Ірина Славінська Літературний оглядач

ЛГБТ в українському мистецтві та політиці

31 серпня 2013, 11:55

На сайті Громадського радіо з'явився перший епізод мого подкасту "Антена". Це програма про українські культури – і слово "культура" тут не просто так стоїть у множині.

Я хочу роздивитися різні виміри мистецьких практик, які нас оточують. Не обійдеться без кавалку політики та розмов із правозахисниками – на моє глибоке переконання, зараз в Україні політичний контекст дуже тісно пов'язаний із культурним.

Перший епізод "Антени" – це розмова з Максимом Буткевичем про ЛГБТ в українських культурних і політичних практиках.

Слухати на SoundCloud можна тут.

Слухати на сайті "Громадського радіо" можна тут.

Дайджест такий: "Література та мистецькі практики тут є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус".

Для мене особисто дуже символічним є те, що цей запис знаходиться поруч із записом розмови Наталки Соколенко із Юрієм Луценком. Саме Луценко нещодавно написав, що "Краще дозволити раз в рік гейпаради, ніж щодня чекати російських танків, як у Грузії 2008 року". Про характерність дихотомії між "танками" та "гейпарадами" я не писатиму – надто все це очевидно.

Для тих, хто лінується слухати – написала короткий конспект кількох тез, які звучать у записі.

Чому ідеться не лише про "гомо"

Ідеться про болюче і чутливе запитання, що лягає в площину ширшого кола болючих і чутливих запитань. Ідеться про приниження меншин – це дискримінація, ґеттоїзація, маргіналізація.

Меншини не обов'язково принижувати. Можна просто витісняти та робити невидимими. Не обов'язково до меншин ставитися погано, не обов'язково їх вбивати. Меншини можна вбивати інформативно та комунікаційно – якщо їх немає в інформаційному просторі, то ніби не існує і в реальності.

Замовчування та екзотизація

Коли мова іде про "середню температуру по палаті" ставлення до ЛГБТ-спільноти в Україні, то маємо мовчання-замовчування та екзотизацію.

Наприклад, коли ти говориш, що є проблема, то тобі заперечують, що проблеми нема, бо про неї, мовляв, ніхто не говорить, і тому про це не потрібно говорити. Це замовчування.

Інший епізод на цю ж тему – презентація антології ЛГБТ-поезії "120 сторінок Содому" . Тоді обурення викликали не власне тексти, а слово ЛГБТ на обкладинці. Якби тексти антології були надані поза цим контекстом, їх ті молодики, котрі прийшли громити презентацію, сприйняли б як просто любовну лірику. Це ситуація обурення через те, що хтось "виносить сміття" на люди.

А щодо тенденції екзотизації – то вона дуже пов'язана з тенденцією замовчування.

Наприклад, від гомофобів часто можна почути, що культурний чи політичний простір України окупований ґеями... і далі йде опис персонажа, який схожий чи то на Борю Моїсєєва, чи то на Вєрку Сердючку. Це абсолютно екзотичний персонаж, якого перетворюють на репрезентативного для всієї ЛГБТ-спільноти. Це наслідок відсутності в спільноті ЛГБТ-життя, наслідок його замовчування.

Ґеттоїзація

Цікаво, що коли про ґеїв говориться на спокійнішому та серйознішому рівні, то ми бачимо ще одну тенденцію – це ґеттоїзація. І вона дуже помітна. Наприклад, у висвітленні проблематики ЛГБТ в засобах масової інформації.

Тут ситуація ніби змінилася, бо протягом останніх років з'явилося чимало активістів і активісток, які відкрито говорять про існування ЛГБТ-спільноти, про проблеми ЛГБТ-спільноти. Вони можуть спокійно показати свої обличчя, вони спокійно скажуть на камеру про себе як про представника чи представницю ЛГБТ-спільноти. Тобто тепер ситуація "ми шукали людину нетрадиційної орієнтації, але не знайшли" – неможлива.

Але наявна ситуація ускладнюється тим, що в ЗМІ представники ЛГБТ – "вони", а самі ЗМІ та їхня аудиторія – це "ми". Навіть якщо про цих ЛГБТ-активістів не буде сказано нічого поганого.

Показовий приклад можна знайти в репортажах про марш рівності в Києві, який називають "першим ґей-парадом". Навіть у збалансованих новинних сюжетах синхрони мовців титрували так: "Наталка, представниця сенс-меншини", "Дмитро, представник секс-меншини", "Дітріх, гість з Німеччини", "Тетяна, мешканка Києва".

Тобто тут видно поділ на "мешканців Києва", "гостей іноземних делегацій" і "представників секс-меншин".

Так само журналістам важко звикати до вживання замість слова "гомосексуаліст" – слова "гомосексуал". Вони розуміють, що так правильно, але ідеться про певну інертність мови. А також про те, що люди не розуміють усіх негативних конотацій слова "гомосексуаліст", не розуміють, що це слово відсилає до радянських репресивних практик.

Подібний приклад: коли звучить думка, що права секс-меншин "не на часі", не є "найбільш нагальною", бо "їх мало". Це твердження має під собою абсолютно ірраціональне підґрунтя.

В таких умовах будь-хто, хто виступає за рівність, припинення дискримінаційних практик, на думку багатьох, не може не бути представником ЛГБТ.

Ставлення до ЛГБТ – це лакмусовий папірець. Людина може позиціонувати себе як толерантну, таку, що проти ксенофобії, але, коли ідеться про питання, пов'язані з ЛГБТ, то все змінюється. В голові падає залізна завіса.

Це ж можна сказати і про рівень публічного обговорення. Та бачимо дрімучий рівень невігластва. Особливо в маргінальних або місцевих виданнях.

Закон про протидію дискримінації

Про цей закон було поширене твердження, згідно з яким його впровадження означатиме легалізацію одностатевих шлюбів і всиновлення дітей одностатевими парами. Хоча варто було просто відкрити сайт Верховної Ради та прочитати закон.

У ньому ішлося лише про заборону дискримінації в сфері працевлаштування чи в процесі трудових відносин.

Окремо для тих, хто побоювався за наші кришталеві сімейні цінності, в тому самому законі було сказано, що його норми не поширюються на Сімейний кодекс.

Але навіть згадка про ЛГБТ-спільному в контексті працевлаштування вибила цей закон. Це перебило перспективи на найближчий час – цей пункт був одним із ключових для ЄС та лібералізації візового режиму.

Чому тема ЛГБТ така "страшна"?

Було би добре мати відповідь. Таке відчуття, що відповідь – це цибулина, де постійно бачиш нові шари.

Тут є психологічні причини – індивідуальні та колективні фобії. Є спадок репресивної політики СРСР. Є вплив тюремної субкультури на широкі верстви населення та вплив тюремного етосу на повсякденне життя, особливо на життя менш привілейованих верств населення.

В психологічному плані ґей – це невидимий ворог, якого важко розпізнати, який всюди "тягне своїх". Це enemy within. Це робить ЛГБТ-спільноту зручною для перетворення на цапа-відбувайла.

Ґей-парад і оптимізм

Якщо подивитися на динаміку обговорення теми ЛГБТ, то стає ясно, що обговорення тепер відбувається в ширших колах. До нього долучаються люди, котрі самі не є представниками ЛГБТ-спільноти. Справді почали лунати голоси в медіа. Справді не було жертв під час маршу 25 травня – хоча всі люди, які туди йшли, були готові, що їх звідти винесуть.

Така одинока подія не є індикатором покращення, але в загальному контексті є приводом для оптимізму.

Ліки від гомофобів

Ми маємо мобілізацію гомофобних сил, причому на різних рівнях – від політичного, політично-партійного, парламентського, до grass roots гомофобії (низових організацій). Це неминучий процес. Велика роль у тому, що відбуватиметься, належатиме медіа та масовим практикам. Тут важливими є книжки, фільми тощо.

Вони показують навіть тим, хто не хоче цього бачити, що реальність – набагато різноманітніша та складніша. І що реальності не треба боятись, не треба тікати в обійми дискримінаційних практик.

Література та мистецькі практики взагалі є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус.

UPD:

На "ВідеоТеці" опублікували оновлення мого відеоблогу – про концепцію програми, перший її випуск і про плани на майбутнє. З дня запису відбулося трохи новин – на рахунках ГР вже трохи більше 3 тисяч гривень (до речі, долучайтеся, тисніть кнопку "Підтримай нас"), перша програма вже вийшла в люди, програму про Форум видавців запишу от-от. Все інше – цілком актуальне досі.

powered by lun.ua
Коментарі — 287
Proffesor _ 04.09.2013 16:29
IP: 89.252.9.---
Остап_1:
Завтра вторник, 03 сентября, в 9.00, у стен Верховной Рады состоится акция протеста против принятия законопроекта 2342 и в защиту семейных и нравственных ценностей. Организатором акции выступает Коалиция просемейных общественных организаций
Ну що там було? Читали Камю?
Proffesor _ 03.09.2013 23:25
IP: 89.252.9.---
ЛГБТ-активістам було б добре зрозуміти, що їхні статеві переваги – не найголовніша проблема в нашому суспільстві, а гомофобам слід взяти до уваги що їхні діти можуть стати гомосексуалами незалежно від того, будуть гей-паради, чи ні...
touche _ 03.09.2013 16:03
IP: 99.233.168.---
А чому б не заборонити усі фільми про війну, детективи та бойовики, а також військови паради, оскільки це пропаганда вбивства людини та насильства?
Lex12 _ 03.09.2013 01:08
IP: 95.133.50.---
Остап_1:
Завтра вторник, 03 сентября, в 9.00, у стен Верховной Рады состоится акция протеста
Побачим, як свєтоноснєйшиє мас-медіа це покажуть. Варіанти 1. Замовчування 2. Зміїне шипіння і гієняче гиготіння. Одне вже зараз ясно, на УП не буде висіти банера такого як про гей паради чи депутатських хвойд.
Остап_1 _ 02.09.2013 14:12
IP: 89.209.4.---
Режисер Роман Полянський:
"...тренди, які прагнуть зрівняти між собою чоловіків і жінок є чистим ідіотизмом".

Тому треба просто сказати -ґендерна статева рівність є чистою оманою.
Остап_1 _ 02.09.2013 10:07
IP: 89.209.4.---
Завтра вторник, 03 сентября, в 9.00, у стен Верховной Рады состоится акция протеста против принятия законопроекта 2342 и в защиту семейных и нравственных ценностей. Организатором акции выступает Коалиция просемейных общественных организаций

Основные требования:
- снять с голосования законопроект 2342 "О внесении изменений в законодательные акты Украины относительно предотвращения и противодействия дискриминации в Украине";
- принять законопроект 0945 (8711) "О защите прав детей на безопасное информационное пространство" и запретить пропаганду гомосексуализма в Украине.
vsyo_prosto _ 02.09.2013 08:14
IP: 62.80.162.---
-Vesna-:
vsyo_prosto:
.
Вижу – что Вы спорщик. Спорщики спорят ради спора – и должны поставить точку последними.
Иначе никак. Тоже особенность психики. Психику корректировать можно – но сложно.

Обычно изменение психики в сторону неустойчивости происходит в период полового созревания.
Рождение психами (как Брейвик) – это врожденная патология. Практически не корректируется.
Маньяки – носители "cверхценных идей" – это вообще сложный случай.
В плане осуществления своей идеи – они могут быть виртуозно точны, организованы и вменяемы...
А во всем остальном – полные неадекваты. Маниакальность с возрастом прогрессирует.
Вы, очевидно, психолог, которых сейчас пруд пруди только дай полечить тех которые не вписываются
в ваши представления. Вы себя к маньякам не причисляете, которые так озабочены продвижением
педерастии?
vsyo_prosto _ 02.09.2013 08:07
IP: 62.80.162.---
Костянтин Бараненко:
vsyo_prosto:
Костянтин Бараненко:

А скажите пожалуйста что это за граждане такие что ищут "козла отпущения" и со злорадством пользуются найденым для них политиками "козлом отпущения"? Нельзя ли психологический порт

Не перекручивайте. Как уже не раз здесь отвечали на подобные попытки, есть нормальная реакция
иммунной системы организма социума на чужеродное влияние. У людей и без отношения церкви
есть своё трезвое понимание положения дел в этом вопросе.
Сударь, а вы-то не дартаньян, причем именно в плохом смысле этого слова. Не соизволите ли на детекторе лжи подтвердить веру в свои "аргументы"?
Я уж и не знаю что у вас связано с дартаньяном, что вы городите этот огород. Очевидно трудно представить, то, что я сказал, человеку с проштампованным сознанием.
Аля Танаева _ 02.09.2013 07:42
IP: 93.74.211.---
clubs.ya.ru/4611686018427433392/replies.xml?item_no=143563
21 мая 2013, Ольга Четверикова Что на нас движется, или кошмар современной Европы
интервью газете "Завтра" Ирина Бергсет, ставшая жертвой норвежской содомитской мафии,
пишет:
Кстати, Брейвик "спасал" Норвегию от этой правящей парии "Арбайт парти", а объявили, что он ненавидит мусульман. Брейвик в четыре года был изнасилован норвежской матерью. Его "Барневарн" отобрала и пустила "по этапу". Каждая семья попробовала его "на вкус". Потом девять лет юноша готовил свою акцию. Думаю, его сейчас изолировали и сказали: "Мы тебе дворец построим, всё, что угодно, только молчи на эту тему!". Этот аспект постепенно всплывает в СМИ. Шведские журналисты уже раскопали эту историю.

Каждые пять лет Барневарн делает отчет по мигрантам, чьих детей больше всего в Барневарн. Топ-лист возглавляет Афганистан, потом Эритрея, потом Ирак. Из белых детей Россия на первом месте, в общем списке стран – на четвертом.
Altae _ 02.09.2013 00:09
IP: 93.74.132.---
Церковні архиєреї – молодці. Хоч хтось здатен опиратися політичній коньюктурі.
Костянтин Бараненко _ 01.09.2013 23:35
IP: 46.203.239.---
vsyo_prosto:
Костянтин Бараненко:

А скажите пожалуйста что это за граждане такие что ищут "козла отпущения" и со злорадством пользуются найденым для них политиками "козлом отпущения"? Нельзя ли психологический порт

Не перекручивайте. Как уже не раз здесь отвечали на подобные попытки, есть нормальная реакция
иммунной системы организма социума на чужеродное влияние. У людей и без отношения церкви
есть своё трезвое понимание положения дел в этом вопросе.
Сударь, а вы-то не дартаньян, причем именно в плохом смысле этого слова. Не соизволите ли на детекторе лжи подтвердить веру в свои "аргументы"?
Greg_Kyiv _ 01.09.2013 23:07
IP: 93.72.255.---
Як нами намагаються маніпулювати:

"Це ж можна сказати і про рівень публічного обговорення. Та бачимо дрімучий рівень невігластва. "

Тобто, якщо я сприймаю гомосексуалізм, як засіб вбивства нації, то я маю "дрімучий рівень невігластва"!

Мені шкода часу, яке Ви витратили на цей текст.
Краще б Ви чесно витратили його на (само) задоволення, а не на рекламу Смерті.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 23:00
IP: 37.115.209.---
Костянтин Бараненко:

А скажите пожалуйста что это за граждане такие что ищут "козла отпущения" и со злорадством пользуются найденым для них политиками "козлом отпущения"? Нельзя ли психологический порт

Не перекручивайте. Как уже не раз здесь отвечали на подобные попытки, есть нормальная реакция
иммунной системы организма социума на чужеродное влияние. У людей и без отношения церкви
есть своё трезвое понимание положения дел в этом вопросе.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 22:52
IP: 37.115.209.---
-Vesna-:
vsyo_prosto:
-Vesna-:
vsyo_prosto:
-Vesna-:
vsyo_prosto:
ИМХО человеку, который даже в дошкольном возрасте (!) был уже на учете психиатров... трудно считать адекватным в полном смысле этого слова. И доверять его словам как здоровому.
Реальность таких людей немного другая – и быль в ней часто соседствует с фантазиями.

Этот человек с момента постановки на учёт много чего успел сделать, что не вызывало никаких
подозрений и вопрос сексуальных отношений навряд ли можно отнести у него к фантазиям.
Конечно дело тёмное в госмасштабе и потому в нём есть что скрывать тем в чьей стране это произошло.
ym _ 01.09.2013 22:41
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:
ym:
Ну ясно – що непросто.
Людина взагалі сприймає зміни дуже неохоче. Сила звичка і почуття знайомого берегу важливі для відчуття внутрішньої безпеки.

Головний інституціальний центр супротиву – це церква. Хоч модернова (як УГКЦ), хоч відстала (як МП РПЦ) – це центр супротиву, бо церковна доктрина повністю зав'язана на двостатеву систему та промисел репродукції – виключно Божий промисел. Ну з останнім церкву наука задвигає на маргінез несамовито... на все свій час.
О! І саме тому треба бути обережним, бо саме Росія біля століття тому мала досвід аж занадто радикального "виправлення" помилок церкви. Закінчилося це досить сумно і для країни, і для народу, і для церкви. Тому я й казав, що не треба ламати усталені традиції не в міру радикальними засобами, через коліно. Мені більш іпмонує еволюційний шлях.
Костянтин Бараненко _ 01.09.2013 22:35
IP: 46.203.69.---
1."Наприклад, коли ти говориш, що є проблема, то тобі заперечують, що проблеми нема, бо про неї, мовляв, ніхто не говорить, і тому про це не потрібно говорити. Це замовчування."

Можно ли считать что в Украине замалчивается проблема финансирования партий и кандидатов на выборах, проблема финансирования СМИ и зависимости их редакций от собственников? А какие изменения произошли по вопросу финансирования политиков и партий за последние 7 лет? С 2006 г. этот вопрос постоянно упоминают журналисты, политики и что?

2." В психологічному плані... це робить ЛГБТ-спільноту зручною для перетворення на цапа-відбувайла. Ми маємо мобілізацію гомофобних сил, причому на різних рівнях – від політичного, політично-партійного, парламентського, до grass roots гомофобії (низових організацій)."
А скажите пожалуйста что это за граждане такие что ищут "козла отпущения" и со злорадством пользуются найденым для них политиками "козлом отпущения"? Нельзя ли психологический портрэт, глубинную позицию?
vsyo_prosto _ 01.09.2013 22:27
IP: 37.115.209.---
-Vesna-:
vsyo_prosto:
-Vesna-:
vsyo_prosto:
]Ой... ну незззяя жжж так буквоедить.
Имеется в виду – что человек может иметь психотклонения (и даже немалые) и он не будет полностью вменяемым скажем в каких-то социальніх моментах.
Но если совершит убийство – мжет быть признан вмеянемым – так как порог псих устойчивости для фатальных вещей жизнь-смерь – совсем другой.
"В каких-то социальных моментах"...) Я ещё раз подчёркиваю, что упор делал на момент очень серьёзный в его отношениях с отчимом. Или по вашему это малозначимо. Развращающее влияние
отчима это то в чём Брейвику, "перехитрившему всех", трудно было разобраться?
ym _ 01.09.2013 22:17
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:
ym:
-Vesna-:

Хоча в Польщі та Литві превалює католіцизм, та й там, наскільки мені відомо, суспільство не дуже вітає ці речі.
???))))
до чого це
Ну, як до чого? Звичайно. до того, що в європейських країнах з куди більшою повагою до прав і свобод людини, аніж в Україні, ой, як непросто просувається це питання.
slovoimargines _ 01.09.2013 22:11
IP: 77.52.28.---
-Vesna-:
ym:
-Vesna-:
Якраз – самий вдалий час.
Пане Ym, те що Ви маєте на увазі... вже було і дуже активно.
Кінець 19 і початок 20 віків... в Європі і Америці (і в Росії) – творились абсолютно нові формати сумісного ПРИВАТНОГО життя людей. Практично всі публічні люди жили періодично в нестандартних відносинах – життя втрьох, cвінгерство etc.
Це було модно. А мода – це виключно СОЦІАЛЬНИЙ інструмент.
Тепер Світ дозрів до ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ.
Це ж класно. Тут повинна бути тільки одна межа – твої територія не повинна затіняти чи находити на іншу.
Пане дорогенький, все тут у Вас вірно написано. То чому ж Ваші підопічні прагнуть увірватися на мою територію, нав"язуючи мені зобов"язання про них читати чи дивитися? Я ж не лізу в гей-клуби, то чому їх пруть мені? Чому мені та моїм дітям нав"язують гей-паради? Є свої клуби, там і робіть що хочете, тільки без криміналу.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 22:07
IP: 37.115.209.---
-Vesna-:
vsyo_prosto:
А признан вменяемым... так смотря для чего? Для присутствия самоотчета в серьезных вещах жизнь – смерть... да. Вменяем. А для более тонких составов... возможно и нет.
Интересное сопоставление – "серьёзные вещи жизнь-смерть и тонкие составы"). Одно другое исключает?) Слава богу хоть – "возможно". Но я упор делал на выдержку из манифеста которая
не предполагает необходимость каких-то особых тонких ощущений, чтобы назвать вещи своими именами.
ym _ 01.09.2013 22:06
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:

Хоча в Польщі та Литві превалює католіцизм, та й там, наскільки мені відомо, суспільство не дуже вітає ці речі.
slovoimargines _ 01.09.2013 22:03
IP: 77.52.28.---
1qaz:
Не понятно, почему столько внимания к людям, справляющим свои естсственные надобности неестесственным способом, в то время, когда вокруг масса интересных, обалденных тем. А сколько интересных людей. Только их биографии-пример для подражания, о них можно писать романы. Их внутренний мир-как вселенная. Но такие темы и люди не в формате ни тевидения, ни радио, ни презентованого Громадського радио. Говорят, что идет процесс дебилизации населения, может и правда...
Ну кому цікаво читати чи дивитися про якихось там цікавих людей, будь вони хоч Ейнштейнами чи Ландау? Інша справа, порушення права педрил демонструвати всьому суспільству своє розтягнуте очко! Тут напиши і аншлаг гарантовано!
ym _ 01.09.2013 22:01
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:
Пане Ym, те що Ви маєте на увазі... вже було і дуже активно.
Кінець 19 і початок 20 віків... в Європі і Америці (і в Росії) – творились абсолютно нові формати сумісного ПРИВАТНОГО життя людей. Практично всі публічні люди жили періодично в нестандартних відносинах – життя втрьох, cвінгерство etc.
Це було модно. А мода – це виключно СОЦІАЛЬНИЙ інструмент.
Тепер Світ дозрів до ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ.
Це ж класно. Тут повинна бути тільки одна межа – твої територія не повинна затіняти чи находити на іншу.
Так якраз в цьому ж і питання, де саме закінчується територія одних і починається територія інших, особливо в країнах, де превалюють православні та мусульманські традиції.
slovoimargines _ 01.09.2013 21:42
IP: 77.52.28.---
Proffesor:
slovoimargines:
Українське законодавство дозволяє робити зміни до ККУ і без референдуму. Якщо уявити собі таку гіпотетичну ситуацію, що в КК з'явиться стаття про кримінальну відповідальність за якісь статеві практики (не пов'язані з насиллям), це, на Вашу думку, зніме дискусійні питання? Бо так недалеко до кримінальної відповідальності за оральний секс чи мастурбацію (а того дійде, тільки запустіть механізм).
Ні, тут потрібен саме референдум. Народ має сказати свою позицію щодо примусової насильницької педерастизації суспільства. Я не пропоную застосовувати концтабори тощо. Якщо хтось практикує гомосексуальні відносини у себе вдома-ніяких проблем. Хто починає їх нав"язувати суспільству-нехай готується, як кажуть, по всій суворості.
Щодо орального сексу і мастурбації, народ не проголосує. Правильно зробить.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 21:08
IP: 37.115.209.---
-Vesna-:
... батьки (рідний та прийомний) – дуже пристойній люди.

Проблема в тому – что Брейвік всіх перехитрив; навчився копіювати признані комунікативні штампи – тобто видавав з себе нормального. На якомусь етапі батьки прийшли до висновку – що син є відлюдник, але нормальний... А він грав у свою гру.
Безусловно Брейвик был захвачен сверхидеей переустройства мира, которая отключила ему
трезвую оценку. Но одно дело как человек смотрит в будущее, а другое как он вспоминает прошлое.
В фильме на ЕХ когда отчиму показывают текст из манифеста, где о нём приёмный сын говорит
как о человеке лишённым всякой сексуальной морали показателен. Суд, кроме того, признал его
вменяемым.
Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291 Корупція1443 Зеленський75 Мовне питання189
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter