Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Зневажена честь Києва

27 травня 2008, 17:28

Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання, – і моє апостольське Вічне Місто, моя священна столиця, впродовж віків ким тільки не гвалтована, буде й далі стрімко перетворюватися на брудний, безликий Гонконг, по якому мчать, перекриваючи рух, класичні Свириди Петровичі й Проні Прокоповни на джипах із урядовими номерами, здійснюючи свою давню мрію, за класиком-таки: "А я по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!"...Тільки ж коні, то пак кияни, не винні. І не варто так уже улюлюкати в бік міфічних гречколюбних бабусь, які буцімто воліли "по 100 гр. щосвята від Черновецького" над "один раз 1000 грн. від Тимошенко" (за моїми спостереженнями, бабусі якраз голосували "за Юлю"!). А річ у тім, що киянам таки дійсно не було з кого вибирати. З цілого довжелезного полотна кандидатів (ах, трясця ж вашій помаранчево-біло-блакитно-рожево-червоно-рябоцибесенькій мамі, як же ж ви всі дістали, пігмеї, своєю щовиборчою істеричною трясучкою капшуків і амбіцій!) – таки жоден не продемонстрував, ні на макове зерня, – ні державницької культури, ні свідомості столичного мера. Ані, зрештою, просто, гідності киянина, якому це Місто – болить.

Бо з Містом же таки катастрофа – впору криком кричати й калатати в дзвони на сполох, як перед татарськими набігами. Сто років тому це ще було одне з найпрекрасніших міст у Європі. Двадцять років тому, вже понівечене й брутально ограбоване сталінським погромом із понад 300 своїх коштовних храмів і майже всіх історичних ансамблів, воно ще лишалося, завдяки унікальному, містичному, тільки з Римом і Єрусалимом порівнянному ландшафту, "містом-садом", де в радість було жити – і яким можна було захоплюватися. Нині це – розпухла сміттярка диких, сліпих, оскаженілих нуворішських грошей і нуворішських-таки смаків. Чотиримільйонне місто з одним (!) вокзалом, без багатоповерхових паркінгів (жодного!) і об'їздних доріг (вантажівки в історичному центрі – незмінний шок кожного європейця!), з людьми, загнаними під землю (!), й давно "непроїздним" потоком "пробок" і "тянучок" на поверхні, без пішохідних зон і взагалі без хідників, бо по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!"), з китайсько-латиноамериканською екологією (ще трохи, і сльози тектимуть з очей від забрудненого повітря, як у Боготі!), з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!") і взагалі без жодної культури містобудування, бо "будували"-гвалтували його всю дорогу після Мазепи різних мастей бабушкіни-варяги, котрим на Місто було начхати, і жодного трепету до князівсько-гетьманської слави "східних Афін" у цих людей нема й заводу (був би – не віддали б лаврських святинь у хамське паношення тоталітарній секті, званій Московським Патріархатом!), – ось який він нині, наш Вічний Град – наш Гонконг, наш Тайвань, наші, вибачте на слові, Познякижилбуд...

Місто без господаря. Місто, захоплене варварами. Місто, в якому жити стає все трудніше. Все незатишніше. Все неможливіше.

Але ж ви тут не живете, ви, з отого полотнища? Ви ж, самі варяги-некияни, повиносилися "за межі", в колишню "дачну зону", в надозерні палаци, поогороджувані шлагбаумами й будочками з озброєною охороною, – як же ви смієте, як вам стає нахабства, зажертій совковій нуворишні, лепетати щось про "проблеми киян", коли ви, убогі, їх собі так і уявляєте, ті "проблеми", – у вимірі то 100, то 1000 грн. на душу електорату, – а від розуміння того, що взагалі значить для честі нації столиця, та ще така, як Київ, вас відділяє дистанція, як від Печерська до Місяця?...

Бравого "сандеївця Льоні" і його команди в принципі можна було позбутися. Тільки не було кому цього робити, от у чім штука. ЮВТ, майстер інтриг і геній деструкції, затіявши цю справу з притаманною їй бурею й натиском, усю "конструктивну" частину найбездарнішим чином провалила – просто тому, що не змогла запропонувати киянам нічого ліпшого. Тобто, взагалі нічого, крім власних карих очей у телевізорі. Жодних ідей. Нуль цілих, нуль десятих. Замість прем'єра європейської країни орудувала, як не гірко, дама рівня трамвайно-тролейбусного депо, чиє почуття реальності, схоже, вбила непохитна віра в те, що: 1) все на світі купується й продається; 2) "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); 3) варто їй тільки зняти з ноги черевика й оголосити "Це мій черевик – голосуйте за нього!" – як збуджені юрми притьмом ринуть виконувати вказівку. Юрми, натомість, не ринули. І не дивно: порівняно з Черновецьким вірний ідальго ЮВТ Турчинов у гіпотетичній іпостасі київського мера має хіба ту перевагу, що розмовляє реченнями, де можна розрізнити підмет і присудок. Сподіватись від нього якоїсь культури державницького мислення смішно – свого часу на посту глави СБУ він запам'ятався був виключно тим, що, замість безпеки країни, займався особистою безпекою ЮВТ, тобто збором "компромату" на її опонентів, – і це в тій самій країні, де наш великий північний сусід порядкує як у себе в хаті, і СБУ таки ой як потребувала би притомного керівництва... Так що єдиною видимою чеснотою "прем'єрського кандидата" була його особиста відданість прем'єрші – чого для Києва виявилось малувато. Ну, а про всіх інших "учасників забігу" й говорити нецікаво – навіть красень Кличко був ніякий, мов той Турчинов. Яке ж вам діло до Вічного Міста, "любі мої", що вас аж стільки налетіло сюди й насмітило вашими летючками (а сміття-то в нашій Азіопі не сортують, не переробляють!), – що вам Гекуба?...

Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка". Коли в 2004 р. це хотіли зробити "донєцкіє" методом "лежать, баяцца!" – Україна одержала Майдан. Коли в 2008 р. це схотіли зробити Тимошенко й Кличко методом "поцілуй мене з розгону", – Київ одержав Черновецького. Що, в перекладі з мови передвиборчих бюлетенів на дискурс київських вулиць, означає: "А пішли ви всі!..."

"Отакоє-от", як казала одна незабутня. А Мера – справжнього, не за посадою тільки, – в Києві як не було, так і нема.

Я от думаю – може, нам Джуліані "на київський стіл" покликати? Примудрився ж чоловік якось перетворити геть "убитий", у 1990-ті, Нью-Йорк, де з підземок смерділо сечею гірше, як у радянських клозетах, а крізь Сентрал-Парк після 17.00 не наважувались іти навіть бомжі, – на місто, цілком відповідне європейським (авжеж пак!) стандартам. Може, він і Києву повернув би колишню славу? Його "градоначальницьким" чеснотам я б повірила – мала нагоду позаторік споглядати його зблизька, на Міжнародному письменницькому фестивалі "World Voices" у Нью-Йорку (уявляєте собі, до прикладу, Черновецького – та на "Молодості"? Чи – хоча б на Скрипчиній "Країні Мрій"? Так отож...). А вже кваліфікованих викладачів києвознавства я б такому "варягові", бігме, й сама не полінувалась би серед київської інтелігенції підшукати – і навіть, як казала Сова в мультфільмі, "бєзвозмєзддо, то єсть дадом". Принаймні він би їх слухав – у цьому я не сумніваюсь. Принаймні такий Джуліані моє Місто – поважав би.

Ось це й є ключове слово, в ньому весь "політтехнологічний секрет", якого не купиш за гроші, – повага. Саме її не виявив до Києва жоден із кандидатів. І тому Київ проголосував за відвертого, неприхованого блазня – за того, кого відверто й неприховано зневажає сам: от уже другий рік глузливо чмихаючи на сам звук його імені.

Це був чесний вибір, панове.

powered by lun.ua
Коментарі — 408
Serhii2 _ 28.05.2008 19:46
IP: 82.114.74.---
Так, шановні коментатори, що ж ви всі кричте та далі розводите соплі. Де ж ваша відповідь на питання "що робити". Хто винуватий – і так всі вже знають.
Kitty _ 28.05.2008 18:54
IP: 92.113.32.---
28.05.2008 17:55___ player
Kitty, неплохая коллекция! И новый экземпляр вполне достойный.

Спасибо. Все экспонаты моей довольно обширной коллекции, вместе взятые, не стоят мизинца ЮВТ – этого храброго и стойкого оловянного солдатика.:)
А что касается последнего экземпляра... Я давно заметила, что кичливость, завистливость и склонность к злословию, как правило, сопутствуют ограниченности. Какой смысл ссылаться на родословную, если своим поведением вызываешь сомнение в принадлежности к оной или подтверждаешь правильность пресловутого "семья не без урода". Удивляет, как человек может считаться писателем, если он совершенно не разбирается в людях и не способен понять и адекватно оценить их поступки. Пожалуй, заслуженный юрист Богословская уступит первое место в моей коллекции уважаемому писателю Забужко.
NickNok _ 28.05.2008 18:33
IP: 195.95.232.---
Однако крепко и точно. Жаль, что после драки. IMHO.
КазахМамай _ 28.05.2008 17:56
IP: 193.239.153.---
+1
Респект.
Самого нудить від дибільних архітектурних проектів у історичному центрі.
player _ 28.05.2008 17:55
IP: 77.121.119.---
___ Kitty, неплохая коллекция! И новый экземпляр вполне достойный. Я как-то видела на каком-то ток-шоу, как Забужко сцепилась с Ларисой Скорик (тоже выдающаяся интеллигентка, не знаю уж в каком поколении). Это было нечто! Чуть пасть друг другу не порвали. Еще чуть-чуть и кто-то бы из них использовал неотразимый аргумент, которым пользуется одно из действующих лиц (точнее, одна) в фильме "Окно в Париж", чтобы поставить на место зарвавшуюся француженку.
iaroshenko _ 28.05.2008 17:55
IP: 89.162.186.---
фифи, дійсно, всі мої міркування псу під хвіст...
Дякую за виправлення
Ярославна _ 28.05.2008 17:47
IP: 88.81.232.---
Боже ж мій, ці люди перегризуть будь-кого за юліну панчішку. Фе.
І оце в таких питати гідності?
Пані Оксана, на щастя, оптимістка.
фифи _ 28.05.2008 17:43
IP: 86.111.231.---
Вниманию г-на IAROSHENKO. В киеве НИКОГДА не было мэра киевлянина. Учите, уважаемый, матчасть.
Хархама _ 28.05.2008 17:40
IP: 194.63.142.---
"І ще одна заввага, для православних фундаменталістів: тоталітарною сектою РПЦ МП вперше назвала не я, а о.А Мень. "

Мне кажется, раскол РПЦ на Украине силами Филарета произошел уже после убийства Меня, который, следуя вашим словам, был православным фундаменталистом и членом тоталитарной секты.

О том, что вы хорошо стреляете, написано очень убедительно. Во всяком случае заметно, что вам этого очень хочетелось бы. Видимо, других аргументов уже не хватает. Сочувствую. Так долго ждать, а на выходе – пшик. Пассионарное болото. Поэтому и "блазня" Черновецкого перепрыгнуть не смогли. Теперь клацайте затвором.
Калькулятор _ 28.05.2008 17:39
IP: 77.120.37.---
Пити ту воду напевно взагалі ніхто не гідний
Прищ _ 28.05.2008 17:32
IP: 24.12.159.---
Усім юлеманам і "ображеним" Оксаною Забужко! Не гідні ви не те, щоб гадити тут своіми паскудними коментами, а й навіть пити ту воду, що нею вона собі ноги помила.
Калькулятор _ 28.05.2008 17:16
IP: 77.120.37.---
Та чому ви всі розкричалися: "Ганьба!!! Неінтелігентно!!!" Ну то ж для людини, яка вважає себе поетом цілком природно. Де ви бачили хорошу поезію, яка була б без емоцій та абсолютно неупередженою? Письменники не добирають політкоректних слів, а навпаки "ріжуть" характеристиками, які ще дужче підкреслюють їхні емоції. Саме тому хороші публіцисти рідко стають хорошими письменниками і навпаки. Перші описують буденне життя таким, яке воно є (нецікаве), а другі – таким, яким вони його уявляють (дуже суб"єктивно).
vic05 _ 28.05.2008 17:08
IP: 77.123.201.---
специально для фифи и упомянутой мамы повторяю инфу:
в Киеве есть масса людей, которые любят свой город вполне активно и осмысленно. вместо слезы лить – читайте, думайте, присоединяйтесь!!!
http://community.livejournal.com/saveoldkyiv/
http://infoporn.org.ua/category/budivelniy-bespredel/
http://derybanu.net/2008/05/13/yak-boryutsya-z-nezakonnimi-zabudovami/
фифи _ 28.05.2008 17:03
IP: 86.111.231.---
Спасибо за отклик. Однако замечу, что дело не в люмпинизации мещанства, а в том, что мещанство даже в чистом виде, идеализированном – все равно не почва для ГРАДЖАНСКОГО ОБЩЕСТВА. Оно здесь пробивается как цветы сквозь асфальт. Хотите пример? Школа N112, напротив Республиканского стадиона. Маленькая, старенькая, почти престижная. Вечно пьяная директриса отдает школьный стадиончик под застройку. В 50 метрах должны вырасти ДВА ТРИДЦАТИЭТАЖНЫХ комплекса. Если за время стройки школа не рэпнет, то ученики уж точно оглохнут, наглотаются пыли, химии и т.д. И что же их родители? А ничего! Пусть глохнут и глотают; можно еще в другую школу перевести – пусть там сыновьям "фанеру на прочность" проверяют – главное зад не отрывать, куртуазность в пикетах не утратить.Знаю все это от мамы, которая попыталась поднять восстание...и осталась одна. Какая разница, кто нас будет пользовать – Черновецкий, Кличко, Турчинов или Пупкин, если мы решившим возмутиься шепчем:"Тебе что, больше всех надо?" Гречкосеи
_болгарин _ 28.05.2008 16:57
IP: 91.124.234.---
Добре написали, але Церкву не треба було чіпати. Бо це дуже небезпечна гра, з Господом не треба гратися. Він подарував Вам дар слова, ось і користуйтеся ним в ім'я Любові. Та й взагалі – не кажіть нічого про те, в чому не дуже розбираєтесь. Те, що Ви знаєтесь на історії Церкви, не означає, що Ви все в ній розумієте. Вибачте!
беглый _ 28.05.2008 16:41
IP: 77.123.211.---
Ну, что... Опять крайне слабенько, Оксана. Тему выборов в горсовет Киева не обсосал, разве что ленивый. Хотя надо отдать должное во многом с тобой согласен, но почему так коряво написала, чужым языком (вижу, много работала со словарями). Простые вещи пишутся просто, а у тебя так кудрявенько про изнасилованный Киев, и тут же, простодушно, про парковку на тротуарах (ну просто "тигру в клетке не докладывают мяса") – слабенький трюк.
Ну почему бы просто не констатировать тотальную бледность доморощенный политиков (без всяких Джулиани) и про дремучую тупость киевлян.
Констатирую у тебя кризис тем. Бегаешь уже за толпами других борзописцев, ну-ну, не запыхайся.

Кстати, как видишь, я опять разместился на твоём блоге. В прошлый раз после твоего визга админ УП меня забанил достаточно на долго (так и слышу твой зудливый нудный голосок "уберите Беглого – он меня позорит...").
Yuri_D _ 28.05.2008 16:38
IP: 91.124.86.---
(Оксана Забужко)
...народилася неподалік од того самого замку, де в 15 ст. (1429 р., якщо точно) проходив з'їзд європейських монархів, – із цим знанням я зростала. Так що моє "європейство", до відома всіх стурбованих, не по "заграницях" виплекане...
Пані Оксано, здаюся, такий тип "логіки" і аргументації для мене, людини з природничою освітою, є чимось недосяжним, із галузі паранормального.
Але по простоті душевній згоден з (28.05.2008 14:55___ Kitty):
Мой каталог-коллекция рафинированных отечественных "интеллигенток" (Инна Богословская, Анна Герман, Татьяна Монтян etc) пополнился ещё одним достойным экземпляром
і європейськість в Вас все ж таки близька до патріархально-хуторянської на кшталт деяких хоружівських діячів.
nepatriot _ 28.05.2008 16:30
IP: 213.160.140.---
я хоч і пацифістка, але стріляю непогано.:-)

make love not war
nepatriot _ 28.05.2008 15:57
IP: 213.160.140.---
А взагалі хороший секс теж допомає. Порвіть якось "красеня", яким Ви обізвали "шафу" Кличка, в ліжку. Дивися, нікого не потрібно буде "рвати" в житті.
Андрей-с-Востока _ 28.05.2008 15:29
IP: 92.112.194.---
28.05.2008 15:25___ nepatriot
Я зазвичай хотіла ВИРІЗАТИ якийсь "орган". Мені увесь час здавалося, що якщо я розріжу, то там щось має бути, а там завжди опинялася тирса", – розчаровано згадує скандальна регіональна дама.
В результаті, за словами Герман, їй доводилося просто фантазувати: "Я уявляла собі, що от печінка, а от апендицит". Всього у маленької Ані було дев'ять пацієнтів.
Да ну! Это абсолютно нормально. Это говорит о том, что у Герман были склонности стать врачом.
nepatriot _ 28.05.2008 15:25
IP: 213.160.140.---
Я зазвичай хотіла ВИРІЗАТИ якийсь "орган". Мені увесь час здавалося, що якщо я розріжу, то там щось має бути, а там завжди опинялася тирса", – розчаровано згадує скандальна регіональна дама.
В результаті, за словами Герман, їй доводилося просто фантазувати: "Я уявляла собі, що от печінка, а от апендицит". Всього у маленької Ані було дев'ять пацієнтів.
http://tabloid.pravda.com.ua/person/482d503cf1f8a/
Це – одкровення Ганнусі Герман про те, як вона поводилася із своїми ляльками.

А ще одна "інтелігентка" Інна Богословська обяцялася ГРУДДЮ захищати власність Пінчука.

порву (і не раз уже рвала!) кожного, хто його зневажатиме, – і не народилася ще на світ та потвора, якій мене звідси "висилати": я хоч і пацифістка, але стріляю непогано.:-) Затямили, орки?
Оксана Забужко

Різниці НЕМАЄ
DmGeo _ 28.05.2008 15:19
IP: 217.20.167.---
Як приємно читату цю помаранчеву істерію...
Звинувачуйте одне одного, звинувачуйте, паучки в баночці... А баночка все менше і менше...
copyr _ 28.05.2008 15:18
IP: 195.78.58.---
Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання – эти слова отражают истину. Но не только соромно а й противно. Мерзко...
nepatriot _ 28.05.2008 15:14
IP: 213.160.140.---
28.05.2008 14:54___ DeadMamay
Оксано,беріть в руки сапу і їдьте на село – так ви зробите во сто крат більше добра для України,ніж паперопсування в істерично-феміністському стилі.Потрібно щось робити,щоби докорінно змінити стан речей на краще?Отож – робіть!І прихватіть з собою ще п'ятьох-шістьох з вашої літературно-істерично-політичної компанії.Переконаний-чесна праця на свіжому повітрі безперечно і врозумить,і просвітлить.

Правильно, оце гарна порада. На селі не вистачає робочих рук. Там Ви познайомитеся із СПРАВЖНЬОЮ УКРАЇНОЮ. Зараз дуже модний "даунгрейдінг" в усьому світі, коли навіть дуже успішні міські жителі кидають роботу, кар"єру і їдуть у провінцію. Кажуть, допомагає. Часу на те, щоб когось "рвати", не вистачає.
Андрей-с-Востока _ 28.05.2008 15:09
IP: 92.112.194.---
28.05.2008 14:36___ _Netko_
Впервые согласен с грамотеем Нетко
28.05.2008 13:53___ Оксана Забужко
І за це місто, БЕЗ ЯКОГО НЕМА І НЕ МОЖЕ БУТИ УКРАЇНИ, я порву (і не раз уже рвала!) кожного, хто його зневажатиме, – і не народилася ще на світ та потвора, якій мене звідси "висилати": я хоч і пацифістка, але стріляю непогано.:-) Затямили, орки?
Порвёте? Смотрите, не опписяйтесь.
Корупція1410 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter