизуванні складнопідрядними (чи сурядними, чи ще дідько його знає якими) реченнями не вловили, так би мовити, лейпмотиву: п. Оксана страшенно шкодувала, що не дала тому силуну, а дала все-таки інтелектуалу художнику, який розвинув у ній вагінізм і ні разу (якщо не помиляюся) не зміг довести її до оргазму. Так що не знаю із якими хирлявими інтелектуалами Ви там колошкаєтеся у Могилянці, але спробуйте ще для порівняння поколошкатися із силунами.
І чому інтелектуал не може бути силуном?
А якщо все-таки уявити силуна інтелектуала, то як Ви думаєте він буде колошкатися?
joun_dim _ 27.05.2008 22:51
IP: 91.124.96.---
КОЩу!
То таки так! Але погодтеся, що у нас давно перебрана міра в характеристиках Президента "барбосами "від політики! Демократія як і свобода НЕ можуть без відповідальності! Вони тодіІ ялові!
joun_dim _ 27.05.2008 22:47
IP: 91.124.96.---
Всюдисущому NETKO!
То правда! Але азбуку все ж таки потрібно знати!
Честь!
КОЩ _ 27.05.2008 22:41
IP: 193.201.98.---
Про символи – це ще як сказати... Адже президентський штандарт являється одним із сімволів дердавності. То ж все не так просто...
_Netko_ _ 27.05.2008 22:39
IP: 195.42.130.---
27.05.2008 22:26___ КОЩ
27.05.2008 22:22___ _Netko_ Neborito Sorohmane! Що за маячня? Чи місце тут для такого словоблудства? Якщо посада заплямована, то її теба відмивати, але спочатку треба віддерти від крісла оте немовля в жовтих пелюшках! Ось і все, що я хотів сказати.
А я хотів сказати, що президент України (яко посада) – не є символом України:). Отож, якщо якесь чмо внаслідок сприятливих для цього чмо-а обставин у цьому крісля опинилося, то коні чи то пак крісло – не є винним, і отже його непотрібно відмивати:)
Чи чули Ви, що хтось приміром написав на плакаті слова – президент Гондурасу – і цей плакат спалив? Певно що ні. Бо то смішно й нікого "не колише". А от спробуйте спалити прапор Гондурасу. СБУ Гондурасу ту ж мить візьме Вас за...одне місце
Не всі розуміють, що виборна посада – це не досягнення, а (обов'язок і) зобов'язання, між іншим добре оплачувані.
зміючка-Оленка _ 27.05.2008 22:29
IP: 83.142.233.---
ризикну стати двістіпятдесяттретьою,хто залишить свій коментар на цьому форумі,але мушу сказати-таки від себе:Забужко достобіса хороша письменниця.Оце мабуть і все (майже?).Трохи смішно слухати усі ці розмови про "святий-золотоверхий-першоапостольний/престольний), розпи...й" Київ,це як безперервіні (скільки років уже) остогидлі розмови про українську духовність.смішно, бо наразі Київ – це насамперед не церкви,і навіть не Лавра,де юродиві Москальського патріархату публічно проклинали наших, могилянських судентів,а Троєщина (Траєщіна-сталіца міра-так було написано на рюкзачку геть пяної дівчини-підлітка),тому і мера вибрали такого, ніби він на однойменному базарі 20 літ китайське лахміття продавав, і команда його відповідна. Москалі кажуть-рибак рібака відіт издалєка.Українські інтелектуали можуть захлинутися у власних есеях,все одно про них почують лише кількасот чоловік – в основному студенток Семкова.тому Забужко може продовжувати писати і далі,бо вона достобіса гарна письменниця.і задавати собі питання,чому мером не стає якийсь кльовий дядько,що зробив би тейто й тейто,щоб не соромно було.а у мене зустрічне питання.чому Забужчина героїня із "Досліджень" так полюбляла накачаних хлопців.не інтелектуалів,їх-бо вона звела під знаменник "ашкеназького професора".Силані сексуально потужніші?Ні разу!Миршавий інтелектуал може переколошкати у 5 разів більше дівок,аніж накачаний шкет (приклад Вуді Аллен). Просто їй так нравилось.і киянам теж так нравиться.а мені подобаються інтелектуали
КОЩ _ 27.05.2008 22:26
IP: 193.201.98.---
27.05.2008 22:22___ _Netko_ Neborito Sorohmane! Що за маячня? Чи місце тут для такого словоблудства? Якщо посада заплямована, то її теба відмивати, але спочатку треба віддерти від крісла оте немовля в жовтих пелюшках! Ось і все, що я хотів сказати.
_Netko_ _ 27.05.2008 22:24
IP: 195.42.130.---
27.05.2008 21:40___ joun_dim
Починає подобатися КОЩ- прямотаки дитя природи!
Слово "честь" казали один одному старшини УНР в еміграції і шляхта загалом замість "до побачення".Затям!
Але вони ніколи не ТИкали незнайомій особі, як останній алкаш-москалисько. ЗатямТЕ!
КОЩ _ 27.05.2008 22:22
IP: 193.201.98.---
27.05.2008 22:15___ Vlad2008_1 Я міг би перелічити ще з десяток кроків балогану на підтримку наркоші. Справа не в цьому. Я в своїх коментарях всіх запевняв, що Кличко непрохідний. Але при цьму в нього була своя команда і палець в рот їм не клади, не кажучи вже про більш тонкі матерії. То ж виникає питання: чому БЮТ мав підтримати Кличка, а не навпаки? Якраз цей крок давав шанс Турчинову. А що, у БЮТ була краща кандидатура? Космос казав, що перемогти його може лише сама ЮВТ. Але ж вона вже при посаді. Можна багато писати про те, досяг гарант своєї мети, чи ні, але ж він президент всієї України. То ж треба, щоб його досягнення йшли на користь народу, а не навпаки. Скажіть, шановний, чи на користь Києву друге пришемтя Черновецького з чорним пастором? Звідси й робитимемо висновки.
_Netko_ _ 27.05.2008 22:22
IP: 195.42.130.---
27.05.2008 21:26___ joun_dim
Для КОЩа!
Баняку! Розрізняй посаду (символ) президента і особу президента! У всьому розвинутому світі це6 роблять крім тебе та ЮВТ підспідничників!
Честь!
Проше пана, по-перше, не верещіть так і не галасуйте, бо в мене монітор почав чи то ся хитати, чи то ся гойдати.
По-друге, де той рядок в українській конституції, де чорним-по-білому написано, що президент України – се державний символ?! (я тут не говорю про Юродивого Захланного гаранта своєї кишені, а виключно про посаду)

27.05.2008 21:35___ joun_dim
У КОЩа проблеми з пам'яттю!
Тобі ж пропонують подумати над "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); хіба лише до Черновецького це може бути застосовано?!
Тішуся, що Ви читаєте дєдушку Лєніна і на нього посилаєтесь яко на авторитет. Спдіваюся, що Ви – не миршавий злодійкуватий лицемір, а отже гідно й статечно святкуєте дату 7 листопада. А також у захваті від винаходу саме дєдушкі Лєніна, який називається КОНЦТАБІР. І добре пам'ятаєте думки слова та вчинки цього генія щодо України. І всі 55 томів його праць тримаєте на покутті. До речі, Ви яку з його статей зара перечитуєте?
А де повісили оце гасло дєдушкі:
при єдиній дії пролетаріатів великоруських і українських вільна Україна можлива, без такої єдності про неї не може бути мови
а це знаєте напам'ять:
Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Української Центральної Ради
Vlad2008_1 _ 27.05.2008 22:20
IP: 194.44.242.---
___ Yashka
>>Висновок 3. Тимошенко і Луценко лоханулись витягнувши Ющенка з гімна, коли в травні 2006р. у регіонів мало бути 300 голосів. Так само як раніше лоханувся і Ющенко підписавши "Меморандум" з Януковичем.
І де б вони були якби не зробили цього? В Лук'янівському СІЗО чи в еміграції?
>>Висновок 5. Тимошенко "дура" вона не дала Ющенку зробити коаліцію з регіонами в 2006 р., в результаті постраждав О.Мороз, вона витягнула Ющенка з гімна у 2008 р., після "Меморандуму" і "Універсалу".
Цікаво, Мороз вже -постраждалий:-)))
Vlad2008_1 _ 27.05.2008 22:15
IP: 194.44.242.---
>>КОЩ
>>козней президентського балогану
Відмову підписати закон про 2 тури в Київі дійсно можно вважати за козні, але невже саме через це Юля висунула "непрохідного" (~2% початкової підтримки) Турчинова? Чи може гарант заборонив їй підтримати Кличка, якого чи не з самого початку визначали, чи не як єдиного (крім самої Юлі:-)) хто зміг би подолати Черновецького? І явка тоді була б явно вище.
>>мінімум тьреба було не допустити до цих виборів, я вже не кажу про те, що посадити за грати, на що він теж заробив
Посадити й через це не допустити – 100 раз так, але просто не допустити – чим це відрізняється від дій Путіна, Лукашенка і т.і.?
>>Гарант переграв сам себе, бо й НУНС пролетіла
Звинувачуючи когось треба всеж таки бути послідовними. Якщо Ви кажете що перемога Черновецького то козні балогана, тобто президент намагався залишити Черновецького й не допустити Юльлю – то хіба він свого не досяг?
А стосовно прольту НУНС, то Ви забуваєте, що президент не тільки не підтримував жодну з "помаранчевих" сил, а й відверто "мочив" НУНС. Точніше те його крило на чолі з Луценко, що приймало участь у київських виборах, та занадто показувало свою прихільність до БЮТ. Тому тут коректніше казати, що президент не маючи можливості перемогти на цих виборах і вірно оцінюючи свої сили дистанціювався від перегонів і вирішувавсвої локальні задачи з показової порки "ненадійних" (з Луценківського крила НУНС). Врешті-решт хіба ж гарант дівився на нас з кожного третього плакату?
КОЩ _ 27.05.2008 22:09
IP: 193.201.98.---
27.05.2008 21:40___ joun_dim Вибачаюсь, я, мабуть, ще не досяг таких висот патріотизму, щоб знати таке. Я ж по простоті своїй про честь президента гутарю і ніяк не зрозумію, де у його вчинках честь? То ви, шановний, краще на це питання відповіли б. Здається, білогвардійці теж прощались типу "Чєсть імєю". Але це про щось інше...
joun_dim _ 27.05.2008 22:07
IP: 91.124.96.---
ОЛЬГИН супер стосовно сну ЮВТ!
Питання зняте!
Стьоб з політиків то клас!
joun_dim _ 27.05.2008 22:01
IP: 91.124.96.---
У ОЛЬГИНа запаморочення стосовно ВАЮ.
Політологічна класика свідчиить, що ніколи влада не буде служити громаді, якщо остання, починаючи кожен від свого порога не почне бажати контролювати те, як вона з'їдає наші гроші! Зрозумійте, що при теперішній українській Конституції наш Президент, який турбується про єдність держави і не керується революційною доцільністю в сьогоднішній ситуації чи не найбезневинніша овечка. Пам'ятаю виграш ЮВТ до ВРУ на Кіровоградщині в часи Лазаренка-прем'єра! Мене на все життя вразили нахабністьі хвалькуватість ЮВТ, яку я спостерігав по телевізору!.Знайомі кажуть, що з цієї нагоди сам Хуліо Іглесіас спіівав за добрі гроші їй з цієї нагоди! Відсоток у неї тоді чи не всі 96. Проголосували чи не всі пенсіонери. Цю школу Черновецький взяв саме там.Потім у сусідів полтавців трохи згодом на виборах до ВРУ стали називати 20 українських гривень шуфричками! З якого такого дива? Як ви думаєте? Може не треба творити собі ні з кого кумирів? А починати із себе! З побілки власного обпльованого під'їзду перед векликоднем! Для цього Указу президента зовсім не треба! А має бути та притомність, про яку так гарно і гірко пише О.Забужко.
Карлик _ 27.05.2008 21:58
IP: 194.29.62.---
Не згоден з Вами,але написано – яскраво!Дякую.Аж не хочеться Ківалова читати,що щось там нашкрябав.
КОЩ _ 27.05.2008 21:56
IP: 193.201.98.---
27.05.2008 21:55___ Калькулятор – Але значно гірше, якщо виродок у цій сім"ї – батько.
Калькулятор _ 27.05.2008 21:55
IP: 77.120.37.---
Бачимо, що Україна – багатодітна мати. І в цій сім"ї не без виродка.
КОЩ _ 27.05.2008 21:54
IP: 193.201.98.---
27.05.2008 21:49___ Yashka – Є ще один варіант, найгірший: а що, коли він все це від... простоти?
Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter