Сергій Лещенко

Виплодок популістичного пекла

03 липня 2015, 22:23

Те, що відбулося в парламенті у четвер, за своїми наслідками для економіки є другим "16 січня" – днем, коли голосування руками в парламенті Януковича мало перетворити українську політику на концтабір.

Рішення по валютним кредитам – це популізм, який не має нічого спільного з відновленням справедливості. А також приклад того, як гра в політичний обман призводить до непередбачуваних наслідків.

Поясню, з чого все починалося.

У четвер парламент зійшовся у клінчі за закон про прокуратуру. Точка спотикання – хто призначатиме антикорупційного прокурора.

Редакція, яка була підготовлена до другого читання, віддавала це на відкуп комісії у складі "5 осіб від прокуратури" та "6 від Верховної Ради". Ясно, що квота Ради буде розділена фракціями, і представник президентської сили разом з людьми від прокуратури могли створити там більшість. Таким чином, комісія ставали би пропрезидентською, тоді як антикорупційний прокурор повинен бути незалежний.

Зрештою, закон поміняли – антикорупційного прокурора обиратиме комісія, яку сформують в пропорції 4 – від прокуратури та 7 – від Ради, що додає незалежності. Це більш-менш назвали прийнятним заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе та ініціатор антикорупційних законів Віталій Шабунін (відкрию секрет – він вів телефонні переговори зі спікером Гройсманом, прямо коли той вів сесійне засідання). Тим не менше, не згодна з новим рішенням, фракція "Самопоміч" залишила Верховну Раду, хоча вже в п'ятницю спробувала "продати" своїм виборцям формулу "4 на 7" як своє досягнення. Так само залу залишив Ляшко.

Зрозумівши, що "Самопоміч" та Ляшко пішли, БПП вирішив скористатися ситуацією та політично обіграти ці партії на темі "хто більше любить простих людей". Ідеться про конвертації валютних кредитів. Ідея була поставити закон на голосування, і за відсутності двох фракцій провалити його, поклавши на них відповідальність за цей крок. Задум був побудований на тому, що після 21 години, тим більше через демарш двох фракцій, голосів точно не вистачить.

Але, від задуму до реалізації минуло більше часу, ніж хотілося. У підсумку, Ляшко встиг у повному складі повернутися до сесійної зали (з Кабміну навіть вистачило часу дійти депутату Віктору Вовку), а "Самопоміч" частково зайняла свої крісла. Однак все одно залишалося незрозуміло – вистачає голосів за популістичний закон чи ні.

Отже, спікер Гройсман ставить закон про конвертацію.

Але треба розуміти, що в цей момент відбувалося у залі. Депутати підвелися зі своїх місць, галас, крики, вкладники заблокували виходи з парламенту. І Гройсман помилково каже, що "голосуємо в другому читанні та в цілому" – хоча друге читання було декілька тижнів тому, і це вже третє читання.

Сам спікер також тисне кнопку "за" – все ще будучи переконаним, що голосів не вистачає. Задум такий: своїм "за" він збереже політичне обличчя ("Я голосував, які претензії до мене"), але загалом закон провалиться. Перший раз спрацьовує на межі – тільки 225 голосів "за".

І тут на вимогу депутатів Гройсман ставить закон повторно на голосування – після чого він набирає 229 "за" та вважається схваленим.

Все так, але не так.

Цей закон, крім того, що він обдурює людей (бо 95 мільярдів гривень, які вимагаються для його імплементації, зроблять Україну банкрутом) – цей закон також був прийнятий в порушення Регламенту.

Бо за законом, після першого нерезультативного голосування спочатку мало бути поставлене питання про повернення до голосування. І це рішення також вимагало 226 голосів. І лише потім – ще раз "в цілому".

Свідомо чи ні, але Гройсман одразу після провальних 225 голосів ставить "третє читання та в цілому", без повернення. У підсумку, це голосування є таким, що відбулося всупереч закону. У п'ятницю ми зібрали у Верховній Раді 42 підписи під зверненням на спікера для того, щоб він не підписував цей закон, а повторно проголосував його у залі.

Крім того, мали місце випадки кнопкодавства. Точно відомо, що депутат Андрій Павелко, чия картка проголосувала, був відсутній в сесійній залі. Він на той момент уже перетнув кордон та перебував в літаку, який наближався до Парижа. І це є однією з підстав для того, щоб цей закон був проголосований повторно.

Менш сильними, але також аргументами є те, що при голосуванні 229 "за" двоє депутатів попросили додати їхні голоси, але водночас шестеро їх відкликали. Це означає, що зараз за закон менше, ніж 226 голосів. Хоча це лише психологічний аргумент – формально "відкликання" та "додавання" не має жодного сенсу з точки зору результату.

Висновків з цієї історії декілька.

1. Краще грати чесно, бо є ризик – коли намагаєшся надурити інших, так само можуть надурити і тебе.

2. Наближення місцевих виборів повністю зламало психіку частині парламенту, які збожеволіли на ґрунті популізму.

3. Популізм є ознакою не віковою і не ідеологічною. За безглузді закони однаково красиво голосують молоді депутати з дипломами Лондонської школи економіки та Кембріджського університету разом з раніше судимими за корупційні злочини та озброєними сокирами популістами.

4. Є підозра, що Гройсман не до кінця контролює апарат Верховної Ради. А Ляшко, який працює в парламенті з 2006 року, може сепаратно домовлятися з потрібними парламентськими чиновниками. Так, закон про кредити сплив у порядку денному аномально швидко. Тільки в середу комітет фінансів та банківської діяльності, який управляється Ляшком через Рибалка, дав "схвальний" (!) висновок, а вже в четвер закон був розмножений і розданий депутатам. За досвідом, так воно не працює. Точніше, працює після наказу Гройсмана. А тепер виявляється, що аналогічної сили "мотиватори" має і Ляшко.На сьогоднішній день нами вжито таких заходів для блокування вбивчого закону:

1) Подано листа до Гройсмана з вимогою не підписувати закон і не випускати його з Ради у зв'язку з порушеннями регламенту (понад 40 підписів депутатів).

2) Подано проект постанови про переголосування в зв'язку з кнопкодавством (співавтори з трьох фракцій).

3) Спрямовано звернення до Порошенка з вимогою ветувати закон (понад 50 підписів депутатів).

І повертаючись до самого закону. Це – черговий подвійний обман.

По-перше, це обман тих людей, які попри всі труднощі погасили свої валютні кредити. Виявилося, що вони не тим займалися. Їм треба було не економити, не шукати додатковий заробіток, не переїжджати в інше житло – їм треба було іти під Раду та молитися на популістичних божків Тимошенко та Ляшка.

По-друге, це обман людей – власників нереструктурованих валютних кредитів, які вірять, що після голосування стараннями популістів їхні проблеми вирішено. Навіть якщо цей закон залишить стіни парламенту, він не буде підписаний президентом Порошенко. Це очевидно для всіх, тому що він буде рівнозначний банкрутству української держави. На закон чекає "вето" – але чи чекає це "вето" на оскаженілих популістів? На жаль, поки що ні. Зараз у моді не Аденауери, а ципраси.

powered by lun.ua
Коментарі — 149
valsh01 _ 04.07.2015 21:50
IP: 104.197.77.---
mihaylenco:
valsh01
Справа в тім, що в Україні ще не бачив жодної людини, яка б розбагатіла завдяки лише своїй працелюбності, та наполегливості. Найголовнішою умовою є аморальність.
Везде и во все времена были люди с комплексами. Вы явно комплексуете от своей бедности, замещая это знаком равенства между ней и честностью-порядочностью. Мой немалый жизненный опыт, опыт мировой литературы (которая отражает мировой опыт) свидетельствуют, что такие нравственные качества, как порядочность и честность не зависят от наличия или отсутствия богатства. И не надо утверждать, что это не так в Украине. У нас, как и во все мире, есть честные и порядочные люди из богатых, и есть отъявленные подлецы – из бедных. Человеку просто легче объяснить свои жизненные провалы прикрываясь понятными и простыми объяснениями: все богатые – подлецы (и поэтому я не среди них), все бедные – достойны уважения за то, что они бедные... Комплексы, однако))
sidor _ 04.07.2015 21:50
IP: 77.52.77.---
mihaylenco:
valsh01
И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых"

Справа в тім, що в Україні ще не бачив жодної людини, яка б розбагатіла завдяки лише своїй працелюбності, та наполегливості. Найголовнішою умовою є аморальність.
+++++
mihaylenco _ 04.07.2015 21:50
IP: 95.135.190.---
mihaylenco
И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых" – что-то открыть, изобрести, внедрить, рисковать а не сидеть на месте?

Що ж відкрили українські скоробагатьки? Бачу небагато – заправки, торгові центри, банки. Лише те, куди несе бабло. І нічого, де є матеріальне виробництво. Нічогісінко! Жодної модернізації старого! Що вони винайшли? Схеми, і більше нічого! Що впровадили? Бєспрєдєл в усі сфери життя!

Ризикуєте? Так і ризик не завжди повинен приносити успіх!
Gonta_20 _ 04.07.2015 21:49
IP: 93.73.27.---
mihaylenco:
valsh01
И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых"

Справа в тім, що в Україні ще не бачив жодної людини, яка б розбагатіла завдяки лише своїй працелюбності, та наполегливості. Найголовнішою умовою є аморальність.
100%!!! Для того, щоб було інакше, треба будувати економічну, правову і політичну систему зовсім на інших засадах. Зверніть увагу на одну обставину: жоден із наших "успішних" не має успішного бізнесу на Заході (там вони виключно лише відпочивають та розважаються). Наші "домашні" рецепти успішності сяк-так діють лише на пост-радянькому просторі з подібними нашій копційними системами і підкилимними договорняками.
Тому такий "успіх" будь-кому в принципі повторити не можливо, бо для цього треба належати до певної тусовки. Я не маю на увазі дрібний бізнес, де немає чому особливо заздрити.
Александр 1 _ 04.07.2015 21:47
IP: 92.113.43.---
valsh01:
Это ж нужно быть таким наивным, или глупым человеком, как вы. Даже завидую. Всё то вам ясно, Тимошенко – зло во плоти. Все остальные – меньшее зло. Значительно меньшее)) Говорят, что глупым людям сильно везет в любви. Это правда?
Хотел вам хоть что-то пояснить, проявляя терпение, как к наиболее тупомому из всех тутошних комментаторов, но вижу – бесполезно. Юлефанатизм не лечится.
sidor _ 04.07.2015 21:46
IP: 77.52.77.---
Александр 1:
...."Фокус" с обвалом гривны в 2008 году "устроила" премьер-министр Тимошенко, допустив падение экономики, а не Ющенко со Стельмахом. И связано это было с мировым финансовым кризисом.........Уточните,пжалста, "фокус" был связан с падением экономики,мировым кризисом или с Ющенко энд Стельмах. Тем более,КМУ НБУ не подчинялся (как и сейчас) а был под презиками, и тем более,золотовалютных резервов хватало что бы стабилизировать положение.Ведь тогда шапкокрада у корыта не было.А то,что тогда этот финт был сделан искусственно под выборы – это видно невооруженным глазом.Не зря Стельмах еще год работал у шапкокрада а Ющедрищ до самого побега оного персонажа жил на госдаче и шапкокрад "лелеял и кохал" "щирого патриота и настоящего украинца" героизировавшего Бандеру и Шухевича.
valsh01 _ 04.07.2015 21:41
IP: 104.197.77.---
Александр 1:
sagredo:
Але повинна бути і відповідальність банку, який бачив, що є люди, які за все своє життя цей кредит не повернуть...
Відповідальність банку не може бути за зобов'язання позичальника. Банк відповідає по своїх зобов'язаннях. Та не лише перед позичальниками, а й перед усіма своїми клієнтами. У тому числі по виплатах заробітних плат, пенсій, депозитів, податків та інші.
А как расценивать ответственность уже лопнувших банков (еще до принятия этого закона), которые переложили ответственность "по своїх зобов'язаннях... перед усіма своїми клієнтами" на государство? Почему деньги государства должны идти на расплату по обязательствам этих банков?
mihaylenco _ 04.07.2015 21:38
IP: 95.135.190.---
valsh01
И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых"

Справа в тім, що в Україні ще не бачив жодної людини, яка б розбагатіла завдяки лише своїй працелюбності, та наполегливості. Найголовнішою умовою є аморальність.
Gonta_20 _ 04.07.2015 21:35
IP: 93.73.27.---
Александр 1:
sidor:
И если бы Ющедрищ со Стельмахом не устроили "фокус" с обвалом гривни (как и нынешняя "сладкая парочка") -он бы кредит выплатил 100%.А так государство его просто "кинуло"-в нашем государстве до сих пор живут "по-понятиям" – ни правил ни приличий.
"Фокус" с обвалом гривны в 2008 году "устроила" премьер-министр Тимошенко, допустив падение экономики, а не Ющенко со Стельмахом. И связано это было с мировым финансовым кризисом. А сейчас обвал гривны связан с войной и падением производства. Виноват Путин, а не "государство его кинуло". Ваша вера в искусственное снижение курса гривны наивно-трогательна, как вера в непорочность ЮВТ.
По экономическим причинам НЕ БЫВАЕТ ОБВАЛОВ курса. Обвалы бывают только искусственные. А по экономическим причинам курс может только перманентно снижаться или повышаться в течение какого-то времени – экономика ведь ВСЯ СРАЗУ не останавливается!
valsh01 _ 04.07.2015 21:34
IP: 104.197.71.---
Александр 1:
sidor:
"Фокус" с обвалом гривны в 2008 году "устроила" премьер-министр Тимошенко, допустив падение экономики, а не Ющенко со Стельмахом. И связано это было с мировым финансовым кризисом. А сейчас обвал гривны связан с войной и падением производства. Виноват Путин, а не "государство его кинуло". Ваша вера в искусственное снижение курса гривны наивно-трогательна, как вера в непорочность ЮВТ.
Это ж нужно быть таким наивным, или глупым человеком, как вы. Даже завидую. Всё то вам ясно, Тимошенко – зло во плоти. Все остальные – меньшее зло. Значительно меньшее)) Говорят, что глупым людям сильно везет в любви. Это правда?
sidor _ 04.07.2015 21:31
IP: 77.52.77.---
sagredo:
sidor:
Александр 1:
...никаких шаровых погашений не должно быть, только реструктуризация,
Підтримує. Якщо молода сімя взяла кредит на житло і більшу частину виплатила – реструктуризувати борг.
Але повинна бути і відповідальність банку, який бачив, що є люди, які за все своє життя цей кредит не повернуть...
когда государство выдает разрешение (лицензию) оно обязано контролировать те предприятия,которым выдает лицензию.Тем более – работающих с социумом. Когда ликеро-водочное или сигаретное "порет бок" государство его штрафует и потерпевшим выплачивается компенсация. А чем лучше банк,кинувшей людей,или государство – кинувшее людей – не объявив заранее населению,что возможны финансовые колебания и все риски связанные с ним. Почему люди должны однажды проснувшись утром,в относительно стабильном государстве, узнать что они бомжи или нищие.Государство обязано отвечать за свои поступки как и население.
Александр 1 _ 04.07.2015 21:30
IP: 92.113.43.---
sagredo:
Але повинна бути і відповідальність банку, який бачив, що є люди, які за все своє життя цей кредит не повернуть...
Відповідальність банку не може бути за зобов'язання позичальника. Банк відповідає по своїх зобов'язаннях. Та не лише перед позичальниками, а й перед усіма своїми клієнтами. У тому числі по виплатах заробітних плат, пенсій, депозитів, податків та інші.
mihaylenco _ 04.07.2015 21:30
IP: 95.135.190.---
valsh01
И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых" – что-то открыть, изобрести, внедрить, рисковать а не сидеть на месте?

Вкрасти, роздерибанити, розтоптати, знищити, пустити по світу з торбиною, вбити, покалічити, закопати, опустити.
valsh01 _ 04.07.2015 21:28
IP: 104.197.66.---
sagredo:
valsh01:
...И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых" – что-то открыть, изобрести, внедрить, рисковать а не сидеть на месте?
Що такого надзвичайного винайшли багаті в Україні, що я повинен захоплюватися ними?
Скажу немного и по-одесски, и по хамски – а кто вы такой, чтоб богатые люди интересовались вашим мнением, и тем более вашим восхищением. Оно им и на хрен не всрал.ось. Восхищайтесь кем хотите, хоть собой, а они будут покупать президентов и партии, строить предприятия и города, сытно жить, садиться в тюрьмы, убиваться киллерами, передавать детям не только фамилию, но и миллионы. А вы гордитесь, кем хотите. Им это – до лампочки. Пока вы не сможете объединиться и построить компромиссное общество, комфортное не только для них, но и для вас, бедных))
Александр 1 _ 04.07.2015 21:24
IP: 92.113.43.---
sidor:
И если бы Ющедрищ со Стельмахом не устроили "фокус" с обвалом гривни (как и нынешняя "сладкая парочка") -он бы кредит выплатил 100%.А так государство его просто "кинуло"-в нашем государстве до сих пор живут "по-понятиям" – ни правил ни приличий.
"Фокус" с обвалом гривны в 2008 году "устроила" премьер-министр Тимошенко, допустив падение экономики, а не Ющенко со Стельмахом. И связано это было с мировым финансовым кризисом. А сейчас обвал гривны связан с войной и падением производства. Виноват Путин, а не "государство его кинуло". Ваша вера в искусственное снижение курса гривны наивно-трогательна, как вера в непорочность ЮВТ.
valsh01 _ 04.07.2015 21:17
IP: 104.197.77.---
Александр 1:
valsh01:
Хорошо, за валютных заемщиков вы платить не собираетесь. Допустим. А за пенсионеров согласны? Ведь весь общественный транспорт в Украине для пенсионеров бесплатный. ///

Нет, не согласен, при том, что я сам пенсионер. Я против каких-либо льгот в принципе, поскольку ничего бесплатного не бывает. Это обман, разрушающий любую экономику.
Вы – против льгот? Неужто берете билеты в транспорте, а не протягиваете свой "пенсионный"? Или от субсидий откажетесь сейчас, и будете платить всё сполна?))
valsh01 _ 04.07.2015 21:14
IP: 104.197.95.---
Allright:
Не шумите! будет вето! и Лещенко об этом знает
Так шумят не потому, что не знают)) А потому, что дали команду подготовить в сети общественное мнение к тому, что: 1) вето на закон – одобрямс; 2) народ сам разобрался, что принятие этого закона угробит банковскую систему и страну; 3) Юля кака-популистка; 4) народ сомкнет еще шире свои 54% ряды; 5) каких то сотню-другую тысяч валютных заемщиком можно и потерять по пути к высокой цели процветания Украины (без них быстрее доберемся).
Всё просто)). И печально ((
Gonta_20 _ 04.07.2015 21:14
IP: 93.73.27.---
Напевно прийнятий закон і має деякі попуалістичні ознаки.
Але хтось робив аналіз яку частину цих кредитів в абсолютних цифрах вже виплачено (без урахування банківських над прибутків)? Це по-перше.
По-друге, держава, а точніше її конкретні представники, теж мають нести відповідальність (причому не лише політичну) за свої недолугі дії чи бездіяльність: гіперінфляцію, спекулятивну девальвацію гривні, дозвіл брати кредити в іноземній валюті.
По-третє, компромісом міг би стати наступний механізм: перерахувати не сплачену частину кредиту в гривні по середньому курсу (скажімо 10-12 грн) і встановити на цю частину відсоток, як по гривневим кредитам...
І на завершення. Пане Лещенку, підігравати масам пересічних громадян це популізм, а як називається підігравання "елітам", які насправді не є ніякими елітами, а людьми що чверть століття паразитували на українському суспільству?
І де, пане Лещенку, такі реформи, які примусять заплатити за перетворення в країні людей, яким дійсно є чим платити?
sagredo _ 04.07.2015 21:14
IP: 134.249.83.---
sidor:
Александр 1:
...никаких шаровых погашений не должно быть, только реструктуризация,
Підтримує. Якщо молода сімя взяла кредит на житло і більшу частину виплатила – реструктуризувати борг.
Але повинна бути і відповідальність банку, який бачив, що є люди, які за все своє життя цей кредит не повернуть...
Александр 1 _ 04.07.2015 21:13
IP: 92.113.43.---
valsh01:
Хорошо, за валютных заемщиков вы платить не собираетесь. Допустим. А за пенсионеров согласны? Ведь весь общественный транспорт в Украине для пенсионеров бесплатный. ///

Нет, не согласен, при том, что я сам пенсионер. Я против каких-либо льгот в принципе, поскольку ничего бесплатного не бывает. Это обман, разрушающий любую экономику.
Miki2 _ 04.07.2015 21:13
IP: 93.74.187.---
valsh01:
Miki2:
"Огласите весь список, п-залуста"

(играл сам Леонид Гайдай – пожилой 15-тисуточник в "Операции Ы")
А еще – архивариуса Варфоломея Коробейникова в "12 стульях".
А ще в "Наваждение" Леонид Гайдай – старик, выходящий из института (це зовсім маловідомо)
sidor _ 04.07.2015 21:10
IP: 104.197.68.---
Александр 1:
...никаких шаровых погашений не должно быть, только реструктуризация, за одним исключением, если человек взял кредит от безвыходности на лечение......так кто ж против – список заемщиков – кто на что брал кредит.Если на заПаршивца или "хрущевку" за 150 м2 – соотвественно "фигвам – изба индейская".А мой знакомый на валютный кредит взял поддержанную иномарку,ноутбук и телевизор.И зарабатывал прилично,но купить авто и приличный ноут для работы копить с ползущей инфляцией не удавалось.И если бы Ющедрищ со Стельмахом не устроили "фокус" с обвалом гривни (как и нынешняя "сладкая парочка") -он бы кредит выплатил 100%.А так государство его просто "кинуло"-в нашем государстве до сих пор живут "по-понятиям" – ни правил ни приличий.
sagredo _ 04.07.2015 21:07
IP: 134.249.83.---
valsh01:
...И тогда, возможно, они перестанут их ненавидеть, а будут стараться повторить успех "богатых" – что-то открыть, изобрести, внедрить, рисковать а не сидеть на месте?
Що такого надзвичайного винайшли багаті в Україні, що я повинен захоплюватися ними?
sagredo _ 04.07.2015 21:05
IP: 134.249.83.---
valsh01:

Мені не обовязково розуміти хімію травлення, щоб оцінити сніданок. Не важко зрозуміти, що більшість багатих в Україні не могли отримати свої прибутки законним шляхом...
Allright _ 04.07.2015 21:03
IP: 93.75.66.---
Не шумите! будет вето! и Лещенко об этом знает
Aтака Путіна1224 Україна та Європа1085 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter