Ірина Славінська Літературний оглядач

ЛГБТ в українському мистецтві та політиці

31 серпня 2013, 11:55

На сайті Громадського радіо з'явився перший епізод мого подкасту "Антена". Це програма про українські культури – і слово "культура" тут не просто так стоїть у множині.

Я хочу роздивитися різні виміри мистецьких практик, які нас оточують. Не обійдеться без кавалку політики та розмов із правозахисниками – на моє глибоке переконання, зараз в Україні політичний контекст дуже тісно пов'язаний із культурним.

Перший епізод "Антени" – це розмова з Максимом Буткевичем про ЛГБТ в українських культурних і політичних практиках.

Слухати на SoundCloud можна тут.

Слухати на сайті "Громадського радіо" можна тут.

Дайджест такий: "Література та мистецькі практики тут є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус".

Для мене особисто дуже символічним є те, що цей запис знаходиться поруч із записом розмови Наталки Соколенко із Юрієм Луценком. Саме Луценко нещодавно написав, що "Краще дозволити раз в рік гейпаради, ніж щодня чекати російських танків, як у Грузії 2008 року". Про характерність дихотомії між "танками" та "гейпарадами" я не писатиму – надто все це очевидно.

Для тих, хто лінується слухати – написала короткий конспект кількох тез, які звучать у записі.

Чому ідеться не лише про "гомо"

Ідеться про болюче і чутливе запитання, що лягає в площину ширшого кола болючих і чутливих запитань. Ідеться про приниження меншин – це дискримінація, ґеттоїзація, маргіналізація.

Меншини не обов'язково принижувати. Можна просто витісняти та робити невидимими. Не обов'язково до меншин ставитися погано, не обов'язково їх вбивати. Меншини можна вбивати інформативно та комунікаційно – якщо їх немає в інформаційному просторі, то ніби не існує і в реальності.

Замовчування та екзотизація

Коли мова іде про "середню температуру по палаті" ставлення до ЛГБТ-спільноти в Україні, то маємо мовчання-замовчування та екзотизацію.

Наприклад, коли ти говориш, що є проблема, то тобі заперечують, що проблеми нема, бо про неї, мовляв, ніхто не говорить, і тому про це не потрібно говорити. Це замовчування.

Інший епізод на цю ж тему – презентація антології ЛГБТ-поезії "120 сторінок Содому" . Тоді обурення викликали не власне тексти, а слово ЛГБТ на обкладинці. Якби тексти антології були надані поза цим контекстом, їх ті молодики, котрі прийшли громити презентацію, сприйняли б як просто любовну лірику. Це ситуація обурення через те, що хтось "виносить сміття" на люди.

А щодо тенденції екзотизації – то вона дуже пов'язана з тенденцією замовчування.

Наприклад, від гомофобів часто можна почути, що культурний чи політичний простір України окупований ґеями... і далі йде опис персонажа, який схожий чи то на Борю Моїсєєва, чи то на Вєрку Сердючку. Це абсолютно екзотичний персонаж, якого перетворюють на репрезентативного для всієї ЛГБТ-спільноти. Це наслідок відсутності в спільноті ЛГБТ-життя, наслідок його замовчування.

Ґеттоїзація

Цікаво, що коли про ґеїв говориться на спокійнішому та серйознішому рівні, то ми бачимо ще одну тенденцію – це ґеттоїзація. І вона дуже помітна. Наприклад, у висвітленні проблематики ЛГБТ в засобах масової інформації.

Тут ситуація ніби змінилася, бо протягом останніх років з'явилося чимало активістів і активісток, які відкрито говорять про існування ЛГБТ-спільноти, про проблеми ЛГБТ-спільноти. Вони можуть спокійно показати свої обличчя, вони спокійно скажуть на камеру про себе як про представника чи представницю ЛГБТ-спільноти. Тобто тепер ситуація "ми шукали людину нетрадиційної орієнтації, але не знайшли" – неможлива.

Але наявна ситуація ускладнюється тим, що в ЗМІ представники ЛГБТ – "вони", а самі ЗМІ та їхня аудиторія – це "ми". Навіть якщо про цих ЛГБТ-активістів не буде сказано нічого поганого.

Показовий приклад можна знайти в репортажах про марш рівності в Києві, який називають "першим ґей-парадом". Навіть у збалансованих новинних сюжетах синхрони мовців титрували так: "Наталка, представниця сенс-меншини", "Дмитро, представник секс-меншини", "Дітріх, гість з Німеччини", "Тетяна, мешканка Києва".

Тобто тут видно поділ на "мешканців Києва", "гостей іноземних делегацій" і "представників секс-меншин".

Так само журналістам важко звикати до вживання замість слова "гомосексуаліст" – слова "гомосексуал". Вони розуміють, що так правильно, але ідеться про певну інертність мови. А також про те, що люди не розуміють усіх негативних конотацій слова "гомосексуаліст", не розуміють, що це слово відсилає до радянських репресивних практик.

Подібний приклад: коли звучить думка, що права секс-меншин "не на часі", не є "найбільш нагальною", бо "їх мало". Це твердження має під собою абсолютно ірраціональне підґрунтя.

В таких умовах будь-хто, хто виступає за рівність, припинення дискримінаційних практик, на думку багатьох, не може не бути представником ЛГБТ.

Ставлення до ЛГБТ – це лакмусовий папірець. Людина може позиціонувати себе як толерантну, таку, що проти ксенофобії, але, коли ідеться про питання, пов'язані з ЛГБТ, то все змінюється. В голові падає залізна завіса.

Це ж можна сказати і про рівень публічного обговорення. Та бачимо дрімучий рівень невігластва. Особливо в маргінальних або місцевих виданнях.

Закон про протидію дискримінації

Про цей закон було поширене твердження, згідно з яким його впровадження означатиме легалізацію одностатевих шлюбів і всиновлення дітей одностатевими парами. Хоча варто було просто відкрити сайт Верховної Ради та прочитати закон.

У ньому ішлося лише про заборону дискримінації в сфері працевлаштування чи в процесі трудових відносин.

Окремо для тих, хто побоювався за наші кришталеві сімейні цінності, в тому самому законі було сказано, що його норми не поширюються на Сімейний кодекс.

Але навіть згадка про ЛГБТ-спільному в контексті працевлаштування вибила цей закон. Це перебило перспективи на найближчий час – цей пункт був одним із ключових для ЄС та лібералізації візового режиму.

Чому тема ЛГБТ така "страшна"?

Було би добре мати відповідь. Таке відчуття, що відповідь – це цибулина, де постійно бачиш нові шари.

Тут є психологічні причини – індивідуальні та колективні фобії. Є спадок репресивної політики СРСР. Є вплив тюремної субкультури на широкі верстви населення та вплив тюремного етосу на повсякденне життя, особливо на життя менш привілейованих верств населення.

В психологічному плані ґей – це невидимий ворог, якого важко розпізнати, який всюди "тягне своїх". Це enemy within. Це робить ЛГБТ-спільноту зручною для перетворення на цапа-відбувайла.

Ґей-парад і оптимізм

Якщо подивитися на динаміку обговорення теми ЛГБТ, то стає ясно, що обговорення тепер відбувається в ширших колах. До нього долучаються люди, котрі самі не є представниками ЛГБТ-спільноти. Справді почали лунати голоси в медіа. Справді не було жертв під час маршу 25 травня – хоча всі люди, які туди йшли, були готові, що їх звідти винесуть.

Така одинока подія не є індикатором покращення, але в загальному контексті є приводом для оптимізму.

Ліки від гомофобів

Ми маємо мобілізацію гомофобних сил, причому на різних рівнях – від політичного, політично-партійного, парламентського, до grass roots гомофобії (низових організацій). Це неминучий процес. Велика роль у тому, що відбуватиметься, належатиме медіа та масовим практикам. Тут важливими є книжки, фільми тощо.

Вони показують навіть тим, хто не хоче цього бачити, що реальність – набагато різноманітніша та складніша. І що реальності не треба боятись, не треба тікати в обійми дискримінаційних практик.

Література та мистецькі практики взагалі є не менш важливими за політичні ініціативи. Вони протидіють дискримінації, перебивають її градус.

UPD:

На "ВідеоТеці" опублікували оновлення мого відеоблогу – про концепцію програми, перший її випуск і про плани на майбутнє. З дня запису відбулося трохи новин – на рахунках ГР вже трохи більше 3 тисяч гривень (до речі, долучайтеся, тисніть кнопку "Підтримай нас"), перша програма вже вийшла в люди, програму про Форум видавців запишу от-от. Все інше – цілком актуальне досі.

powered by lun.ua
Коментарі — 287
Остап_1 _ 01.09.2013 20:28
IP: 89.209.4.---
Франція: Мітинг чування як протест проти гомодиктатури
У Парижі заборонено протестувати проти "сімейної політики" уряду. Поліція не дозволила провести Мітинг чування, який 31 серпня мав був відбутися у французькій столиці.
Чування – це форма вираження протесту проти "одностатевих шлюбів". Чувальники не влаштовують маніфестації, але зустрічаються в одному місці, запалюють свічки і мовчать, читають ключові для нашої цивілізації тексти, іноді співають.
Ця ініціатива спонтанно захопила практично всю Францію. У ній беруть участь, насамперед, молоді люди.
Мітинги чування відбуваються з 11 серпня, щоразу у різних містах. 29 серпня такий мітинг відбувся в Нанті. А 31 серпня запланований в Парижі. Учасників Мітингу чування не хвилює заборона поліцейських.
"У цій країні існує свобода пересування. Мені не потрібно нічий дозвіл для того, щоб читати на вулиці тексти Камю або Бернаноса", – заявив Готьє Біс, представник учасників Мітингу.
Proffesor _ 01.09.2013 18:43
IP: 89.252.9.---
Аля Танаева:
Ознайомтесь уважно з предметом обговорення. Ніхто права на шлюб і всиновлення не вимагає (поки що). Я можу повторююсь, але соціальний активізм в галузі статевих переваг – це дивацтво в принципі. Це в однаковій мірі стосується як активістів ЛГБТ-руху, так і активістів антиЛГБТ-руху.
Наведена Вами інформація (щодо статевого насилля над дітьми) – це справа правоохоронних органів.
Аля Танаева _ 01.09.2013 18:39
IP: 93.74.211.---
dushamilka:
Згадайте Брейвіка. Він був десятки разів звалтований своєю прийомною сім"єю, і декілька років виношував задум помсти. Чи нам треба нових Брейвіків?
vsyo_prosto _ 01.09.2013 18:37
IP: 37.115.209.---
Аля Танаева:
линки убрала, к сожалению не прошло ((
proza.ru/avtor/eylbyf
Аля Танаева _ 01.09.2013 18:33
IP: 93.74.211.---
линки убрала, к сожалению не прошло ((
Proffesor _ 01.09.2013 18:33
IP: 89.252.9.---
slovoimargines:
Українське законодавство дозволяє робити зміни до ККУ і без референдуму. Якщо уявити собі таку гіпотетичну ситуацію, що в КК з'явиться стаття про кримінальну відповідальність за якісь статеві практики (не пов'язані з насиллям), це, на Вашу думку, зніме дискусійні питання? Бо так недалеко до кримінальної відповідальності за оральний секс чи мастурбацію (а того дійде, тільки запустіть механізм).
Аля Танаева _ 01.09.2013 18:29
IP: 93.74.211.---
Proffesor:
Відкиньте Біблію, візьміть тих, хто пожив у цивілізованій Європі, чиїх дітей насильно родичі гвалтували в дошкільному віці, у тій благополучній Норвегії, де кожну п"яту дитину забрали від батьків і навчили займатися сексом "правильно" до 4рирічного віку. Якщо ми даємо геям права на шлюб та всиновлення, то наших дітей теж чекають прийомні сім"ї і згвалтування, а роль батьківства буде відкинута ювеналами. Діти стануть товаром, іх вже чекають європейські публічні будинки, попит є, і пані Ірина цілком свідомо спонукає українців до рабства і пригноблення – давайте вже будем називати такі речі своїми іменами, як вони того вартують.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 18:25
IP: 37.115.209.---
Proffesor:
vsyo_prosto:
Proffesor:
Структуризація суспільства за ознаками сексуальних переваг – справа трохи сумнівна в принципі.
В моїх очах однаково фейково виглядаються як ті, хто рядиться "в радужные перья" так і ті, хто з піною у рота не дозволяють їм це робити.
Люди по разному реагируют. Иногда они не могут аргументировать своего отношения, но нутром, интуитивно чувствуют вред от того на что реагируют "с пеной у рта". Если бы представить комнату
в которой присутствует некоторое количество людей и в которую внесли бы отравленную пищу, то
наверняка бы нашлись те кто смог бы предчувствовать злое заранее, а кто-то понял бы только вкусив,
а до третьих дошло бы только тогда когда начали бы выносить трупы.
slovoimargines _ 01.09.2013 18:20
IP: 77.52.33.---
Ну що ж, дискусія була цікавою, інформативною. Слід підвести попередні підсумки. Проблему ЛГБТ можна вирішити лише повернувши через референдум за народною ініціативою щодо включення до Кримінального Кодексу статті за гомосексуалізм. Це зніме всі дискусійні питання, принаймні, років на 10.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 18:11
IP: 37.115.209.---
Аля Танаева:
В моём блоге на сайте Проза.ру есть две статьи
как Европа делает из детей пе дера стов
взаимосвязь гомосексуализма и педофилии
не мешало бы автору данной публикации ознакомиться, для общего развития, прежде чем впаривать украинцам такую пургу о лгбт.
Лояльность к ним, когда они выставляют напоказ свой интим – это слишком. Те 6 %, которые рождаются с такого рода отклонением (от физиологической нормы), заслуживают относиться к ним именно как к отклонению в развитии, и не более того. Почему -то никто не возмущается, если человек с иными отклонениями в развитии считается инвалидом, а вот именно геев нам надо превозносить. С какой стати, будьте любезны объясниться?
Я собиралась просто оставить здесь ссылку на то, что предлагаю к прочтению, но т.к. данный сайт отвергает ссылки, вы сможете найти статьи через поисковик гугла, в блоге Аля Танаева на Проза.ру.
В сноске просто уберите хтмл и всё пройдёт)
Proffesor _ 01.09.2013 18:10
IP: 89.252.9.---
vsyo_prosto:
Proffesor:
Структуризація суспільства за ознаками сексуальних переваг – справа трохи сумнівна в принципі.
Вообще попытка озвучивать собственную значимость, личностную, через освещение своих
сексуальных предпочтений нонсенс. Человеку чтобы выразить себя творчески разве необходимо
рядится для этого в радужные перья?
Продовжу цю думку: це справедливо як для "сексменшовиків" так і для "сексбільшовиків". В моїх очах однаково фейково виглядаються як ті, хто рядиться "в радужные перья" так і ті, хто з піною у рота не дозволяють їм це робити.
Аля Танаева _ 01.09.2013 18:09
IP: 93.74.211.---
В моём блоге на сайте Проза.ру есть две статьи
как Европа делает из детей пе дера стов
взаимосвязь гомосексуализма и педофилии
не мешало бы автору данной публикации ознакомиться, для общего развития, прежде чем впаривать украинцам такую пургу о лгбт.
Лояльность к ним, когда они выставляют напоказ свой интим – это слишком. Те 6 %, которые рождаются с такого рода отклонением (от физиологической нормы), заслуживают относиться к ним именно как к отклонению в развитии, и не более того. Почему -то никто не возмущается, если человек с иными отклонениями в развитии считается инвалидом, а вот именно геев нам надо превозносить. С какой стати, будьте любезны объясниться?
Я собиралась просто оставить здесь ссылку на то, что предлагаю к прочтению, но т.к. данный сайт отвергает ссылки, вы сможете найти статьи через поисковик гугла, в блоге Аля Танаева на Проза.ру.
slovoimargines _ 01.09.2013 18:01
IP: 77.52.33.---
Peter Blood:
slovoimargines:
І по педрильному маршу в Києві. А якого кера там брали участь іноземці, зважаючи що його було заборонено судом? На них і на "супроводжуючих їх педрил" рішення українського суду не поширюється? Міжнародне право це трактує як окупацію. а дії педрил, вже українське законодавство, як пособництво окупантам. Вловлює педрильна спільнота?
===
Дійсно, цей меро-Берлінський геяка має давно бути persona non grata в Україні!
Тут у мене виникло питання, а де наше МЗС? Чому до маршу не викликало цих зарубіжних "гостей" і не пояснило, що участь у заході забороненому судом не сприятиме дружнім відносинам між Україною і Німеччиною? Крім того, а на якій підставі охоронявся міліцією заборонений судом захід?
slovoimargines _ 01.09.2013 17:50
IP: 77.52.33.---
І по педрильному маршу в Києві. А якого кера там брали участь іноземці, зважаючи що його було заборонено судом? На них і на "супроводжуючих їх педрил" рішення українського суду не поширюється? Міжнародне право це трактує як окупацію. а дії педрил, вже українське законодавство, як пособництво окупантам. Вловлює педрильна спільнота?
slovoimargines _ 01.09.2013 17:44
IP: 77.52.33.---
touche:
Тепер по правах. Суд заборонив педрильний шабаш з якою мотивацією? Авжеж не тому що вийдуть не з тим діаметром сраки, а з іншою мотивацією, що цей захід завадить святкуванню нормальними людьми Дня Києва. Так само було заборонено здійснення і всіх інших, не педрильних заходів. Педрилам не подобаєтьсмя-слід подавати апеляцію. Все! Хто влаштовував їх побиття? І чи у нас не б"ють на масових заходах не педрил. І чи влаштовують збоченські демонстрації не педрили? Хіба феменші. Тому, даруйте, Ваші безапеляційні аргументи спрямовані на одне, аби ткнути під ніс суспільству свою сраку.
slovoimargines _ 01.09.2013 17:40
IP: 77.52.33.---
touche:
slovoimargines По-перше ніхто вач не примушує захоплюватись ЛГБТ. Не подобається їх спосіб життя, то ї продовжуйте далі. Це ваші вподобання. А дискримінація ЛГБТ полягає в тому, що ЛГБТ не мають тих самих прав, що і звичайні громадяни в Україні. Приклад: нещодавна заборона судом України проведення прайд-параду, влаштування їх побиття в Україні. Мало? Чи є хоч один випадок, коли ЛГБТ б робило те саме з звичайними громадянами? То хто кого маргіналізує? – Отож.
Ваше "Отож" в кінці звучить так безапеляційно, ніби Вам ніхто нічого не має права заперечити. Це вже тривожний сигнал наступу тоталітаризму нацистсько-більшовицького типу, тільки тоталітаризму збоченства.
Я почитав статтю пані Славінської і там ідеться про необхідність присутності педрил у інфопросторі, ніби їх вбивають інформаційно. Суспільство має про них інформації рівно стільки скільки потребує. Все! І нєфіг себе нав"язувати.
vsyo_prosto _ 01.09.2013 17:40
IP: 37.115.209.---
touche:
slovoimargines По-перше ніхто вач не примушує захоплюватись ЛГБТ. Не подобається їх спосіб життя, то ї продовжуйте далі. Це ваші вподобання. А дискримінація ЛГБТ полягає в тому, що ЛГБТ не мають тих самих прав, що і звичайні громадяни в Україні. Приклад: нещодавна заборона судом України проведення прайд-параду, влаштування їх побиття в Україні. Мало? Чи є хоч один випадок, коли ЛГБТ б робило те саме з звичайними громадянами? То хто кого маргіналізує? – Отож.
Социум старается быть свободным от ложных образов собственного развития. Это отторжение
инородного. Что тут не ясного? Никакой дискриминации.
touche _ 01.09.2013 17:33
IP: 99.233.168.---
slovoimargines По-перше ніхто вач не примушує захоплюватись ЛГБТ. Не подобається їх спосіб життя, то ї продовжуйте далі. Це ваші вподобання. А дискримінація ЛГБТ полягає в тому, що ЛГБТ не мають тих самих прав, що і звичайні громадяни в Україні. Приклад: нещодавна заборона судом України проведення прайд-параду, влаштування їх побиття в Україні. Мало? Чи є хоч один випадок, коли ЛГБТ б робило те саме з звичайними громадянами? То хто кого маргіналізує? – Отож.
slovoimargines _ 01.09.2013 17:23
IP: 77.52.33.---
touche:
slovoimargines "Аби до Вас не ставилися агресивно не треба себе нав"язувати всім і кожному" – А де ви вбачаєте "нав'язування".? Я з таким же успіхом можу сказати це про вас і ваше негативне ставлення до цього. Я висловлюю лише свою думку, підтримуючи її аргументами. ящо у вас вони є, то будь ласка. Якщо нема, то вибачайте.
Пан (чи пані) мені всіляко нав"язують обговорення надуманої проблеми якоїсь там дискримінації педрил. Поки іще ніхто конкретно не навів у чому та дискримінація полягає. У статті пані Славінська каже, що педрил має бути багато в інформаційному просторі і ними суспільство має захоплюватися. То нехай захоплюються ті кого вони захоплюють, я їх не хочу бачити. Отож, сидіть по своїх клубах, створіть для себе телеканал, якщо є необхідність, а я вас не хочу бачити і чути.
ym _ 01.09.2013 17:22
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:
Якраз – самий вдалий час.
Мрокобісся (ці гундяєвські фофудді) активізувалося. Нормальних людей лякає ця затхлість.
Вони готові ІМХО думати ширше.
Так-то воно десь і так, але треба досить точно визначити "ширину" тієї думки. Не переборщити б, а така небезпека ІМХО існує.
Треба піти ще подихати свіжим повітрям, бо щось я став багато букв пропускати:)
vsyo_prosto _ 01.09.2013 17:22
IP: 37.115.209.---
Proffesor:
Структуризація суспільства за ознаками сексуальних переваг – справа трохи сумнівна в принципі.
Вообще попытка озвучивать собственную значимость, личностную, через освещение своих
сексуальных предпочтений нонсенс. Человеку чтобы выразить себя творчески разве необходимо
рядится для этого в радужные перья?
ym _ 01.09.2013 17:18
IP: 93.72.110.---
-Vesna-:
Якраз – самий вдалий час.
Мрокобісся (ці гундяєвські фофудді) активізувалося. Нормальних людей лякає ця затхлість.
Вони готові ІМХО думати ширше.
Так-то воно десь і так, але треба досить точно визначити "ширину" тієї думки. Не перебощити б, а така безпека ІМХО існує.
ym _ 01.09.2013 17:16
IP: 93.72.110.---
Proffesor:
Структуризація суспільства за ознаками сексуальних переваг – справа трохи сумнівна в принципі. І, бачить Бог, що не представники секс-більшості виступають ініціаторами цього процесу. З огляду на це, не зовсім зрозуміло, чому авторка дивується, коли в репортажах з'являються підписи "представник секс-меншин". Спробую пояснити, чому саме так. Коли на ТВ з'являється міністр закордонних справ Німеччини, ніхто не пише: "представник секс-меншин", хоча всі це знають. Це тому, що його поява на екрані не пов'язана з його орієнтацією (по великому рахунку). Але коли людина з'являється на екрані тільки тому, що вона належить до секс-меншини, тоді чому дивуватись?
Цілком слушна думка.
Proffesor _ 01.09.2013 17:12
IP: 89.252.9.---
Структуризація суспільства за ознаками сексуальних переваг – справа трохи сумнівна в принципі. І, бачить Бог, що не представники секс-більшості виступають ініціаторами цього процесу. З огляду на це, не зовсім зрозуміло, чому авторка дивується, коли в репортажах з'являються підписи "представник секс-меншин". Спробую пояснити, чому саме так. Коли на ТВ з'являється міністр закордонних справ Німеччини, ніхто не пише: "представник секс-меншин", хоча всі це знають. Це тому, що його поява на екрані не пов'язана з його орієнтацією (по великому рахунку). Але коли людина з'являється на екрані тільки тому, що вона належить до секс-меншини, тоді чому дивуватись?
ym _ 01.09.2013 17:10
IP: 93.72.110.---
СветланаМузыка:
ym:
СветланаМузыка:я – честно, не знаю значение аббрвтуры) и длиннющая статья – ни о чём, получается...
Не, это не Света. а просто находка:-) Ну, естественно статья ни о чем, если Вы не знаете значение аббревиатуры:)
Для меня – ни о чём... И, судя по масштабам теневой экономики, таких как я – большинство)) Пожалуйста, . поясните значение ЛГБТаббрвтуры))
Света, ну Вы что после длительного отсутствия из тундры сегодня вернулись? Зайдите хотя бы в Википедию вместо того, чтобы глупыми смайликами тут светить:)
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter