Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Зневажена честь Києва

27 травня 2008, 17:28

Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання, – і моє апостольське Вічне Місто, моя священна столиця, впродовж віків ким тільки не гвалтована, буде й далі стрімко перетворюватися на брудний, безликий Гонконг, по якому мчать, перекриваючи рух, класичні Свириди Петровичі й Проні Прокоповни на джипах із урядовими номерами, здійснюючи свою давню мрію, за класиком-таки: "А я по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!"...Тільки ж коні, то пак кияни, не винні. І не варто так уже улюлюкати в бік міфічних гречколюбних бабусь, які буцімто воліли "по 100 гр. щосвята від Черновецького" над "один раз 1000 грн. від Тимошенко" (за моїми спостереженнями, бабусі якраз голосували "за Юлю"!). А річ у тім, що киянам таки дійсно не було з кого вибирати. З цілого довжелезного полотна кандидатів (ах, трясця ж вашій помаранчево-біло-блакитно-рожево-червоно-рябоцибесенькій мамі, як же ж ви всі дістали, пігмеї, своєю щовиборчою істеричною трясучкою капшуків і амбіцій!) – таки жоден не продемонстрував, ні на макове зерня, – ні державницької культури, ні свідомості столичного мера. Ані, зрештою, просто, гідності киянина, якому це Місто – болить.

Бо з Містом же таки катастрофа – впору криком кричати й калатати в дзвони на сполох, як перед татарськими набігами. Сто років тому це ще було одне з найпрекрасніших міст у Європі. Двадцять років тому, вже понівечене й брутально ограбоване сталінським погромом із понад 300 своїх коштовних храмів і майже всіх історичних ансамблів, воно ще лишалося, завдяки унікальному, містичному, тільки з Римом і Єрусалимом порівнянному ландшафту, "містом-садом", де в радість було жити – і яким можна було захоплюватися. Нині це – розпухла сміттярка диких, сліпих, оскаженілих нуворішських грошей і нуворішських-таки смаків. Чотиримільйонне місто з одним (!) вокзалом, без багатоповерхових паркінгів (жодного!) і об'їздних доріг (вантажівки в історичному центрі – незмінний шок кожного європейця!), з людьми, загнаними під землю (!), й давно "непроїздним" потоком "пробок" і "тянучок" на поверхні, без пішохідних зон і взагалі без хідників, бо по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!"), з китайсько-латиноамериканською екологією (ще трохи, і сльози тектимуть з очей від забрудненого повітря, як у Боготі!), з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!") і взагалі без жодної культури містобудування, бо "будували"-гвалтували його всю дорогу після Мазепи різних мастей бабушкіни-варяги, котрим на Місто було начхати, і жодного трепету до князівсько-гетьманської слави "східних Афін" у цих людей нема й заводу (був би – не віддали б лаврських святинь у хамське паношення тоталітарній секті, званій Московським Патріархатом!), – ось який він нині, наш Вічний Град – наш Гонконг, наш Тайвань, наші, вибачте на слові, Познякижилбуд...

Місто без господаря. Місто, захоплене варварами. Місто, в якому жити стає все трудніше. Все незатишніше. Все неможливіше.

Але ж ви тут не живете, ви, з отого полотнища? Ви ж, самі варяги-некияни, повиносилися "за межі", в колишню "дачну зону", в надозерні палаци, поогороджувані шлагбаумами й будочками з озброєною охороною, – як же ви смієте, як вам стає нахабства, зажертій совковій нуворишні, лепетати щось про "проблеми киян", коли ви, убогі, їх собі так і уявляєте, ті "проблеми", – у вимірі то 100, то 1000 грн. на душу електорату, – а від розуміння того, що взагалі значить для честі нації столиця, та ще така, як Київ, вас відділяє дистанція, як від Печерська до Місяця?...

Бравого "сандеївця Льоні" і його команди в принципі можна було позбутися. Тільки не було кому цього робити, от у чім штука. ЮВТ, майстер інтриг і геній деструкції, затіявши цю справу з притаманною їй бурею й натиском, усю "конструктивну" частину найбездарнішим чином провалила – просто тому, що не змогла запропонувати киянам нічого ліпшого. Тобто, взагалі нічого, крім власних карих очей у телевізорі. Жодних ідей. Нуль цілих, нуль десятих. Замість прем'єра європейської країни орудувала, як не гірко, дама рівня трамвайно-тролейбусного депо, чиє почуття реальності, схоже, вбила непохитна віра в те, що: 1) все на світі купується й продається; 2) "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); 3) варто їй тільки зняти з ноги черевика й оголосити "Це мій черевик – голосуйте за нього!" – як збуджені юрми притьмом ринуть виконувати вказівку. Юрми, натомість, не ринули. І не дивно: порівняно з Черновецьким вірний ідальго ЮВТ Турчинов у гіпотетичній іпостасі київського мера має хіба ту перевагу, що розмовляє реченнями, де можна розрізнити підмет і присудок. Сподіватись від нього якоїсь культури державницького мислення смішно – свого часу на посту глави СБУ він запам'ятався був виключно тим, що, замість безпеки країни, займався особистою безпекою ЮВТ, тобто збором "компромату" на її опонентів, – і це в тій самій країні, де наш великий північний сусід порядкує як у себе в хаті, і СБУ таки ой як потребувала би притомного керівництва... Так що єдиною видимою чеснотою "прем'єрського кандидата" була його особиста відданість прем'єрші – чого для Києва виявилось малувато. Ну, а про всіх інших "учасників забігу" й говорити нецікаво – навіть красень Кличко був ніякий, мов той Турчинов. Яке ж вам діло до Вічного Міста, "любі мої", що вас аж стільки налетіло сюди й насмітило вашими летючками (а сміття-то в нашій Азіопі не сортують, не переробляють!), – що вам Гекуба?...

Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка". Коли в 2004 р. це хотіли зробити "донєцкіє" методом "лежать, баяцца!" – Україна одержала Майдан. Коли в 2008 р. це схотіли зробити Тимошенко й Кличко методом "поцілуй мене з розгону", – Київ одержав Черновецького. Що, в перекладі з мови передвиборчих бюлетенів на дискурс київських вулиць, означає: "А пішли ви всі!..."

"Отакоє-от", як казала одна незабутня. А Мера – справжнього, не за посадою тільки, – в Києві як не було, так і нема.

Я от думаю – може, нам Джуліані "на київський стіл" покликати? Примудрився ж чоловік якось перетворити геть "убитий", у 1990-ті, Нью-Йорк, де з підземок смерділо сечею гірше, як у радянських клозетах, а крізь Сентрал-Парк після 17.00 не наважувались іти навіть бомжі, – на місто, цілком відповідне європейським (авжеж пак!) стандартам. Може, він і Києву повернув би колишню славу? Його "градоначальницьким" чеснотам я б повірила – мала нагоду позаторік споглядати його зблизька, на Міжнародному письменницькому фестивалі "World Voices" у Нью-Йорку (уявляєте собі, до прикладу, Черновецького – та на "Молодості"? Чи – хоча б на Скрипчиній "Країні Мрій"? Так отож...). А вже кваліфікованих викладачів києвознавства я б такому "варягові", бігме, й сама не полінувалась би серед київської інтелігенції підшукати – і навіть, як казала Сова в мультфільмі, "бєзвозмєзддо, то єсть дадом". Принаймні він би їх слухав – у цьому я не сумніваюсь. Принаймні такий Джуліані моє Місто – поважав би.

Ось це й є ключове слово, в ньому весь "політтехнологічний секрет", якого не купиш за гроші, – повага. Саме її не виявив до Києва жоден із кандидатів. І тому Київ проголосував за відвертого, неприхованого блазня – за того, кого відверто й неприховано зневажає сам: от уже другий рік глузливо чмихаючи на сам звук його імені.

Це був чесний вибір, панове.

powered by lun.ua
Коментарі — 408
vic05 _ 28.05.2008 13:03
IP: 77.123.201.---
читайте, думайте, присоединяйтесь!!!
http://derybanu.net/2008/05/13/yak-boryutsya-z-nezakonnimi-zabudovami/
глинский _ 28.05.2008 13:03
IP: 195.177.127.---
Да еще одно. Мы киевляне заняты выживанием, работой детьми и прочими проблемами. Мы в большинстве средний класс, который работает, а не превращает политику в бизнес. А лица, улыбающиеся нам с агиток, в большинстве своем разбогатели на политике, или удачно накрали раньше. Точно "варягов" на правление приглашать надо.
vic05 _ 28.05.2008 13:02
IP: 77.123.201.---
читайте, думайте, присоединяйтесь!!!
http://infoporn.org.ua/category/budivelniy-bespredel/
vic05 _ 28.05.2008 13:00
IP: 77.123.201.---
в Киеве есть масса людей, которые любят свой город вполне активно и осмысленно. вместо слезы лить – читайте, думайте, присоединяйтесь!!!
http://community.livejournal.com/saveoldkyiv/
глинский _ 28.05.2008 12:54
IP: 195.177.127.---
Все правильно Пани Оксана, обидно, противно. Я Киевлянин, не узнаю свой город. Уехать хочется.
Невлиятельный _ 28.05.2008 12:52
IP: 92.112.127.---
Написано все правильно, но полностью бесполезно. Любовь предполагает действия.
Где и в чем действия большинства киевлян так любящих свой город? В том чтобы на все махнуть рукой: пусть делают что хотят? Большинство позволяет (или хочет?), чтобы было так. С таким же успехом можно выражать любовь к городам майи и писать для тех, кто
разделяет эти взгляды.
Badi _ 28.05.2008 12:30
IP: 62.80.169.---
Для AlexPP и других ценителей заслуг городского сумасшедшего и его шустрой команды:
ПРАВДУ ПРО ЧЕРНОВЕЦЬКОГО НЕ ПУСКАЮТЬ НА ЕКРАНИ. ЩО ЗАЛИШИЛОСЬ ПОЗА КАДРОМ.
http://durdom.in.ua/site/bulletin/id/306.phtml
Pomidorov _ 28.05.2008 12:25
IP: 83.218.240.---
Шановний __ vic05
Добрі люди це бачать вже 15 років і для цього не треба так блискуче писати.
Про це вже все написано сотні разів. Мало кому доходить і не дійде.
Що далі?

Гітлер казав що для досягнення успіху партія повинна, що називається, йти в народ.
А літературна діяльність буде безрезультатна.
(Просто тут банер про його смерть в 1964 в Аргентині от я і згадав момент).
BogOsloff _ 28.05.2008 12:25
IP: 82.207.21.---
И прошел с востока Свет Истинный – Праведный Сандей! В Духе Святом!Посольство Божье- Дом Света Истинного! И нет в нем места фальши,ненависти,веронетерпимости!И пастор Леонид – просветление в час Тьмы,луч,рассекающий Неправду!И он победил!Как огонь победил Мрак!Хвала Господу!Алиллуийя!!!
DeadMamay _ 28.05.2008 12:18
IP: 82.207.21.---
О! Якесь чадо боже виповзло на білий світ із африканського посольства!Видно вже безповоротно вчаділо від ді-джея Сандея чорногепого!Ось так і живемо – пані-за-мані Оксана вправляється у постінтелектуальних тонкощах пера і маніакально прагне могучої руки,а маргінальні блазні б"ються у псевдохаризматичних припадках.Цілком очевидне лише одне – сьогодні ми вже маємо один могучий орган – політчлен,який всих нас безрозбору і безупинно має і має і має.Як грузин осла.
dotUA _ 28.05.2008 12:17
IP: 212.82.212.---
Дякую, пані Оксано. Ні забрати, ні добавити нічого. Залишається тільки зубами скрежерати від злісті і...безпорадності.
avov _ 28.05.2008 12:10
IP: 212.1.71.---
Доколе будете поносить уважаемого пастора Леонида!
Он не пастор, он придурок
Дотоле пока не убирём его с должности мера заодно з Президентом-илюзией
BogOsloff _ 28.05.2008 12:01
IP: 82.207.21.---
Доколе будете поносить уважаемого пастора Леонида!? Хвала Господу,и Алиллуийя,братья!Выбор киевлян – Промысл Божий! В Святом Духе и Истине, городу-герою даровано спасение!Злые вы братья-православные,не хорошие! Да дарует нам Всевышний по молитвам пастора Сандея всепрощение и свет истинный-истинного помазаника божьего – градоуправителя Леонида! Хвала Господу! Вечная Алиллуийя!!!
vic05 _ 28.05.2008 11:59
IP: 77.123.201.---
шановний Sawradym, добрі люди як раз і побачили те саме, що і Ви, тобто те, про що так блискуче написала Оксана Забужко. просто на УП обітаєт певна кількість проплачених форумних троллів, чия задача – впливати на світогляд "єлєктората" та формувати електоральні симпатії на майбутніх виборах. Оксана – смілива жінка. вона жорстко критикує політиків, і в тому числі нешановну ЮВТ. тому задача троллів – бздюлефілів – дискредитувати, принизити, образити, спровокувати Оксану, що вони роблять тут під різними ніками
avov _ 28.05.2008 11:58
IP: 212.1.71.---
Пані Оксана напишіть про метаморфозу ВАЮ як воно з сопливого демократа у 2004
перетворилося на Кучму 2 у 2008.
Прокинулося чмо, дуже вже хоче покняжити ще один термін.
Сподобалися туристичні поїздки по світу чмосу.
nepatriot _ 28.05.2008 11:53
IP: 213.160.140.---
28.05.2008 11:38___ vfilin
Дякую за статтю. Нажаль все вірно. У Києві знов перемогло велке "Жлобство". Та це і не дивно. За місце мера змагалися не кияни (за виключенням Бродського), тому і такий результат. Не було вибору. Але це Велике місто і воно переварить всю цю шелупонь, як вже було на протязі тісячеріч.
Корінний киянин.

Усе правильно. Я тут намагаюся наполегливо довести, що насправді мером Києва повинен бути корінний киянин Міша Бродський, або корінний киянин Гриня Суркіс, або корінний киянин Олександр Волков. Але й Льоня Черновецький повністю підходить, тим більше, що його найбільша соратниця Ірена кільчицька – теж корінна киянка. Насправді Київ переважно ТАКИЙ. І що в цьому поганого? Це факт. я просто не розумію розсусолювань про "другий Єрусалим", "Святе Місто" і т.п.
Sawradym _ 28.05.2008 11:43
IP: 92.112.47.---
Люди добрі, та хіба ж мова йде лише про БЮТ? Чому ви бачите лише це? Пані Оксана (на мою думку) намагається сказати що серед сьогоднішніх політиків немає жодного достойного рила. Всі вони включно з президентом, Юльою, Лукценком я вже не кажу про Януковичів та Чорновецьких – ЗАСРАНЦІ! Їх вже триба виганяти поганою мітлою, бо самі вони не підуть. Пора обух сталить...
vfilin _ 28.05.2008 11:38
IP: 77.121.208.---
Дякую за статтю. Нажаль все вірно. У Києві знов перемогло велке "Жлобство". Та це і не дивно. За місце мера змагалися не кияни (за виключенням Бродського), тому і такий результат. Не було вибору. Але це Велике місто і воно переварить всю цю шелупонь, як вже було на протязі тісячеріч.
Корінний киянин.
avov _ 28.05.2008 11:28
IP: 212.1.71.---
28.05.2008 10:48___ AdamO
Дякую за статтю. Особливо – за характеристику ЮВТ. Напишіть так же за інших персонажів, плз...

Деже будемо дякувати за характеристику покидька ВАЮ
Pomidorov _ 28.05.2008 11:27
IP: 83.218.240.---
Пані Оксана сама тут "по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!".

Нема у нас Дон Кіхотів і трьохсот спартанців. Воювати доводиться тим чим є, хоч і гаєчними ключами з трамвайного депо.

І
Справа в тому, main libber Совушка,
Що поети разлiчними стiхами
Нам объясняли мир.
Но основна задача в том i состоит,
Щоб мир цей переделали шпiони.

Пані Оксана подалась в поети, а от хороших шпіонів Україні, як бачимо, не вистачає. Кохайтеся.
scarb _ 28.05.2008 11:19
IP: 194.44.181.---
"Чомусь люди (і Ви зокрема) не бачите одного СЛОНА – збільшення міського бюджету, що дає РЕАЛЬНУ можливість вирішення бодай частини міських проблем..."
Є ще більший слон:
Подвоювати щомісяця зарплати та пенсії киянам.
Для цього колючим дротом обнести інші міста та зробити з них гетто.
Це з мрійного сну Льоні-космосу.
Ю.Ш.
Dechko _ 28.05.2008 11:19
IP: 92.113.221.---
Гарно пишете тільки не бачите що ці вибори – суцільний підкуп балоги і мурого, який працює в нього презедентом.
nepatriot _ 28.05.2008 11:18
IP: 213.160.140.---
28.05.2008 10:45___ Ковальов
Оксана писала не про політику, а про честь. Про честь киян, а не кандидатів на посаду голови.

А що, честь киян чимось відрізняється від просто людської честі й гідності? Чи ви пропонуєте вважати, що у киян якась особлива честь? Від цієї статті й попахує, що тут уже не раз підкреслювали, якимось сособливим регіональним расизмом. І пані Оксана, що так претендує на якусь особливу, київську, інтелігентність, насправді в цьому НІЧИМ НЕ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ від чомусь так ненависних їй донєцкіх, які зазомбовані тим, що вони "донєцкіе, особєнніе", а від пасажів про "Святе місто", "другий Єрусалим" щось так посмерджує "третім Римом" північного сусіда, так ненависного пані Забужко.

Хоча мислить вона такими ж штампами.
nepatriot _ 28.05.2008 11:08
IP: 213.160.140.---
28.05.2008 10:48___ AdamO
Дякую за статтю. Особливо – за характеристику ЮВТ. Напишіть так же за інших персонажів, плз...

А про інших персонажів пані Оксана не напише, а то, дивись, перепаде копійчина із Фонду "Україна-3000" Катерини Ющенко, який зараз повністю утримує такий ненависний пані Оксані "данеццкий" Ахметов та ще один улюбленець творчої інтелігенції Піня. А там, може, якесь брязкальце закарпатський контрабандист Балога повісить за чергові "польові дослідження" і особливо за фаховий підхід до підбору кадрів в СБУ, де зараз якраз і сидять закарпатські контрабандисти. То як же про всіх них пані Оксані писати?
ppau _ 28.05.2008 11:07
IP: 62.244.20.---
Справа не в "ідеальному політикові", якого нібито чекає пані Оксана, а в елементарному хамстві та невігластві (не плутати з вмінням заробляти гроші!!!) яким так яскраво відрізняються і Проня Прокопівна, і більшість сучасних політиків, невмінні подивитися далі свого носа, яке і веде до того, що головними цінностями в житті стають "марка джипа краща ніж у сусіда", та "будиночок більше ніж у сусіда". А всі ці розмови про "велике мистецтво політики" – це та ж сама відсутність моральних принципів та гарного виховання, яке передбачає повагу до себе та до інших.
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter