Ігор Луценко Народний депутат України, член комітету з питань запобігання і протидії корупції

Про міфотворчість пивоварів

04 липня 2013, 11:17

До мене звернулися активісти, котрі відстоюють ідею запровадження акцизів на слабоалкогольну продукцію. Вони попрохали розмістити відповідь на допис Андрія Чернікова "Алкоголь и дети". Особисто я власну думку щодо предмету даної дискусії, але зараз обмежусь тим, що про транслюю точку (у скороченому варіанті) зору Артема Ступакова, координатора руху "Твереза Україна":

Вчора в "Українській правді" побачив допис "Алкоголь и дети" (російською), котрий в своєму блозі розмістив журналіст Андрій Черніков. Зараз для України тема алкоголізації суспільства надзвичайно важлива. Ситуація просто кричуща, бо ми всі стаємо свідками алкогольного геноциду української нації, а в першу чергу – молоді. Безконтрольна реклама алкогольних виробів, агресивна пропаганда споживання пива та "слабоалкоголки" призвели до того, що у світовому рейтингу споживання алкоголю серед молоді Україна посіла ПЕРШЕ МІСЦЕ!

Авансуючи повагу до людини, яка підняла таку важливу тему, я із цікавістю почав читати матеріал. Та чим далі читав, тим більш огидною видавалася мені написана там брехня. Неначе світ перевернувся із ніг на голову – задзеркалля якесь.

(...)

Пишу відповідь панові Йоргену Расмуссену, виконавчому директорові Carlsberg Group, а в його особі всім пивоварам, для яких, мабуть, гроші дійсно не пахнуть.

Ось перша неправдива теза пана Расмуссена (тут і далі – мова оригіналу):

- Я никогда не слышал о том, чтобы для строительства детской больницы повышали акцизы. Это очень необычно. Нет никакой прямой связи между акцизами и больницей. И странно, что правительство пытается целенаправленно использовать акцизы по отношению только к одному типу продукции – напиткам с небольшим содержанием алкоголя.

Тут пан Йорген збрехав аж двічі. Спочатку розвінчаємо першу брехню.

Всім зрозуміло, що акцизи збільшують не стільки для "Охматдиту", скільки для латання бюджету. Держбюджет наразі дірявий та порожній, наче стара бляшанка, а кредитів ніхто не дає. Ось кабмінівські "проффесіонали" й шукають джерела доходів, де тільки можуть. Та на мій погляд збільшення акцизів на пиво – це далеко не гірший варіант. (...)

А що стосується цільового фінансування "Охматдиту", то невже на думку пана Расмуссена буде більш логічно, якщо акцизи з пива попадуть в бездонну прірву під назвою "держбюджет". Звідти гроші розкрадаються поганими дядями, а хворі діти фінансуються мізерними крихтами, яких не вистачає навіть на ліки. Браво, пане Расмуссен! В усьому світі працюють так звані цільові податки, коли громадянин, купуючи товар, знає, що така-то сума з витрачених ним грошей піде на конкретний соціальний проект. У нашому випадку це єдина в Україні унікальна лікарня "Охматдит". Такі податки громадяни сприймають набагато лояльніше.

Вибір лікарні "Охматдит" в якості реципієнта цільового "пивного" податку є абсолютно виправданим. І ось чому. Вивчення закономірності поширення алкоголю в суспільстві дозволило встановити послідовність сповзання населення в алкогольне болото. Виявилось, що найбільш провокаційними в плані залучення дітей і підлітків до алкоголю, тютюну, наркотиків, являються так звані "слабкі" алкогольні вироби – передусім пиво і шампанське. Починаючи вживати спиртне з так званих "слабких напоїв", нерідко пропонованих батьками з самих кращих мотивів, підлітки поступово втягуються у вживання алкоголю, а потім, за законом звикання, поступово збільшується доза, частота вжитку, і, врешті-решт, багато хто починає переходити до міцніших виробів. Шлях від пива до вина, від вина до горілки, від спиртного до інших наркотиків, від тютюну до марихуани – це уторована магістраль, по якій проходять мільйони і мільйони дітей і молодих людей.

А вдруге пан Расмуссен збрехав, коли назвав пиво словом "напиток" (напій). Це російське слово пішло від дієслова "питать", що українською означає "живити" – від старослов'янського "живот", тобто "життя". Чим же "живить" нас пиво? Ось ці "живильні" інгредієнти – це альдегіди, сивушні масла, метанол, ізопропиловий спирт, ефіри, нітразаміни й інші не менш отруйні сполуки, зміст яких в пиві в десятки й сотні разів перевищує рівень їх допустимої концентрації в горілці, отриманій зі спирту вищого очищення. Серед них є й психотропні речовини, які відносяться до нелегальних наркотиків. Детальніше можна прочитати тут. Ось чим "живить" нас пан Расмуссен та подібні йому "благодєтєлі".

Ще трошки неправди від пана Йоргена:

- Рост акцизов – это явление нормальное. Мы можем с этим справиться, но при условии, что этот рост связан с инфляцией, например. Но шок в виде повышения акцизов на 190% на пиво говорит вовсе не о том, что надо построить больницу, это можно делать другими методами.

Розміри акцизів на пиво, які пропонується запровадити в нашій країні, набагато нижчі ніж в Європі, в інших розвинених країнах і навіть у сусідній Росії.

Ще одна страшилка пивних магнатів:

- В пивоваренной промышленности будут потеряны рабочие места, мы будем вынуждены закрыть несколько производственных линий, возможно, мы закроем и завод. Пострадают и смежные отрасли – кафе, бары, фермеры. Пострадают целые семьи и, соответственно, дети.

Дивує цинічність подібних брехунів. В усьому цивілізованому світі акцизи на пиво набагато більші, ніж в Україні, але від цього не страждає ані пивовар, ані суміжні бізнеси. Навіть почувають себе набагато краще, ніж українські підприємці-продавці пива. Про "нещасних" пивоварів з їхнім надпотужним лоббі та грошима, які здатні змінювати закони в корумпованій Україні, я краще взагалі промовчу.

А от про що не можна мовчати так це про жахливі показники смертності в Україні. Із кожним роком нас стає все менше. Катастрофічне погіршення здоров'я українців і тисячі дітей, вмираючих від раку, – багато в чому це сталося саме завдяки надвисокому рівню споживання пива. МОЗ говорить, що двоє із трьох українців помирає через серцево-судинні захворювання. Чорнобиль, екологія, стреси?

Давайте нагадаємо пану Йоргену, як же діє пиво на серцево-судинну систему.

Через слабку концентрацію алкоголю пиво часто п'ють у великих кількостях. Вже саме по собі надходження в організм значного об'єму рідини несприятливо відображається на діяльності серцево-судинної системи і нирок. У пиволюба, а точніше, у пивного алкоголіка формується так зване "бичаче серце". Або як ще кажуть – "баварське сердце". При цьому збільшується частота сердечних скорочень, виникають аритмії, тахікардія, задишка, часто спостерігається підвищення артеріального тиску.

Під впливом пива в м'язі серця розвивається токсична алкогольна дистрофія, це спричиняє за собою важку сердечну недостатність, тобто незадовільну роботу серця як насоса, що не забезпечує нормальний кровообіг.

Пивопивць легко упізнати, навіть коли вони без пляшки улюбленого "півасіка". На обличчі розширені судини, воно обрезкле, одутле, з характерними "мішками" під очима.

Лякаємо Росією:

- В России тоже произошел значительный рост акцизов. И хоть пока мы здесь не закрываем заводы, нам пришлось закрыть большое количество линий. Только в компании "Балтика" по сравнению с 2008 годом, когда акцизы выросли, число сотрудников уменьшилось на 30-40%. У наших конкурентов произошло то же самое. И это же ждет Украину. Когда падает рынок и растут налоги, нет экономических возможностей нанимать рабочих.

Не закриють пивники своїх заводів ні в Росії, ні в Україні. Ніколи! Зменшити перевиробництво пива – так, мають зменшити. Але це ж добре! Для нас. Можливо тоді Україна залишить своє перше місце в світі по споживанню алкоголю молоддю, та приєднається до цивілізованих країн. Але проблема в тому, що для пивних магнатів це втрата доходів. Вони звикли безперешкодно черпати свої мільярди із України. Їм плювати на здоров'я українців, на майбутнє України. В їхніх інтересах, щоб пивних алкоголіків, ой, перепрошую – "лояльних споживачів" пива – було якнайбільше. Ось де правда.

Про унікальність України:

- Украина, возможно, единственная страна, где акцизы на напитки с высоким содержанием алкоголя ниже, чем акцизы на пиво. В других странах наоборот. Почему бы парламенту Украины не задуматься над этим?


Пани-пивовари звикли платити менше, ось тепер і шукають хоч які-небудь причини поскаржитися на зміни. Як то кажуть, "нічого особистого – тільки бізнес".

Страшилка про інвестиції:

- Для общего инвестиционного климата такое решение будет неблагоприятным. Мы сейчас пытаемся централизовать всю нашу деятельность в Европе, и в рамках этого проекта мы хотели отдельные виды нашей операционной деятельности перенести в Восточную Европу, например, в Украину, может, в Санкт-Петербург, Россию. Но если такого рода решения будут приниматься в Украине регулярно и очень часто, ты мы свои инвестиционные планы будем вынуждены пересмотреть.

А потім перефразовує ту ж саму думку:

- Мы инвестировали в экономику Украины 750 миллионов долларов. Если мне придется принимать решение, где расширять производство, то я выберу не Украину, а, например, Польшу, где ситуация предсказуема. Политикам нужно подумать, нужны ли стране такие экономические потрясения. Я встречаюсь со многими бизнесменами, которым интересен мой опыт работы в России и Украине, и, как правило, я отзываюсь позитивно, но если будут происходить такие вещи часто, то мне придется свое мнение изменить. Это не угрозы, просто нужен диалог, нужны компромиссы, нужны более приемлемые решения в интересах вашей же экономики.

На ці й подібні їм просторікування пана Расмуссена я відповім коротко: для пивних комерсантів Україна – райське місце, тому як тут багато що вирішується за допомогою грошей. Пан Йорген може пишатися пивним лоббі в Україні, яке навіть примудрилося в середині дев'яностих вивести пиво із переліку алкогольної продукції. Тому сьогодні реклама пива на екранах телевізорів займає чи не перші місця за частотою трансляції, а школярі сидять із пивом прямо перед вікнами своїх шкіл.

А тепер знову страшилка:

- Я не могу точно сказать, на сколько подорожает пиво, но речь может идти о 15-20%. Этот рост очень значительный.

Таке можна і не коментувати. Та все ж висловлю одну думку: навіть якщо акциз буде підвищений на 5000%, все одно державі не буде вигідно отримуватиме гроші за знищення своїх же людей.

А ось нарешті пан Йорген наводить статистику:

- Политики часто говорят, что потребление пива слишком большое. Это неправда. В Украине потребляют 55 литров на душу населения, что на 30% меньше, чем в других странах Западной и Северной Европы. Зато крепкий алкоголь потребляют намного больше.

Навіть якби політики мовчали, то ми самі бачимо, що відбувається навкруги. І скільки б не брехали пивні магнати, люди все бачать і знають. Люди пам'ятають, що якихось 10-15 років тому дівчина із пляшкою пива – це був нонсенс, а на вулицях діти пили лише лимонад, а ніяк не пиво. Мене не хвилює, що відбувається в інших країнах. Але я знаю, що для жителів Європи Україна – це країна "третього світу", країна дешевого пива і безкоштовних жінок. А також я знаю, що без обмеження вживання алкоголю – в першу чергу пива і "слабоалкоголки" – не відбудеться протверезіння нації, а значить не вийде зупинити алкогольний геноцид українців.

Тут Остапа, тобто Йоргена, понесло:

- Не существует такого понятия как "пивной алкоголизм", есть просто алкоголизм.

Логіка цього пана вражає. Пік цинізму. Але така брехня відповідає інтересам виробників пивного пійла. Панові Расмуссену, як топ-менеджеру пивної компанії, байдуже до сентиментів й усіляких сюсюкань. Яка там деградація нації, які там наркозалежність, безпліддя та інші подібні "дрібниці". Його цікавлять лише продажі, прибутки. Доля ж багатостраждальної України для таких як він – це лише динаміка приросту кількості алкоголіків, перепрошую, "лояльних покупців" – чим їх більше, тим вищі доходи.

Прикро визнавати, але пивний алкоголізм все-таки існує. Й існував із часів винайдення монахами пива. Сьогодні про нього голосно застерігають лікарі-наркологи (читайте тут, тут, і тут), розповідають громадські діячі й організації, та навіть пишуть у друкованих виданнях.

Про пиво і жахливі наслідки його вживання чудово розповіли журналісти телеканалу "1+1" у програмі "Територія обману" за 26.06.2013. http://www.youtube.com/watch?v=W_YoGcLeHkE&feature=youtu.be

І тільки пан юрист із транснаціональної пивоварні не бачить проблеми. Або не хоче?

Пивний алкоголізм не просто існує. Він щодня калічить та вбиває живих і ненароджених українців. Ось типові наслідки регулярного вживання пива:

- "пивний" живіт;

- збільшена печінка;

- "мішки" під очима;

- хворе серце – так званий "синдром баварського серця";

- зміни в гормональній системі;

- порушення статевих функцій...

Перелік наслідків вживання пивної отрути можна продовжувати ще довго, та окремо хочеться відмітити вплив пива на жіночий організм й попередити невиправне. Любі жінки і дівчата, знайте: безпліддя, пов'язане з діагнозом "полікістоз яєшників" – це лише один із багатьох важких наслідків регулярного вживання пива слабкою статтю.

Оце все і є пивний алкоголізм, оскільки вживання інших алкогольних продуктів, навіть міцних, таких наслідків або зовсім не має, або вони не так яскраво виражені.

Останній "козир" пивовара:

- Мы сотрудничаем с правительствами, всегда готовы идти на диалог, но в этот раз с нами сначала не поговорили и неожиданно решили поднять акцизы. Сейчас такой совместный диалог начинается, чему я рад. Я бы сейчас предложил поднять акцизы на весь алкоголь, а не только на пиво. И если у украинского бюджета есть проблемы, то так их частично можно было бы решить.

Якщо чесно, то слова пана Йоргена "Зараз такий спільний діалог розпочинається" наводять на невеселі думки. Невже знову пивники відкупляться? Побачимо дуже скоро.

Артема Ступаков, координатор руху "Твереза Україна"

powered by lun.ua
Коментарі — 225
Антон Заркович _ 05.07.2013 00:34
IP: 109.251.240.---
Писаку видно из далека. Нашел жертву и давай ее молотить, она ведь сдачи дать не может. "Аналитик". Выводы, конечно, все нужные, правильные и обсуждению не подлежат. Человек за правду борется, только вот правда у каждого своя и к истине никакого отношения не имеет. Спасение через наезд на одну отрасль, конечно, кон-гениально. А вот интересно, понимает ли автор основные причины алкоголизма в стране, где нет гарантий на конституционное бесплатное медицинское обслуживание, а теперь уже в принципе хоть на какое-то лечение. Общество, живущее без великой цели. Живут ради пожрать, поспать и размножатся. Социальные язвы возникают не от наличия или отсутствия пива на прилавках. Это все следствие более фундаментальных болезней общества, которые не стоят внимания акцизо-моралистов, им бы свое отработать да на пиво свалить.
Доктор Мальтус _ 04.07.2013 21:52
IP: 194.88.152.---
В странах с самыми высокими налогами почти всегда самый большой черный рынок. Если вы повышаете цену искусственно, как это происходит в случае с налогами на "пороки", то этим вы стимулируете потребителей искать нелегальную продукцию, а поставщиков – производить такую продукцию.

Неблагоприятные последствия такой ситуации связаны с тем, что из-за более низкой цены нелегальных продуктов люди могут начать больше курить, но главным образом с тем, что контрафактная табачная продукция совершенно не регулируется и, согласно исследованиям, содержит гораздо более высокую концентрацию вредных химических веществ, чем обычные сигареты. Такая же история справедлива в отношении алкоголя.

"Налоги на пороки" и Мифы о табачных акцизах
dym-parad.livejournal.com/46270.html
Доктор Мальтус _ 04.07.2013 21:51
IP: 194.88.152.---
Почему повышение акцизов на табак и алкоголь – самый популярный инструмент ограничения их потребления?

Такие налоги очень выгодны для тех стран, которые хотят без усилий собрать деньги с населения. Такие налоги обычно пользуются поддержкой со стороны той категории населения, которая не пьет, не курит и не имеет других вредных привычек. Правительство оправдывает свои действия заботой о здоровье людей, чтобы создать впечатление, что основным побудительным мотивом для повышения налогов служит альтруизм. В какой-то степени так оно и есть. Но в результате бремя ложится на самые бедные слои населения: увеличение налогов на "греховные продукты" повышает уровень бедности и социального неравенства, а это всегда на руку криминальным кругам.
Необлагаемая налогом нелегальная продукция становится более привлекательной для потребителей. Это способствует развитию черного рынка, а в итоге пострадает государство – из-за криминализации рынка оно будет получать меньше денег.
toradora15 _ 04.07.2013 21:47
IP: 37.139.184.---
lara zabara:
Забрать все деньги у Катьки Ющенко,которые она путем благотворительного марафона насобирала на постройку больницы будущего...где делись деньги?а не отдаст-под суд!
Так всё, нету денег этих. На них она наняла полк солдат чтобы вас попользовали и оприходовали, чему доказательством ваши стыдобные стоны в камментах
toradora15 _ 04.07.2013 21:45
IP: 37.139.184.---
Игорь, вы что верите что акцизы пойдут на больницу?
Бездна вашей наивности и веры в режим уркаганов удивляет.
Когда все это разворуют, я буду ходить в ваши посты и тыкать вас носом в эту вот статью как нашкодившего котёнтка, так что готовьтесь и не говорите потом что вас не предупреждали.
SurferUa _ 04.07.2013 21:14
IP: 176.36.125.---
Игорь, левые убеждения – убеждения совка.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 18:37
IP: 77.91.181.---
Вот на это ссылайтесь. vk.com/page-14347281_44128706
Если Вам удобней, вышлю в.doc формате.
Христофор Банифатич _ 04.07.2013 18:25
IP: 193.239.152.---
Artem Stupakov:
Христофор Банифатич:
Банифатич, напишите лучше, слабо? Жду ссылку.
на что посылаться будем? разверните мыслю
Artem Stupakov _ 04.07.2013 18:20
IP: 77.91.181.---
lara zabara:
youtube. com/watch?v=N10VbbtOfLM
Катерина, к сожалению, не сознательная трезвенница.
lara zabara _ 04.07.2013 18:14
IP: 95.215.36.---
Забрать все деньги у Катьки Ющенко,которые она путем благотворительного марафона насобирала на постройку больницы будущего...где делись деньги?а не отдаст-под суд!
Artem Stupakov _ 04.07.2013 18:13
IP: 77.91.181.---
Христофор Банифатич:
Банифатич, напишите лучше, слабо? Жду ссылку.
Христофор Банифатич _ 04.07.2013 18:05
IP: 193.239.152.---
Правильно пишет автор: заплатили, ой, попросили сори))). Борцы за трезвость в стране, ура! Расписал, конечно, как положено – умно, да кривовато. Этакое подобие интеллектуального лобби. Особенно заинтересовало решение проблемы достройки больницы в этом грандиозном проекте спасения человечества. Что предлагают – давайте лечить детей у нас в стране, для этого достроим клинику. Вопрос -операции бесплатно будут делаться? Всем нуждающимся? Врачи все наши? На всю Украину будет одна клиника, это значит, что количество пациентов будет великовато для одной команды. Значит, спешка? Не тяните вопросы медицины к акцизам, Минздрав сам разобраться не может. А новая политическая туссовка уже есть, первая репетиция массовых акций состоялась.
RedFox _ 04.07.2013 17:53
IP: 213.160.139.---
Пани-пивовари звикли платити менше, ось тепер і шукають хоч які-небудь причини поскаржитися на зміни."
Що за дурня, а хто звик платити більше, може пан Ахметов чи Фірташ, чи може власники горілчаних заводів. Зберіть податки з сімї і буде вам щастя.
ганна_ахметова _ 04.07.2013 17:50
IP: 93.74.80.---
ганна_ахметова:
lara zabara:
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
оппа, .а історичка вже "не луч света в темном царстве"?
Який там "луч"?! Банка рiДини вiд тарганiв зранку й цiЛий день стара комундристка галюни ловить
RedFox _ 04.07.2013 17:49
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:

Артем, досить вже роздавати рекомендації, що кому прочитати, ви краще самі проаналізуйте ситуацію в Україні. І дайте собі відповідь на питання, чи будуть кошти, використані за цільовим призначенням. Я думаю Ви точно знаєте правильну відповідь, а от чи вистачить вам сміливості визнати це, вже вирішувати вам.
владимир гульчак _ 04.07.2013 17:36
IP: 37.57.237.---
Нда, опять, железной рукой нас влекут в светлое будущее. Артемка – паскудный заказушник, гнида, спекулирующая на чудовищных страданиях больных детей. Едино, что радует – как казал бравый солдат Швейк, правительство, поднявшее цены на пиво, всенепременно падет.
ганна_ахметова _ 04.07.2013 17:29
IP: 93.74.80.---
lara zabara:
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
оппа, .а історичка вже "не луч света в темном царстве"?
ганна_ахметова _ 04.07.2013 17:28
IP: 93.74.80.---
lara zabara:
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
оппа, .а історичка вже "не луч света в темном царстве"?
вона вже – темные силы нас злобно гнетут... А що це вiдома шанувальниця сурогату робить на антиалгокольних теревенях? Чи вже така п'яна, що не розумiэ куди пришвендяла?!
Artem Stupakov _ 04.07.2013 16:58
IP: 77.91.181.---
Vladimir Afendikov:
Вы не на сахар смотрите, а на смертность и рождаемость в 1985 – 1988 гг.
Вы бы ещё на Олимпиаду в Сеуле в 88 году посмотрели.
lara zabara _ 04.07.2013 16:57
IP: 95.215.36.---
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
оппа, .а історичка вже "не луч света в темном царстве"?
Vladimir Afendikov _ 04.07.2013 16:55
IP: 212.66.57.---
Artem Stupakov:
tvereza.info/alcohol/fables/prohibition_ru.html
вот тут ответы на популярные мифы.
В рекомендованной Вами статье есть такая фраза:
"На самом деле по статистике никакого увеличения потребления сахара в эти годы не было."
Может быть, где-то так и было, но не у нас.
Из свободной продажи исчез не только сахар, но и дешевые сахаросодержащие продукты (карамель и пр.) А так как дополнительных поставок, компенсировавших возникший дефицит не было, то и статистика "застыла" на месте.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 16:50
IP: 77.91.181.---
Vladimir Afendikov:
Test passed!
Vladimir Afendikov _ 04.07.2013 16:49
IP: 212.66.57.---
тест
-vts-m- _ 04.07.2013 16:37
IP: 91.154.252.---
-Vesna-:
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
А Ви навіть не телиця... а навозний жук.
пожалуй, муха будет точнее...
-Vesna- _ 04.07.2013 16:33
IP: 93.72.133.---
Темная энергия:
Artem Stupakov:
-Vesna-:
Я бы не стал вас сравнивать с Гопко.
Давайте список того,что Вы сделали полезного для Украины. А уже потом что-то пишите в адрес Гопко.
Да кроме навоза ничего. Ялова телиця.
А Ви навіть не телиця... а навозний жук.
ONLINE
Мовне питання191 Зеленський76 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter