Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Зневажена честь Києва

27 травня 2008, 17:28

Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання, – і моє апостольське Вічне Місто, моя священна столиця, впродовж віків ким тільки не гвалтована, буде й далі стрімко перетворюватися на брудний, безликий Гонконг, по якому мчать, перекриваючи рух, класичні Свириди Петровичі й Проні Прокоповни на джипах із урядовими номерами, здійснюючи свою давню мрію, за класиком-таки: "А я по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!"...Тільки ж коні, то пак кияни, не винні. І не варто так уже улюлюкати в бік міфічних гречколюбних бабусь, які буцімто воліли "по 100 гр. щосвята від Черновецького" над "один раз 1000 грн. від Тимошенко" (за моїми спостереженнями, бабусі якраз голосували "за Юлю"!). А річ у тім, що киянам таки дійсно не було з кого вибирати. З цілого довжелезного полотна кандидатів (ах, трясця ж вашій помаранчево-біло-блакитно-рожево-червоно-рябоцибесенькій мамі, як же ж ви всі дістали, пігмеї, своєю щовиборчою істеричною трясучкою капшуків і амбіцій!) – таки жоден не продемонстрував, ні на макове зерня, – ні державницької культури, ні свідомості столичного мера. Ані, зрештою, просто, гідності киянина, якому це Місто – болить.

Бо з Містом же таки катастрофа – впору криком кричати й калатати в дзвони на сполох, як перед татарськими набігами. Сто років тому це ще було одне з найпрекрасніших міст у Європі. Двадцять років тому, вже понівечене й брутально ограбоване сталінським погромом із понад 300 своїх коштовних храмів і майже всіх історичних ансамблів, воно ще лишалося, завдяки унікальному, містичному, тільки з Римом і Єрусалимом порівнянному ландшафту, "містом-садом", де в радість було жити – і яким можна було захоплюватися. Нині це – розпухла сміттярка диких, сліпих, оскаженілих нуворішських грошей і нуворішських-таки смаків. Чотиримільйонне місто з одним (!) вокзалом, без багатоповерхових паркінгів (жодного!) і об'їздних доріг (вантажівки в історичному центрі – незмінний шок кожного європейця!), з людьми, загнаними під землю (!), й давно "непроїздним" потоком "пробок" і "тянучок" на поверхні, без пішохідних зон і взагалі без хідників, бо по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!"), з китайсько-латиноамериканською екологією (ще трохи, і сльози тектимуть з очей від забрудненого повітря, як у Боготі!), з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!") і взагалі без жодної культури містобудування, бо "будували"-гвалтували його всю дорогу після Мазепи різних мастей бабушкіни-варяги, котрим на Місто було начхати, і жодного трепету до князівсько-гетьманської слави "східних Афін" у цих людей нема й заводу (був би – не віддали б лаврських святинь у хамське паношення тоталітарній секті, званій Московським Патріархатом!), – ось який він нині, наш Вічний Град – наш Гонконг, наш Тайвань, наші, вибачте на слові, Познякижилбуд...

Місто без господаря. Місто, захоплене варварами. Місто, в якому жити стає все трудніше. Все незатишніше. Все неможливіше.

Але ж ви тут не живете, ви, з отого полотнища? Ви ж, самі варяги-некияни, повиносилися "за межі", в колишню "дачну зону", в надозерні палаци, поогороджувані шлагбаумами й будочками з озброєною охороною, – як же ви смієте, як вам стає нахабства, зажертій совковій нуворишні, лепетати щось про "проблеми киян", коли ви, убогі, їх собі так і уявляєте, ті "проблеми", – у вимірі то 100, то 1000 грн. на душу електорату, – а від розуміння того, що взагалі значить для честі нації столиця, та ще така, як Київ, вас відділяє дистанція, як від Печерська до Місяця?...

Бравого "сандеївця Льоні" і його команди в принципі можна було позбутися. Тільки не було кому цього робити, от у чім штука. ЮВТ, майстер інтриг і геній деструкції, затіявши цю справу з притаманною їй бурею й натиском, усю "конструктивну" частину найбездарнішим чином провалила – просто тому, що не змогла запропонувати киянам нічого ліпшого. Тобто, взагалі нічого, крім власних карих очей у телевізорі. Жодних ідей. Нуль цілих, нуль десятих. Замість прем'єра європейської країни орудувала, як не гірко, дама рівня трамвайно-тролейбусного депо, чиє почуття реальності, схоже, вбила непохитна віра в те, що: 1) все на світі купується й продається; 2) "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); 3) варто їй тільки зняти з ноги черевика й оголосити "Це мій черевик – голосуйте за нього!" – як збуджені юрми притьмом ринуть виконувати вказівку. Юрми, натомість, не ринули. І не дивно: порівняно з Черновецьким вірний ідальго ЮВТ Турчинов у гіпотетичній іпостасі київського мера має хіба ту перевагу, що розмовляє реченнями, де можна розрізнити підмет і присудок. Сподіватись від нього якоїсь культури державницького мислення смішно – свого часу на посту глави СБУ він запам'ятався був виключно тим, що, замість безпеки країни, займався особистою безпекою ЮВТ, тобто збором "компромату" на її опонентів, – і це в тій самій країні, де наш великий північний сусід порядкує як у себе в хаті, і СБУ таки ой як потребувала би притомного керівництва... Так що єдиною видимою чеснотою "прем'єрського кандидата" була його особиста відданість прем'єрші – чого для Києва виявилось малувато. Ну, а про всіх інших "учасників забігу" й говорити нецікаво – навіть красень Кличко був ніякий, мов той Турчинов. Яке ж вам діло до Вічного Міста, "любі мої", що вас аж стільки налетіло сюди й насмітило вашими летючками (а сміття-то в нашій Азіопі не сортують, не переробляють!), – що вам Гекуба?...

Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка". Коли в 2004 р. це хотіли зробити "донєцкіє" методом "лежать, баяцца!" – Україна одержала Майдан. Коли в 2008 р. це схотіли зробити Тимошенко й Кличко методом "поцілуй мене з розгону", – Київ одержав Черновецького. Що, в перекладі з мови передвиборчих бюлетенів на дискурс київських вулиць, означає: "А пішли ви всі!..."

"Отакоє-от", як казала одна незабутня. А Мера – справжнього, не за посадою тільки, – в Києві як не було, так і нема.

Я от думаю – може, нам Джуліані "на київський стіл" покликати? Примудрився ж чоловік якось перетворити геть "убитий", у 1990-ті, Нью-Йорк, де з підземок смерділо сечею гірше, як у радянських клозетах, а крізь Сентрал-Парк після 17.00 не наважувались іти навіть бомжі, – на місто, цілком відповідне європейським (авжеж пак!) стандартам. Може, він і Києву повернув би колишню славу? Його "градоначальницьким" чеснотам я б повірила – мала нагоду позаторік споглядати його зблизька, на Міжнародному письменницькому фестивалі "World Voices" у Нью-Йорку (уявляєте собі, до прикладу, Черновецького – та на "Молодості"? Чи – хоча б на Скрипчиній "Країні Мрій"? Так отож...). А вже кваліфікованих викладачів києвознавства я б такому "варягові", бігме, й сама не полінувалась би серед київської інтелігенції підшукати – і навіть, як казала Сова в мультфільмі, "бєзвозмєзддо, то єсть дадом". Принаймні він би їх слухав – у цьому я не сумніваюсь. Принаймні такий Джуліані моє Місто – поважав би.

Ось це й є ключове слово, в ньому весь "політтехнологічний секрет", якого не купиш за гроші, – повага. Саме її не виявив до Києва жоден із кандидатів. І тому Київ проголосував за відвертого, неприхованого блазня – за того, кого відверто й неприховано зневажає сам: от уже другий рік глузливо чмихаючи на сам звук його імені.

Це був чесний вибір, панове.

powered by lun.ua
Коментарі — 408
Shooter _ 28.05.2008 11:05
IP: 158.169.131.---
безкорисливо-теоретичного інтересу до країни

Да, з цим напряг.
Імхо щось таке прокльовувалось в покійного Кушнарьова
Це коли він Харків дєрібанив? Чи коли ПіСУАРом громадянську війну провокував?
Чи коли браконьєрством займався?
bak _ 28.05.2008 10:54
IP: 193.242.114.---
Киев надо переносить в Лемберг! Замечательное место. И господам ездить не надо. Они ж все оттуда! Да и делить легче будет, если что.
AdamO _ 28.05.2008 10:48
IP: 195.43.43.---
Дякую за статтю. Особливо – за характеристику ЮВТ. Напишіть так же за інших персонажів, плз...
Ковальов _ 28.05.2008 10:45
IP: 195.85.219.---
Оксана писала не про політику, а про честь. Про честь киян, а не кандидатів на посаду голови. ГОЛОВИ, а не мера (мер з французької – мама, краще б пером називали, пер – батько). Кияни повинні були думати якій КИЇВ вони, як "мери" та "пери", залишать своїм дітям та онукам.
Кияни не здали залік на право (честь) називатися мешканцями столиці.
Це честь, але і відповідальність – бути киянином.
А не бути посміховиськом для всієї України.
khersonec _ 28.05.2008 10:40
IP: 80.93.116.---
Очень хорошо, со вкусом и любовью написано.
Мне кажется, что то, что сейчас буду говорить, уже говорилось – но тем не менее. Киев должен быть перестать быть столицей. Административным центром.
Нам надо свой Вашингтон или там Бразилиу в центре Украины. Где-то рядом с Кировоградом, оставив Киев Богу.
gard _ 28.05.2008 10:35
IP: 193.242.114.---
Каждый получает то, что заслужил. Значит большего, Киев и Украина, не достойны.
юр_чик _ 28.05.2008 10:32
IP: 77.121.16.---
"по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!") "

а хто, як не Черновецький, почав очищати тротуари від машин та наводити лад на стоянках? І хто, як не його опоненти-невдахи, подали до суду на евакуатори??? І в мене під вікном знов сигналять з ранку до вечора, бо проїзд майже заблоковано залишеними машинами, а евакуатори відмінили...
Добре, що вибори минулися – знову почали прибирати в парку сміття ті, хто саботував свої обов'язки, щоб визвати незадоволення чинним мером.
Историчка _ 28.05.2008 10:31
IP: 91.124.220.---
28.05.2008 10:08___ roman77

Извините, roman77, но тогда это полнейший садо-мазохизм – выбрав оранжевых революционеров, которые оказались падлами редкими, говорить, что это сделано назло соседу.
AlexPP _ 28.05.2008 10:28
IP: 212.109.53.---
Пані Оксано! Поділяю Вашу оцінку проблем – але хіба в них винен міський голова? Ви ж самі бачите, що проблеми значно глибші, і НІЯКИЙ мер 1 міста (хай і столиці) їх НЕ вирішить...
На мою думку, кияни все ж таки обрали КРАЩОГО з тих, хто був на вибір.
Чомусь люди (і Ви зокрема) не бачите одного СЛОНА – збільшення міського бюджету, що дає РЕАЛЬНУ можливість вирішення бодай частини міських проблем. Крім того що це є виведення грошей із тіні – отже наведення ладу в державі.
Що ЛМЧ – поки що єдиний – надає убогим РЕГУЛЯРНУ допомогу. Що тих же убогих, що лежать в лікарнях, почали нормально годувати.
Що купили новий прохідницький щит – і будівництво метро на Теремки (там і я живу) зрушило з мертвої точки.
Що створений Call-центр 051 (перший такий в державі) дає зворотні зв'язок влади з громадянами і ставить під контроль ті ж розопсілі ЖЕКи.
Тому я особисто вибачаю Льоні-Космосу невміння говорити, а його помічниці Кільці – аморальний спосіб життя.
Бо приклад говорунів та кристальної чистоти бачимо в Верх.Раді та уряді – і того вже ДОСИТЬ!
Київську область розтягли гірше за Київ – і хоч би гривню пенсіонерам!
Serhii2 _ 28.05.2008 10:27
IP: 82.114.74.---
Есть один выход. Перенести админиситативную столицу допустим... в Донецк, или в Харьков.
В Черкаси. Ближче і є багато незабудованої землі, яку можна потім буде розпродати
Serhii2 _ 28.05.2008 10:26
IP: 82.114.74.---
Біомаса є!
І за неї варто боротися.
Не обманеш біомасу ти – її обмануть інші. Оце вам і є – демократія. А Ви як хотіли, пано Оксано?
vikonavets _ 28.05.2008 10:25
IP: 81.21.0.---
Спасибо!!! Спасибо за эмоциональную, но до боли правдивую статью...за Гонконг, за "секту", за нуворишей...Всё точно и верно. Есть один выход. Перенести админиситативную столицу допустим... в Донецк, или в Харьков. А учитывая политическую ситуацию можно и в Симферополь...А что?...
Мигдаль _ 28.05.2008 10:18
IP: 193.34.72.---
Пані Оксана, ви просто умнічка – артикулювали головну потаємну думку справжнього киянина: не терплю жлобів!
Та от біда, вони лізуть з усіх щілин, наче таргани...
Що робити? Де знайти свого Вашінгтона? Невже знову варягів запрошувати? От і ви про Джуліані згадали... Це не вихід. Треба єднати порядних і культурних людей. Дивуюся, чому мовчать наші стовпи письменництва, діячі мистецтва? Невже вирішили, що у тихому болоті краще "капусту рубати"?
roman77 _ 28.05.2008 10:08
IP: 77.242.163.---
28.05.2008 09:54___ Историчка
Уважаемый roman77, Вам не кажется, что вы проучили самих себя? Причем учениками оказались хреновыми.

нет, мне так не кажется. искренне говорю. полностью согласен с формулировкой dreistvonfrech в том, что дешевую шоблу мы проучили.
может я кого-то в списке не рассмотрел? может были борцы за права трудящихся? дык, вы, историчка, подскажите страннику, а то мы в нивирситетах не учились: (((абисчаю: следующий раз обязательно проголосую за указанную Вами личность;)
Историчка _ 28.05.2008 09:54
IP: 91.124.220.---
28.05.2008 09:44___ roman77 ----------в свое время мы проучили донецких бандитов, выбрав оранжевых революционеров. да, революционеры оказались падлами редкими

Уважаемый roman77, Вам не кажется, что вы проучили самих себя? Причем учениками оказались хреновыми.
dreistvonfrech _ 28.05.2008 09:53
IP: 212.35.174.---
Уверен, что многие киевляне голосовали за Космоса только потому, чтоб показать вонючей шобле, которая называет себя элитой Украины место не возле параши (его занял мэр) а в самой параше.
Историчка _ 28.05.2008 09:46
IP: 91.124.220.---
27.05.2008 21:42___ Син_України -------ВО "Свобода" отримала близько 4% голосів виборців, але 2% було вкрадено в нас та віддано підлабузникам Льоні з ГАК. На жаль, ... важко боротися...

Да, уважаемый Вячеслав, для бодливых бычков путь на бойню не устлан розами.
roman77 _ 28.05.2008 09:44
IP: 77.242.163.---
ну, чего шумите? дался вам бедный черновецкий? чего вы все навалились на него? думаете, он – самый плохой? да, черновецкий далек от идеала, очень далек. да, его окружают, мягко говоря, странные люди (эх, люблю я кильчицкую – редкая дура). да, они будут расчитываться со своими спонсорами и снова подтыривать. да, печально.
но правда состоит именно в том, что выбрав черновецкого, мы выбрали наименьшее из зол. тут интуиция не подвела киевлян.
в свое время мы проучили донецких бандитов, выбрав оранжевых революционеров. да, революционеры оказались падлами редкими, но донецкие поняли, что с людями нужно помягше.
в этот раз мы проучили боксеров и истерических популистов. пусть не морды свои по всему киеву развешивают, а гречку людям раздают. все – какая-то польза населениюю.
к сожалению, именно это и называется "демократия": ((((((((((
Стен1 _ 28.05.2008 09:26
IP: 77.123.182.---
Видно, что уважаемая пани Оксана не имеет никакого понятия о политике и экономике. я чрезвычайно уважаю её как писателя и мыслителя – но только в области искусства и философии. Как только она выходит за рамки своей профессии – она тут же забывает, что политика – такая же профессия, как4 и любая другая. Здесь, как и веё профессиях – нет линейных простых зависимостей – где можно узреть истину только движением собственных эмоций. Наоборот – никакое искусство и никакая философия не превосходят по сложности практическую историю человечества и нашего народа – тоже. Поэтому политикам часто приходится делать такое, что на бытовом уровне сразу не понять. Если и появится какой-то идеальный лидер города или страны – его просто-напросто "не узнают в лицо" и он не сможет заявить о себе – для этого нужны особые личные свойства и благоприятные обстоятельства. Да и деньги, кстати, тоже. Виталий кличко – тоже выпускник философского факультета, как и пани Оксана – а кто об этом знает? Знают его как боксёра – автоматически записывают в прибитого кулаком дурака. Киевляне, как любые люди, тоже ведутся на мифы – политикам и приходится управлять этим мифотворчеством. Сознательно. Кто виноват, что люди, как правило не мыслят – всё доходит через другие части тела – не голову! Пусть пани Оксана поверит Фрейду, что мышление в жизни людей играет гораздо меньшую роль, чем это кажется.
Станислав Овчаренко
www.svetiteni.com.ua
Kitty _ 28.05.2008 09:24
IP: 92.113.36.---
"Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка".

В неменьшей (если не в большей!) степени это относится и к писателям-нуворишам. К сожалению, пани Оксана, Вы далеко не "инженер человеческих душ"... Увы.
avov _ 28.05.2008 08:49
IP: 212.1.71.---
Президент подчеркнул, что в Украине демократические ценности существовали и будут существовать, и последние выборы в Киеве это засвидетельствовали.

По словам В.Ющенко, о демократичности выборов свидетельствует то, что проиграли те, кто не смог сформулировать свои приоритеты и доказать киевлянам свою программу.

В.Ющенко отметил, что киевляне продемонстрировали, что они хотят прагматичной работы, а не популистских лозунгов.

Пані Оксана це для другої частини вашого опусу
avov _ 28.05.2008 08:44
IP: 212.1.71.---
28.05.2008 05:54___ Прищ
Такоі точноі і вичерпноі "характеристики" ЮВТ
Було б взагалі непевершено якби пані Оксана дала точну і вичерпну характеристику
ВАЮ. Не дасть, чекаю орден святої Ольги, а після цієї статті бандюга Балога гарантовано випише
якусь залізячку пані Оксані. Такі приклади вже маємю співаюча політеса а це буде пишуча політеса.
Ось _ 28.05.2008 06:40
IP: 77.123.124.---
Прочитав – і на душі полегшало. Дуже дякую.
А про вибори -то, як на мене, виборів у Києві не було.
Я не бачу різниці між фірмами "Черновецький &Co", "Турчинов+Губський+Куровський" "Кличко+Парцхаладзе+Андрієвський"
Це все суто криміноально-комерційні, злочинні структури, котрим Київ "по-барабану", а гризуться лиш за те, хто з них буде красти моє майно.
Коли Мішка артилерист з "Весілля у малинівці" грабував старосту – він казав:"У мене чоботи злодіїї вкрали, а у тебе чесний чоловік забирає".
Так от, я не вважаю за гідне обирати хто з них ходитиме в моїх чоботах.
Прищ _ 28.05.2008 05:54
IP: 24.12.159.---
Такоі точноі і вичерпноі "характеристики" ЮВТ, як у Вашій статті, ще не було ніде. Усе на своіх місцях. А та кількість негативу, що вихлюпнулася на Вас у цих коментах, зайвий раз свідчить, що Ви влучно поцілили у самісіньке серце бютівського дракона.
Yaropolk _ 28.05.2008 00:43
IP: 212.182.93.---
Diakuju za te, scho Vy je
o za Vashi teksty
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter