Ігор Луценко Народний депутат України, член комітету з питань запобігання і протидії корупції

Про міфотворчість пивоварів

04 липня 2013, 11:17

До мене звернулися активісти, котрі відстоюють ідею запровадження акцизів на слабоалкогольну продукцію. Вони попрохали розмістити відповідь на допис Андрія Чернікова "Алкоголь и дети". Особисто я власну думку щодо предмету даної дискусії, але зараз обмежусь тим, що про транслюю точку (у скороченому варіанті) зору Артема Ступакова, координатора руху "Твереза Україна":

Вчора в "Українській правді" побачив допис "Алкоголь и дети" (російською), котрий в своєму блозі розмістив журналіст Андрій Черніков. Зараз для України тема алкоголізації суспільства надзвичайно важлива. Ситуація просто кричуща, бо ми всі стаємо свідками алкогольного геноциду української нації, а в першу чергу – молоді. Безконтрольна реклама алкогольних виробів, агресивна пропаганда споживання пива та "слабоалкоголки" призвели до того, що у світовому рейтингу споживання алкоголю серед молоді Україна посіла ПЕРШЕ МІСЦЕ!

Авансуючи повагу до людини, яка підняла таку важливу тему, я із цікавістю почав читати матеріал. Та чим далі читав, тим більш огидною видавалася мені написана там брехня. Неначе світ перевернувся із ніг на голову – задзеркалля якесь.

(...)

Пишу відповідь панові Йоргену Расмуссену, виконавчому директорові Carlsberg Group, а в його особі всім пивоварам, для яких, мабуть, гроші дійсно не пахнуть.

Ось перша неправдива теза пана Расмуссена (тут і далі – мова оригіналу):

- Я никогда не слышал о том, чтобы для строительства детской больницы повышали акцизы. Это очень необычно. Нет никакой прямой связи между акцизами и больницей. И странно, что правительство пытается целенаправленно использовать акцизы по отношению только к одному типу продукции – напиткам с небольшим содержанием алкоголя.

Тут пан Йорген збрехав аж двічі. Спочатку розвінчаємо першу брехню.

Всім зрозуміло, що акцизи збільшують не стільки для "Охматдиту", скільки для латання бюджету. Держбюджет наразі дірявий та порожній, наче стара бляшанка, а кредитів ніхто не дає. Ось кабмінівські "проффесіонали" й шукають джерела доходів, де тільки можуть. Та на мій погляд збільшення акцизів на пиво – це далеко не гірший варіант. (...)

А що стосується цільового фінансування "Охматдиту", то невже на думку пана Расмуссена буде більш логічно, якщо акцизи з пива попадуть в бездонну прірву під назвою "держбюджет". Звідти гроші розкрадаються поганими дядями, а хворі діти фінансуються мізерними крихтами, яких не вистачає навіть на ліки. Браво, пане Расмуссен! В усьому світі працюють так звані цільові податки, коли громадянин, купуючи товар, знає, що така-то сума з витрачених ним грошей піде на конкретний соціальний проект. У нашому випадку це єдина в Україні унікальна лікарня "Охматдит". Такі податки громадяни сприймають набагато лояльніше.

Вибір лікарні "Охматдит" в якості реципієнта цільового "пивного" податку є абсолютно виправданим. І ось чому. Вивчення закономірності поширення алкоголю в суспільстві дозволило встановити послідовність сповзання населення в алкогольне болото. Виявилось, що найбільш провокаційними в плані залучення дітей і підлітків до алкоголю, тютюну, наркотиків, являються так звані "слабкі" алкогольні вироби – передусім пиво і шампанське. Починаючи вживати спиртне з так званих "слабких напоїв", нерідко пропонованих батьками з самих кращих мотивів, підлітки поступово втягуються у вживання алкоголю, а потім, за законом звикання, поступово збільшується доза, частота вжитку, і, врешті-решт, багато хто починає переходити до міцніших виробів. Шлях від пива до вина, від вина до горілки, від спиртного до інших наркотиків, від тютюну до марихуани – це уторована магістраль, по якій проходять мільйони і мільйони дітей і молодих людей.

А вдруге пан Расмуссен збрехав, коли назвав пиво словом "напиток" (напій). Це російське слово пішло від дієслова "питать", що українською означає "живити" – від старослов'янського "живот", тобто "життя". Чим же "живить" нас пиво? Ось ці "живильні" інгредієнти – це альдегіди, сивушні масла, метанол, ізопропиловий спирт, ефіри, нітразаміни й інші не менш отруйні сполуки, зміст яких в пиві в десятки й сотні разів перевищує рівень їх допустимої концентрації в горілці, отриманій зі спирту вищого очищення. Серед них є й психотропні речовини, які відносяться до нелегальних наркотиків. Детальніше можна прочитати тут. Ось чим "живить" нас пан Расмуссен та подібні йому "благодєтєлі".

Ще трошки неправди від пана Йоргена:

- Рост акцизов – это явление нормальное. Мы можем с этим справиться, но при условии, что этот рост связан с инфляцией, например. Но шок в виде повышения акцизов на 190% на пиво говорит вовсе не о том, что надо построить больницу, это можно делать другими методами.

Розміри акцизів на пиво, які пропонується запровадити в нашій країні, набагато нижчі ніж в Європі, в інших розвинених країнах і навіть у сусідній Росії.

Ще одна страшилка пивних магнатів:

- В пивоваренной промышленности будут потеряны рабочие места, мы будем вынуждены закрыть несколько производственных линий, возможно, мы закроем и завод. Пострадают и смежные отрасли – кафе, бары, фермеры. Пострадают целые семьи и, соответственно, дети.

Дивує цинічність подібних брехунів. В усьому цивілізованому світі акцизи на пиво набагато більші, ніж в Україні, але від цього не страждає ані пивовар, ані суміжні бізнеси. Навіть почувають себе набагато краще, ніж українські підприємці-продавці пива. Про "нещасних" пивоварів з їхнім надпотужним лоббі та грошима, які здатні змінювати закони в корумпованій Україні, я краще взагалі промовчу.

А от про що не можна мовчати так це про жахливі показники смертності в Україні. Із кожним роком нас стає все менше. Катастрофічне погіршення здоров'я українців і тисячі дітей, вмираючих від раку, – багато в чому це сталося саме завдяки надвисокому рівню споживання пива. МОЗ говорить, що двоє із трьох українців помирає через серцево-судинні захворювання. Чорнобиль, екологія, стреси?

Давайте нагадаємо пану Йоргену, як же діє пиво на серцево-судинну систему.

Через слабку концентрацію алкоголю пиво часто п'ють у великих кількостях. Вже саме по собі надходження в організм значного об'єму рідини несприятливо відображається на діяльності серцево-судинної системи і нирок. У пиволюба, а точніше, у пивного алкоголіка формується так зване "бичаче серце". Або як ще кажуть – "баварське сердце". При цьому збільшується частота сердечних скорочень, виникають аритмії, тахікардія, задишка, часто спостерігається підвищення артеріального тиску.

Під впливом пива в м'язі серця розвивається токсична алкогольна дистрофія, це спричиняє за собою важку сердечну недостатність, тобто незадовільну роботу серця як насоса, що не забезпечує нормальний кровообіг.

Пивопивць легко упізнати, навіть коли вони без пляшки улюбленого "півасіка". На обличчі розширені судини, воно обрезкле, одутле, з характерними "мішками" під очима.

Лякаємо Росією:

- В России тоже произошел значительный рост акцизов. И хоть пока мы здесь не закрываем заводы, нам пришлось закрыть большое количество линий. Только в компании "Балтика" по сравнению с 2008 годом, когда акцизы выросли, число сотрудников уменьшилось на 30-40%. У наших конкурентов произошло то же самое. И это же ждет Украину. Когда падает рынок и растут налоги, нет экономических возможностей нанимать рабочих.

Не закриють пивники своїх заводів ні в Росії, ні в Україні. Ніколи! Зменшити перевиробництво пива – так, мають зменшити. Але це ж добре! Для нас. Можливо тоді Україна залишить своє перше місце в світі по споживанню алкоголю молоддю, та приєднається до цивілізованих країн. Але проблема в тому, що для пивних магнатів це втрата доходів. Вони звикли безперешкодно черпати свої мільярди із України. Їм плювати на здоров'я українців, на майбутнє України. В їхніх інтересах, щоб пивних алкоголіків, ой, перепрошую – "лояльних споживачів" пива – було якнайбільше. Ось де правда.

Про унікальність України:

- Украина, возможно, единственная страна, где акцизы на напитки с высоким содержанием алкоголя ниже, чем акцизы на пиво. В других странах наоборот. Почему бы парламенту Украины не задуматься над этим?


Пани-пивовари звикли платити менше, ось тепер і шукають хоч які-небудь причини поскаржитися на зміни. Як то кажуть, "нічого особистого – тільки бізнес".

Страшилка про інвестиції:

- Для общего инвестиционного климата такое решение будет неблагоприятным. Мы сейчас пытаемся централизовать всю нашу деятельность в Европе, и в рамках этого проекта мы хотели отдельные виды нашей операционной деятельности перенести в Восточную Европу, например, в Украину, может, в Санкт-Петербург, Россию. Но если такого рода решения будут приниматься в Украине регулярно и очень часто, ты мы свои инвестиционные планы будем вынуждены пересмотреть.

А потім перефразовує ту ж саму думку:

- Мы инвестировали в экономику Украины 750 миллионов долларов. Если мне придется принимать решение, где расширять производство, то я выберу не Украину, а, например, Польшу, где ситуация предсказуема. Политикам нужно подумать, нужны ли стране такие экономические потрясения. Я встречаюсь со многими бизнесменами, которым интересен мой опыт работы в России и Украине, и, как правило, я отзываюсь позитивно, но если будут происходить такие вещи часто, то мне придется свое мнение изменить. Это не угрозы, просто нужен диалог, нужны компромиссы, нужны более приемлемые решения в интересах вашей же экономики.

На ці й подібні їм просторікування пана Расмуссена я відповім коротко: для пивних комерсантів Україна – райське місце, тому як тут багато що вирішується за допомогою грошей. Пан Йорген може пишатися пивним лоббі в Україні, яке навіть примудрилося в середині дев'яностих вивести пиво із переліку алкогольної продукції. Тому сьогодні реклама пива на екранах телевізорів займає чи не перші місця за частотою трансляції, а школярі сидять із пивом прямо перед вікнами своїх шкіл.

А тепер знову страшилка:

- Я не могу точно сказать, на сколько подорожает пиво, но речь может идти о 15-20%. Этот рост очень значительный.

Таке можна і не коментувати. Та все ж висловлю одну думку: навіть якщо акциз буде підвищений на 5000%, все одно державі не буде вигідно отримуватиме гроші за знищення своїх же людей.

А ось нарешті пан Йорген наводить статистику:

- Политики часто говорят, что потребление пива слишком большое. Это неправда. В Украине потребляют 55 литров на душу населения, что на 30% меньше, чем в других странах Западной и Северной Европы. Зато крепкий алкоголь потребляют намного больше.

Навіть якби політики мовчали, то ми самі бачимо, що відбувається навкруги. І скільки б не брехали пивні магнати, люди все бачать і знають. Люди пам'ятають, що якихось 10-15 років тому дівчина із пляшкою пива – це був нонсенс, а на вулицях діти пили лише лимонад, а ніяк не пиво. Мене не хвилює, що відбувається в інших країнах. Але я знаю, що для жителів Європи Україна – це країна "третього світу", країна дешевого пива і безкоштовних жінок. А також я знаю, що без обмеження вживання алкоголю – в першу чергу пива і "слабоалкоголки" – не відбудеться протверезіння нації, а значить не вийде зупинити алкогольний геноцид українців.

Тут Остапа, тобто Йоргена, понесло:

- Не существует такого понятия как "пивной алкоголизм", есть просто алкоголизм.

Логіка цього пана вражає. Пік цинізму. Але така брехня відповідає інтересам виробників пивного пійла. Панові Расмуссену, як топ-менеджеру пивної компанії, байдуже до сентиментів й усіляких сюсюкань. Яка там деградація нації, які там наркозалежність, безпліддя та інші подібні "дрібниці". Його цікавлять лише продажі, прибутки. Доля ж багатостраждальної України для таких як він – це лише динаміка приросту кількості алкоголіків, перепрошую, "лояльних покупців" – чим їх більше, тим вищі доходи.

Прикро визнавати, але пивний алкоголізм все-таки існує. Й існував із часів винайдення монахами пива. Сьогодні про нього голосно застерігають лікарі-наркологи (читайте тут, тут, і тут), розповідають громадські діячі й організації, та навіть пишуть у друкованих виданнях.

Про пиво і жахливі наслідки його вживання чудово розповіли журналісти телеканалу "1+1" у програмі "Територія обману" за 26.06.2013. http://www.youtube.com/watch?v=W_YoGcLeHkE&feature=youtu.be

І тільки пан юрист із транснаціональної пивоварні не бачить проблеми. Або не хоче?

Пивний алкоголізм не просто існує. Він щодня калічить та вбиває живих і ненароджених українців. Ось типові наслідки регулярного вживання пива:

- "пивний" живіт;

- збільшена печінка;

- "мішки" під очима;

- хворе серце – так званий "синдром баварського серця";

- зміни в гормональній системі;

- порушення статевих функцій...

Перелік наслідків вживання пивної отрути можна продовжувати ще довго, та окремо хочеться відмітити вплив пива на жіночий організм й попередити невиправне. Любі жінки і дівчата, знайте: безпліддя, пов'язане з діагнозом "полікістоз яєшників" – це лише один із багатьох важких наслідків регулярного вживання пива слабкою статтю.

Оце все і є пивний алкоголізм, оскільки вживання інших алкогольних продуктів, навіть міцних, таких наслідків або зовсім не має, або вони не так яскраво виражені.

Останній "козир" пивовара:

- Мы сотрудничаем с правительствами, всегда готовы идти на диалог, но в этот раз с нами сначала не поговорили и неожиданно решили поднять акцизы. Сейчас такой совместный диалог начинается, чему я рад. Я бы сейчас предложил поднять акцизы на весь алкоголь, а не только на пиво. И если у украинского бюджета есть проблемы, то так их частично можно было бы решить.

Якщо чесно, то слова пана Йоргена "Зараз такий спільний діалог розпочинається" наводять на невеселі думки. Невже знову пивники відкупляться? Побачимо дуже скоро.

Артема Ступаков, координатор руху "Твереза Україна"

powered by lun.ua
Коментарі — 225
Vlad_iz_Kharkova _ 04.07.2013 15:35
IP: 195.26.93.---
Artem Stupakov _ 04 07 2013 15:08
Какая матчасть? "у світовому рейтингу споживання алкоголю серед молоді Україна посіла ПЕРШЕ МІСЦЕ!" – По пиву Украина 1-е место занимает? Нет? По водке (и тоже не первое)? А почему акциз на пиво повышать и какая связь с рейтингом?
Вы не в курсе, что по потреблению пива Украина ниже середины списка, а по водке в начале? И этим рейтингом оправдываеет повышение акциза на пиво, а не на водку?
Какая матчасть? Это тупой лоббизм водочников. Слава Богу, что не прошел.
Виктор Мелковский _ 04.07.2013 15:33
IP: 88.81.235.---
Artem Stupakov:
"потому как оно вводит в состояние, когда человек становится социально опасным" это откуда такие сведения?
В Америке запрещали вроде уже... Ох уж мне эти запрещатели – радетили народного блага... Вечно от вас ничего хорошего не жди, одна головная боль и проблемы.
Антон Заркович _ 04.07.2013 15:31
IP: 109.251.240.---
Щиро сміявся над фундаментальною працею автора статті. Черговий витвір заангажованого писаки-ідеаліста подвійних стандартів. Заслуговує уваги освоєння та посилання до першоджерел таких, як телевізійний мізкопромивач "Територія обману", та література з агітації за тверезий спосіб життя, яку можна взяти у диспансерах. Цікаво, звідки у нього вони? Ну, і як водиться, береться повчати правдами та не правдами. Повеселив перший аргумент "якщо підняти акцизи, то кількість непитущих скоротиться". Чолов'яга взагалі не розуміє життєвих ситуацій, якщо введуть акцизи, то люди від того вживати алкоголь не перестануть з однієї простої причини – п'ють не тому, що пиво дешеве. Пити будуть як і раніше, тільки тепер не більш-менш стандартизовані напої, а самопал, зроблений вдома або у тіньовому секторі.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:31
IP: 77.91.181.---
Viktor Melkovskyi:
Виктор, так не читайте. Вас же никто не заставляет читать.
Viktor Melkovskyi _ 04.07.2013 15:30
IP: 88.81.235.---
Как говорится "много буков".
Достаточно вот этого: "Про пиво і жахливі наслідки його вживання чудово розповіли журналісти телеканалу "1+1" у програмі "Територія обману"" – дальше можно не читать.

Вы-б еще на Российский 1й канал сослались как источник достоверной информации.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:29
IP: 77.91.181.---
Пиво должно быть запрещено ровно по той же причине, что и наркотики – потому как оно вводит в состояние, когда человек становится социально опасным. Например, если человек употребляет кокс – он тоже в теории может ничего более не нарушать, купил за свои заработанные и употребляет себе. Но на практике получается так, что это приводит к другим преступлениям, поэтому кокс и запрещён, если Вам это известно.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:27
IP: 77.91.181.---
RedFox:
Так не надо носить свои копейки в кассу пивоварам. Купите детям своим развивающие игры лучше!
RedFox _ 04.07.2013 15:21
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:

Ну катастрофу бюджету знову ж таки хочуть вирішити за рахунок утримань і податків, тих нещасних копійок які отримують наші бідні люди.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:16
IP: 77.91.181.---
Viktor Mishkovskyi:
Так а там вимогай-не вимогай, то бесполезно, к сожалению.
А катастрофа бюджета это очевидная вещь, что тут писать?
Viktor Mishkovskyi _ 04.07.2013 15:13
IP: 195.138.217.---
а чому не вимагають гроші на будівництво у Азарова? він же клявся-божився, що у бюджеті гроші на лікарню є!
так заговорюють справжню проблему – катастрофу бюджету-2013.
Woolf Loko _ 04.07.2013 15:11
IP: 5.248.183.---
RedFox:
Вибачте, що втручаюся.
Ваша дискусія з паном Artem Stupakov чомусь нагадала мені рядки з вірша:
"Не бойтесь чумы, не бойтесь сумы
Не бойтесь мора и глада!
А бойтесь единственно только того,
Кто скажет: "Я знаю как надо!"

PS Пан Артем закликає будувати соціалізм.
Мабуть Сталіна не застав. Той теж це діло полюбляв.
Yuriy_Lysenko _ 04.07.2013 15:11
IP: 46.203.115.---
Хтось пише: "Автору радив би зайнятися більш кричущими проблемами нашої хворої країни."

Автор відповідає: якщо ви, не дай Бог, втратите дитину, це буде кричуща проблема?
А якщо ви знаєте реальні причини цієї проблеми, бо вивчали їх на своїй шкірі, то будете мовчати? Може, почекаємо, поки втратимо країну?

Ще написали: "П'ють від безнадії, розпачу, просто від нудьги. Доки Україна буде країною без майбутнього, питимуть, причому щодня більше".
Відповідаю: ні, пьють, бо це наркозалежність. Бо вірять міфам пивників.

Ще пишуть: "Зруйнуєте пивоваріння – будуть пити горілку, зруйнуєте горілчану галузь – питимуть самогон... То, може, починати все ж з кореня проблеми?"

Мова не йде про заборону пивоваріння! Де ви це побачили? Мова йде про те, що суспільство живе міфами, які їм нав'язують пивовари, горілочники та тютюнники. І допоки ми не усвідомимо, що це ніяка не "шкідлива звичка", а наркозалежність, до тих пір вимиратимемо, як колись індіанці.
serviks _ 04.07.2013 15:11
IP: 193.26.27.---
Vlad_iz_Kharkova:
Вот пример ответа Ступакова "Чисто либерастическая проказа" – Мощь! Тут Вам и факты, и логика! А матом не пробовали, г-н Ступаков?
Так это и есть скрытый мат.
Yuriy_Lysenko _ 04.07.2013 15:10
IP: 46.203.115.---
Панове адміни! Чому закривають мої коменти? Де там заборонена лексика?
RedFox _ 04.07.2013 15:09
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:

Шановний, ну по перше "півос" не може нічого порушувати, тому що це не людина, яка має права і обов'язки і яка несе відповідальність. А по друге, якщо для держави здоров'я і свобода на першому місці, то нехай забезпечать нормальне безкоштовне лікування і достойні заробітні плати, а також посадять за грати корупціонерів можновладців які вже не зрозуміло скільки доять цю Україну.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:09
IP: 77.91.181.---
Vlad_iz_Kharkova:
Русский язык позволяет и без мата озвучить любую мысль.
Vlad_iz_Kharkova _ 04.07.2013 15:08
IP: 195.26.93.---
Вот пример ответа Ступакова "Чисто либерастическая проказа" – Мощь! Тут Вам и факты, и логика! А матом не пробовали, г-н Ступаков?
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:08
IP: 77.91.181.---
Vlad_iz_Kharkova:
Влад, учим матчасть:
Это лекция перед врачами про пиво: youtube. com/watch?v=eIJkweBklX0
Vlad_iz_Kharkova _ 04.07.2013 15:07
IP: 195.26.93.---
У Черникова – факты и логика.
У "борца с алкоголем" – ругань, выкрики и оскорбления.
Что вполне логично и привычно.
RedFox _ 04.07.2013 15:06
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:

Та хто ж каже про кримінальний кодекс. Кримінальний кодекс переважно формує відповідальність із злочинів які приносять шкоду іншим людям, а я наголосив, що пиття пива не несе комусь шкоду окрім людини яка його п'є і то в надмірні кількості. Не кидайтесь в крайнощі. І ще хочу сказати, що з ККУ користі не більше ніж від збільшення акцизу, все одно людей сидить більше не винних ніж злочинців.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 15:05
IP: 77.91.181.---
RedFox:
хочеш ти пити чи не хочеш, а мораль може формувати держава в якій живе ця людина
В Конституции нет инфо о том, что человек может уничтожать себя наркотиками.А пиво есть наркотик.
Статья 3. Человек, его жизнь и здоровье, честь и достоинство, неприкосновенность и безопасность признаются в Украине высшей социальной ценностью.
Права и свободы человека и их гарантии определяют содержание и направленность деятельности государства. Государство отвечает перед человеком за свою деятельность. Утверждение и обеспечение прав и свобод человека является главной обязанностью государства.

Человек, его жизнь и здоровье, честь и достоинство, неприкосновенность и безопасность признаются в Украине высшей социальной ценностью. – Пивосос нарушает эту статью.
RedFox _ 04.07.2013 15:01
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:
Yurasik32:
Юра, вы забыли, что мастер находить оправдывания редко бывает мастером в чем-нибудь ещё.
Що ж Ви так про себе? Я звісно розумію що вузька спеціалізація це добре, тому що дає можливість зосередити свої старання в чомусь одному, але максимально ефективно, але таке мізерне питання не потребує великих вивчень, тут просто потрібно вирішити для себе, хочеш ти пити чи не хочеш, а мораль може формувати держава в якій живе ця людина. І мораль до речі має набагато більший вплив ніж закон, хоча і формується він виходячи з моралі позитивних дій на думку законотворців.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 14:58
IP: 77.91.181.---
вибір і якщо мені хочеться пити пиво то ніхто не має права забороняти це робити, тому що це не шкодить навколишньому суспільству.

Чисто либерастическая проказа. Давайте отменим быть может тогда криминальный кодекс? Зачем что-то запрещать?
RedFox _ 04.07.2013 14:57
IP: 213.160.139.---
Artem Stupakov:

Не потрібно мені вказувати, що вивчати. Тому, що я Вам порадив би згадати те, що у людей я право на вибір і якщо мені хочеться пити пиво то ніхто не має права забороняти це робити, тому що це не шкодить навколишньому суспільству.
Artem Stupakov _ 04.07.2013 14:54
IP: 77.91.181.---
Yurasik32:
У вас техническое образование есть? Что-то с логикой видны проблемы. А жаль.
Зеленський76 Корупція1445 Мовне питання190 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter