Сергій Дацюк Філософ

ГАЛИЦЬКИЙ КОНСЕНСУС

26 вересня 2017, 11:03

Отже в Україні є непублічний консенсус з деяких напрямків культурної політики, але публічної державної культурної політики немає. Цей консенсус укладено галичанами від імені всіх українців з Президентом від імені всієї держави, решта ж українців та решта правлячого класу при цьому проігноровані. Обидві сторони цього консенсусу така ситуація влаштовує. Але чи влаштовує така ситуація всіх українських громадян?

На мою статтю "Українізація та вирішення російського питання" було отримано відгуки – статті Юрія Винничука "З Адольфом під ручку" (20.09), Ореста Друля "Галицький сепаратизм. Як є." (25.09) та Анатолія Якименка "Чому в Україні не буде вирішене російське питання" (25.09).

Саме ці статті доводять, що в Україні таки є консенсус з деяких напрямків культурної політики. Але цей консенсус непублічний, несистемний та нестратегічний.

Зі статтею Винничука я сперечатися не буду – вона про те, який Винничук хороший і який я поганий, тобто беззмістовна щодо культурної політики. А от статті Друля та Якименка чи не вперше вивели питання проукраїнської культурної політики у площину відвертості та спроб публічного формулювання.

Отже зі статтею Ореста Друля я буду сперечатися.

Наведу дві цитати з цієї статт.

"...Галичина в уяві галичан – можу поділитися цією сокровенною таємницею – це і є Україна, чиста Україна без Росії і без всього її 363-річного намулу..."

"...Своїм текстом Дацюк показує, як це працює всередині України: після того, як російський дискурс сепарувався від українського, цей інтелектуал (функцією якого, власне, і є працювати зі смислами) перестав – от точно як описав Алтунян – розуміти український контекст, а кращих українських письменників почав сприймати як носіїв сепаратистичної ідеї..."

Це антагоністично суперечливі тези. Або ж я відірвався від України, але тоді це має бути вся Україна, яка точно не зводиться до Галичини. Або ж Галичина в уяві галичан це і є вся Україна, тоді це дійсно сепаратизм, і я, обстоюючи великоукраїнство, справедливо не сприймаю іронії Андруховича щодо "Эдіной краини".

Люди здебільшого не помічають, як вони дихають. Люди часто не помічають власний егоїзм, лише чужий бачать. Галичани щиро вважають, що їх уявлення про те, що Галичина це і є вся Україна, не є сепаратними. Жодна логіка їх тут не переконає, бо вони вважають, що вони мають право так вважати, а отже мають право на українізацію всієї України. Тобто галичани щиро не розуміють, чому їх називають сепаратистами. Той же автор іншої статті-відгуку Анатолій Якименко теж цього не розуміє, говорячи приблизно те саме про гіперідентичність галичан в Україні і щодо України.

Я уважно прочитав статтю пана Друля. Вона непогано розписує засновки та аргументацію українізації в сфері культурної політики. Але робить традиційну для галичан помилку – вона не враховує системний та стратегічний підхід. Українізація це не тільки мовна натуралізація обивателів через освіту, медіа та видавництво книг. Це, перш за все, українізація науки, державного та муніципального управління і бізнесу (зокрема олігархів).

Але значна частина індустрії, науки та бізнесу українців зосереджена не в Галичині, а саме на Півдні та на Сході. І ця частина українців навряд чи буде приставати на радикальні рухи галичан в цьому процесі, особливо, якщо відчуватиме тут галицький сепаратизм – галичани це і є вся Україна.

Адже що таке за великим рахунком процес русифікації України ХХ століття? Критикуючи Винничука, можна сказати, що русифікацію значної частини України здійснили не росіяни-голота, про яких він згадує. Русифікацію значної частини України здійснили російські науковці, російські управлінці (чиновники), російські інженери та російські спеціалісти, яких Москва в Україну направляла. І всі ці спеціалісти були навряд чи гірші в плані культури, ніж українці. Просто вони привносили свою культуру. Тобто вони не смерділи та не були більш аморальними за українців того ж соціального статусу.

Цей процес індустріалізації, наукового та управлінського колоніалізму з боку росіян створив загалом сьогоднішню колоніальну Україну. Тобто це той процес, який мала би започаткувати Україна на початку ХХ століття, але який вона не започаткувала через конфлікт всередині еліти та петлюрівщину як регіональний сепаратизм без розуміння важливості держави, армії та стратегічних програм небільшовицького спрямування.

Чому більшовизм перемагає в Україні? Найголовніше, через низький інтелектуальний та концептуальний рівень українського правлячого класу. Фактично нічого крім етнонаціоналізму український правлячий клас на початку ХХ столітті Україні запропонувати не зміг.

Але питання питань – що робити сьогодні з російськомовними українцями, які частіше за все і є тими самими науковцями, управлінцями, бізнесменами та спеціалістами. Ніяка статистика українізації, яку наводить Оресть Друль, тут не допоможе. Тому що російськомовних в Україні меншість, але це саме ті управлінці, бізнесмени та спеціалісти, без яких не буде ні зброї, ні економіки, ні системної політики в Україні.

Можливо, Галичина має визначати напрямок українізації України, але швидкість та рівень радикальності українізації мають визначати інші регіони України, зокрема Південь та Схід України. Саме такий принцип і може бути основою політичної нації. Галицький підхід, що ми краще знаємо не тільки, куди нам потрібно, але і як радикально та швидко це потрібно зробити, – це сепаратний підхід.

Те, що робить сьогодні Збруч, – це вивищення питання української культурної політики над іншими питання державної стратегії та ігнорування цих інших більш важливих питань. Давайте подивимось, що ж це за інші питання.

Нинішній консенсус галицької еліти та Центру в Україні спробував сформулювати Анатолій Якименко: "Ніхто в Україні не буде вирішувати російського питання офіційно. По-перше, це небезпечно і українці на це не підуть. По-друге, до офіційного вирішення не готові обидві сторони.

Українізація та російське питання уже вирішується без етнічних росіян і російськомовної інтелектуальної еліти. Його вирішує українська російськомовна політична верхівка з галицькою елітою, за наступним сценарієм: фасадна українська мова вищої політичної влади, делегування повноважень з українізації галичанам, локалізація процесу в рамках західноукраїнських територій, повна свобода дій в "анклаві" в обмін на політичну підтримку Центру".

Це сепаратний консенсус галичан всередині України задля підтримки корумпованої олігархічної влади Центру. Фактично це корупція з боку галичан. Причому, Якименко не сформулював інші аспекти цього скандального сепаратного консенсусу:

1) Центр використовує небажання галичан воювати за Донбас, намагаючись досягти миру на окупованій території суто засобами міжнародного права.

2) Центр свідомо не збирається розповсюджувати радикальну українізацію на території Сходу та Півдня України, тобто Центр готує ситуацію, коли радикальні закони по українізації будуть саботуватися самим Центром та в цих регіонах.

3) Галичани закривають очі на залежність українських олігархів від Росії та на русифікованість значної частини правлячого класу в Центрі, допоки він буде демонструвати фасадну українізацію.

4) Галичани закривають очі на корупцію Центру, допоки вони будуть мати виняткові повноваження з українізації всієї України.

5) Галичани закривають очі на фейкові вибіркові реформи та небажання повноцінного реформування України з боку Центру в обмін на те, щоб ця вибірковість реформування включала радикальну українізацію в країні.

Такий сепаратний консенсус галичан з Центром стає на заваді повноцінним реформам, боротьбі з корупцією, деолігархізації та власне системній та стратегічній українізації, яка би могла бути не настільки радикальною та агресивною щодо російськомовних українців (чи росіян у їх позиціонуванні галичанами), але менш конфліктною та більш ефективною.

Окрім того, вперше в історії незалежної України важливе питання про основи культурної політики вирішується на загальнонаціональній дискусії в Інтернеті в обхід телебачення. Відсутність участі телебачення в такому важливому питанні є частиною цього непублічного галицького консенсусу, тобто це є медіа-політикою Центру, яка передбачає просування маніпулятивного порядку денного в Україні та недопуск критиків влади на телебачення. Це ганебно.

Анатолій Якименко критикує галичан за віру у ідентичність понад усе та за віру у спроможність європейської фундаментальної та християнської філософії.

Я би галичан зокрема, але не тільки галичан, але і всіх українців, критикував би взагалі за віру у ідентичність та відсутність власної спроможності до живої філософії та стратегування.

Коли світ радикально змінюється, замість процесу ідентифікації надважливим стає процес самовизначення. Ідентифікувати завжди можна з минулим чи з тим, що є. Самовизначатися можна у нових та інноваційних процесах.

Самовизначення українців має бути не щодо мови та культури, а щодо мислительних установок, мотиваційних настанов та щодо естетичних орієнтацій. Саме це, що іноді узагальнено називають цінностями, має стати різницею між Україною та Росією.

Отже не ідентичність, а самовизначення – основа розмежування імперської Росії та постколоніальної України. Тобто, більш важливим за мову та культуру має стати самовизначення щодо майбутнього в технологічних та соціо-культурних інноваціях.

Галицький консенсус є ганебний для України не тільки тому, що він корупційний та непублічний. Галицький консенсус є небезпечний для України, тому що він архаїзаційний та за великим рахунком інтелектофобний.

Агов, українські інтелектуали! Своїм мовчанням ви ображаєте українців в цій дискусії.

Ви справді вважаєте, що непублічна і радикальна українізація всередині галицького консенсусу на користь Україні?

Я готовий бути найбільшою сволотою, яка під час війни захищає право росіян Росії та російськомовних в Україні на гідність та майбутнє.

Але ви скажіть це вголос.

powered by lun.ua
Коментарі — 280
Orest Jj _ 26.09.2017 22:16
IP: 77.52.54.---
Petras Rebokov:
Orest Jj:
Вот о чём хо/хлам нужно голову бить!

Госстат: украинцы переходят на хлеб и воду. И консервами запасаются!

Согласно расчетам аналитиков Ассоциации поставщиков торговых сетей, популярный "индекс борща" с начала года вырос в цене на 38% или на 23 грн. Так, на 10 января 2017 года кастрюля борща со сметаной, по расчетам аналитиков, стоила 60, 9 грн, а уже 10 сентября – 84, 2 грн.
Взадов, де это ты видел кастрюлю борща да еще и со сметаной, за 84 грн?
Ты наверно перепутал борщ со щами
Yaroslav Yurkiv _ 26.09.2017 22:16
IP: 35.190.198.---
Олег Чирва:
ТОБТО: 1. Репресії в Україні нічим не відрізнялися від таких в інших місцях СРСР, тобто НЕ МАЛИ НАЦІОНАЛЬНОГО ПІДГРУНТЯ.
+++++++++++
Відрізнялося тим, що в Україні "підгрунтя" було тонше, що означало тотальний геноцид української нації.
valsh01 _ 26.09.2017 22:14
IP: 130.0.41.---
У московитов сегодня прямо аврал, а не обычная работа)) Никто не знает, может их силиконовый недоумок окочурился, и они так тризну по нему отмечают? У японцев – харакири, а у ольгинцев – ударная работа возле компа, чтоб ласты быстрее склеить?
Orest Jj _ 26.09.2017 22:12
IP: 77.52.54.---
Andrey Kononenko:
Orest Jj:
заипали вжэ с ентими язіками...
Нада как Ли Куань Ю – забил на всех аборигенов большой болт и ввел государственнім английский. Все остальніе – каждій онаніруйте хоть левой хоть правой а нужно к власти обратиться – будь ласка на аглицком.
Да? А как же культурный код нацiї?
для того что бі не быть ущемленными – каждая народность имеет право ставить президентом своего кандидата не больше чем 16 летний срок кряду. Даже если действующий презик душечка и ангел для всех – оттянул свой лимит и будь добр без всяких зехеров уступи должность следующему по очереди представителю другой народности.
Ostap Kycher _ 26.09.2017 22:12
IP: 35.187.124.---
nikolov:
========
хм... полиция сказала, что и Вороненкова тоже раскрыто. тоже галичане?
Yaroslav Yurkiv _ 26.09.2017 22:10
IP: 35.189.208.---
Елена Величко:
Yaroslav Yurkiv:
Держава у вигляді СТВОРЕНИХ умов заважає або не заважає жити. Саме через ДЕРЖАВНИЙ механізм створено усі умови у державі. Ви взагалі знаєте, що таке соціальний стандарт та як він працює саме у ЦИВІЛІЗОВАНИХ країнах, бо у нецивілізованих він працює так як ви говорите.
Чув, що в цивілізованих країнах соціальний стандарт та кошти на нього створили ті, кому держава не заважала:)
Yaroslav Yurkiv _ 26.09.2017 22:06
IP: 35.195.237.---
Petras Rebokov:
Украинец это потомок тюрок, заселивших Русскую Землю после нападения на неё татар.
- хох/ол чистый азиат и характер такой же, подлый и поганый.
=====
Скільки українця не шкребти, татарин не проявиться, лише сало, сало, сало...
Orest Jj _ 26.09.2017 22:03
IP: 77.52.54.---
Andrey Kononenko:
Orest Jj:
заипали вжэ с ентими язіками...
Нада как Ли Куань Ю – забил на всех аборигенов большой болт и ввел государственнім английский. Все остальніе – каждій онаніруйте хоть левой хоть правой а нужно к власти обратиться – будь ласка на аглицком.
Да? А как же культурный код нацiї?
хто желает на себе нести код нации – на лбу тату с формулами та циферями. Шо би здалека біло видно шо ідет истинній ариец и нужно успеть принять позу и двойнім "ку" приветствовать обладателя малиновіх штанов.
valsh01 _ 26.09.2017 22:00
IP: 130.0.41.---
kren:
valsh01:
От вони,jutи,Бэні,кравчуки,кучми,єфремови,царьови,януковичі,ахмєтови,юри єнакіївські,порошенки з гройсманамиі "укранїнізують"-то як Ви гадаєте?якою ще може бути така "українізація",як не фасад
ною?
Выкашивание украинской элиты в советское время (а может, и еще раньше), никак не противоречит тезисам этой статьи, что один западный регион Украины диктует сейчас темпы, методы и приоритеты в украинизации всех остальных регионов Украины. И такая несогласованная с другими регионами украинизация не объединяет сегодня украинцев, а, скорее, наоборот. К сожалению, нашей власти и не нужно наше объединение. Давний принцип – "Разделяй и властвуй", мы сейчас ощущаем на своей шкуре.
Это просто преступно, что миллионы украинцев не могут своими глазами увидеть и своими ушами услышать дискуссии-споры по архи-острым для страны проблемам, таких людей, как Дацюк, с галицкими интеллектуалами – Винничуком, Друлем, Якименко, Андруховичем
Andrey Kononenko _ 26.09.2017 21:57
IP: 188.163.73.---
Orest Jj:
заипали вжэ с ентими язіками...
Нада как Ли Куань Ю – забил на всех аборигенов большой болт и ввел государственнім английский. Все остальніе – каждій онаніруйте хоть левой хоть правой а нужно к власти обратиться – будь ласка на аглицком.
Да? А как же культурный код нацiї?
Orest Jj _ 26.09.2017 21:53
IP: 77.52.54.---
заипали вжэ с ентими язіками...
Нада как Ли Куань Ю – забил на всех аборигенов большой болт и ввел государственнім английский. Все остальніе – каждій онаніруйте хоть левой хоть правой а нужно к власти обратиться – будь ласка на аглицком.
Ostap Kycher _ 26.09.2017 21:47
IP: 35.190.221.---
nikolov:
===========
это были галичане?
hrim _ 26.09.2017 21:39
IP: 193.93.217.---
Олександр Перший:
Иван Круча:
...

Щоб не було спекуляцій зразу зверну увагу, що мова не про знищення лише етнічних українців, а про знищення науковців, які розвивали науку в українському мовному середовищі, на української мові.

Тобто, мова про свідоме знищення української нації.
...

Особлива "увага" була до тих учених, хто розвивав основи літературної та наукової мови. Так, були репресовані та розстріляні практично усі автори Харківського правопису (правопис Голоскевича, Скрипникі́вка)
бун _ 26.09.2017 21:16
IP: 77.123.162.---
Так, ми, українська шляхта, багато зробили для становлення російської культури. Це і Прокопович з Яворським, це і Достоєвський, Гоголь, Чехов, це і батько і син Тарковські. Це наша, хоч і російськомовна, але українська по духу культура. Я поважаю азійські народи РФ, але ви вже якось там самі наводьте в себе порядок.
Ostap Kycher _ 26.09.2017 21:10
IP: 35.195.139.---
никто же не забыл как мыздобул говорил в католическом университете, что греко-католики и есть настоящие украинцы
бун _ 26.09.2017 21:09
IP: 77.123.162.---
Сергій неправда навіть на УП ми вже все це вирішили. М'яч на полі лідерів російськомовних українців. І відомо чому, бо ваша культура сьогодні звелася до накось викуси. Глаз порву моргала виколю. Російська культура закінчилася на Буніну та Набокову, амінь.
Ostap Kycher _ 26.09.2017 21:08
IP: 35.187.124.---
hrim:
===========
про категории слышали в 2004 и в 2017. Забыли про плохие гены на Донбассе от майданного министра культуры? Так что Дацюк только говорит о том, что есть, а не проводит разделение украинцев на настоящих и с плохой генетикой.
hrim _ 26.09.2017 21:03
IP: 193.93.217.---
Леонид Шкляр:
Категорично не згідний з автором. По-перше, етнонім "галичани" з арсеналу радянської, а нині російської пропаганди. Шановний пан Сергій мав би знати, що у нас немає галичан, донеччан, луганчан, полтавчан – є українці! Відтак, на чий млин ллє воду автор?Дивна стаття, дивна аналітика!
....

Ці стаття та "аналітика", які "працюють" на антагонізм всередині українців. Тому вони не стільки дивні, скільки шкідливі. Ми вже в 2004 р. читали таку "аналітику" поділу України на три категорії.

Щодо "на чий млин вода"? Ще декілька таких статей і запитань не буде.
kren _ 26.09.2017 20:59
IP: 188.0.104.---
valsh01:
"Фасадна українізація" – давно искал это определение)) Странно, но за 26 лет независимости...
...а якою ще вона може бути після 72.р.більшовицького винищення українців,русифікації і совєтізації.
коли після 1991 р. при владі так і залишилась;-
"Надо полагать-эта селекция народа-бомба замедленного дейтвия,она взорвется через несколько поколений,в 21 или 22 м.веке,когда отобранная и взлелеянная большевиками масса подонков-ро
дит себе подобных"...Н.Никулин.Воспоминания о войне.
Коли 72 р.павліків морозових більшовицько-московські ідеологи клепали з дитсадка,зовсім не в лі
беральний спосіб.
От вони,jutи,Бэні,кравчуки,кучми,єфремови,царьови,януковичі,ахмєтови,юри єнакіївські,порошенки з гройсманамиі "укранїнізують"-то як Ви гадаєте?якою ще може бути така "українізація",як не фасад
ною?

Logic2009 _ 26.09.2017 20:38
IP: 91.196.178.---
Олег Чирва:
Сталін був все життя справжнім ІНТЕРНАЦІОНАЛІСТОМ.
Сталініст і невіглас, десятки книжок доводять його шовінізм.

брехати, мов Троцький.
Типовий штамп совка.
Троцький нічим не кращий і не гірший всієї цієї банди.
Ви такий же "інтернаціоналіст" як всі вони, тобто російський шовініст.
Олександр Перший _ 26.09.2017 20:29
IP: 188.163.12.---
Олег Чирва:
1. Больше всех пострадали КАЗАХИ. На укр. мове, выходит, розмовлялы????
2. А 6.5 – 7 млн погибших неукраинцев – тоже на мове???
3. А миллионы украинцев живших в городах – почему никак за мову не пострадали??? Забыли про них кляти москали?!
Це чергова брехня.
Logic2009 _ 26.09.2017 20:25
IP: 91.196.178.---
На украинском языке ни одна точная наука не может быть изложена.
=====================================================
Авторитетно заявил безмозглый кретин не знающий родного
русского языка.
Дегенерат, твоё слабоумие может быть описано на украинском
и сотне других языков.
Пошёл вон, дебил.
Віктор Петренко _ 26.09.2017 20:07
IP: 35.202.75.---
Олег Чирва:
те що переслідували вчених інших національностей путінський виродку,абсолютно не заперечує те,що українських вчених переслідували за національною ознакою,а якщо точніше за їх відстоювання української мови та культури,традицій та ідентичності.це факт!тому не треба сюда приплітати вчених інших націй.яких судили,особливо росіян,здебільшого за іншу діяльність:правозахисну наприклад.або просто по доносам.тобто фактично нізащо.впевнений що такі трусливі брехливі ватні пацюки як ти були справжніми доносчиками!
valsh01 _ 26.09.2017 19:39
IP: 130.0.41.---
Благодарю, Пан философ, за статью. Глубокую и актуальную.
"Фасадна українізація" – давно искал это определение)) Странно, но за 26 лет независимости:
1. Выпуск отечественной и переводной научной литературы на украинском – практически на нуле. Не идет ни в какое сравнение с тем количеством книжек, которые выпускались издательствами Украины в советских период.
2. За 26 лет независимости не было выпущено ни одного отечественного фильма или телесериала на украинском, которыми можно было гордится и передать следующим поколениям. Как, допустим, фильмы Ежи Гофмана про историю Польши.
3. За годы независимости читаемость украинских писателей и книг на украинском упала, даже в сравнении с советским периодом. Думаю, что причина в невысоком уровне украинских писателей (за исключением нескольких топ-фамилий). Ну а по доступности чтения, то переводную хорошую книгу достать на русском на порядок проще, чем на украинском.
Есть еще пункты 4, 5, 6, ... которые подтверждают "фасадність українізації"
kren _ 26.09.2017 19:19
IP: 188.0.104.---
Олександр Перший:
Олег Чирва:
Писали брехню. Весь список словників, знищених у 1933 р...Не соромно?
...пустопорожня балаканина,ментти і сором-речі несумісні.В істоті jut,Ви маєте зразок самого себе. Тільки продажній мент і холуй jut,осблуговує вертухаїв з москелі.Ви обслуговуєте доморощених комуно-регіоналів, у ваді-що,до речі,не вважають Путінське кодло-агресором.
А,власне,свідчення москельської держпрограми ментальної експансі від часів РС.і до сьогодні-
лежить на поверхні.Коли,зайвохромоні,преїжджали з мухосранськів в Україну,Білорусію,Молдову...
їм "тяжєло разгаварівать" титульними мовами,для них відкривали "рускоязичниє" школи і ВУЗи
Скільки напр...брацькомвоних шкіл було на москелі за РС?=0.
Колиб якийсь нардеп на госдумі заявив- "я тут предствляю українську діаспору тому говоритиму
українською мовою"?Це кричущий націоналізм.А от для москельських виродків Україні-це в поряд
ку речей.
Уряд реформ410 Корупція1365 Aтака Путіна1244 Україна та Європа1103 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter