Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Хороша, але запізніла ініціатива Оксани Забужко: про те, що свічка може згаснути, варто було подумати раніше

18 червня 2010, 16:32

В Україні та 20 інших державах стартує кампанія "Не дамо згасити свічу пам'яті", присвячена Голодомору 1932-1933 років. Мета кампанії – вшанування пам'яті мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років, недопущення замовчування справжніх причин, наслідків та організаторів геноциду.

19 червня у Києві пройде молитва за невинно вбитих, після якої Cвічки Пам'яті поїдуть у міста України та по всьому світу. У кожній країні, яка підтримала кампанію, – а це Велика Британія, Австралія, США, Іспанія, Канада, Аргентина, Бразилія, Греція, Росія та інші – участь у молитві візьмуть представники різних релігій та конфесій, політики, представники влади та української діаспори. Свічка моління також побуває у резиденціях Європарламенту та Організації об'єднаних націй


Сьогодні підтримати цю акцію в своєму блозі на УП слушно запропонувала Оксана Забужко – й добряче всипала на горіхи Януковичу.

От тільки пані Оксана чомусь заборонила коментувати свій пост. Мабуть, Оксано, не дуже Вам хочеться, аби хтось нагадав про Вашу посильну роль в перемозі Віктора Федоровича, про те, що Ви були активною учасницею інспірованого штабами Ющенка та Януковича руху "Проти всіх", і що Ваша підтримка генеральної лінії Ющенка на перемогу Януковича була спричинена глибокими ідеологічними переконаннями, а зовсім не тим, що подружжя Ющенків посприяли Вам у виданні майже тисячесторінкового роману. Втім, це, здається, найкраще, що Ющенко встиг зробити для України.Ну а тепер пропоную обговорити Ваш текст. Для зручності цитую його повністю – і відкриваю дискусію, якої Ви, вибачте, очевидно, не хотіли.

Оксана Забужко, пряма мова:

"Коли наш "25%-й президент" покірним диктофончиком повторював у Страсбурзі "награну" йому "кремлівську мелодію" – що Голодомор в Україні "не був геноцидом", бо тоді потерпіли "й інші народи СРСР" (задавись логіка! – а Голокост не був геноцидом, бо потерпіли й інші народи окупованих Гітлером країн?), – він, звісно, навряд чи тямив, що в ті хвилини порушує присягу Президента на вірність Україні. Бо Україна – то не "Вона-Воно-Вони", як придумали "їм" московські політтехнологи. Україна – це спільнота "мертвих, і живих, і ненарожденних", і ніяким указом, голосуванням, підкупом, ані навіть усім золотовалютним запасом планети цього не скасуєш – як не скасовується фізичний закон. Цю спільноту можна обкрадати, але ні в якому разі, за жодних обставин не можна зневажати: перше правило, яке мав би зарубати собі на носі кожен, хто рветься нею "поруліть".

Янукович це правило порушив. Тому що про "мертвих", тобто про національну пам'ять "інших народів СРСР" мають дбати президенти тих "інших народів", і якщо президент Мєдвєдєв цього не робить – його проблеми. А от засипати своїх мертвих (яким присягнув!) чужими непом'янутими – значить не просто виставляти себе на цілий світ фольклорним дурником, що кричить "Таскать вам нє пєрєтаскать!" на вид похоронної процесії. Це значить і дещо серйозніше: плювок на могили. На мільйони могил невинно убієнних. Малюк Мєдвєдєв звелів – а наш узяв та й плюнув. За аналогією з того ж 1933-го – як сільський злодій, якого заїжджий НКВДист послав залізти на церкву й скинути з маківки хреста. Нічого хорошого з того, як відомо, ніколи не виникало, і ніякі Афонські старці цього Януковичу, боюсь, не одмолять. Але то вже його проблеми – а ми повернімось до наших, що їх, поки наші ведмедики наввипередки танцюють на розжареній блясі під московську дудку, розв'язувати належиться нам, і тільки нам. Самим.

В усій донедавній офіційній риториці довкола Голодомору мене незмінно бентежила одна річ: недоговореність. Так, ніби в 1933-му все й скінчилося, і пам'ять про один із наймасштабніших цивілізаційних злочинів в історії людства, скоєний на нашій землі, – то все-таки більше "ритуал під річницю", з сьогоднішньою бездольністю країни напряму не пов'язаний: за класиком кажучи – "наносили землі та й додому пішли". Тимчасом, проведені в Ізраїлі дослідження наслідків Голокосту виявили, що сліди травми від масових гекатомб зберігаються в психіці нащадків жертв до четвертого (так!) покоління включно. То якими ж мають бути наслідки травми, про котру в трьох поколіннях згадувано було в кращому разі пошепки?...

Ми ж їх, ці наслідки, бачимо щодня, тільки не замислюємось над ними. Голодомор навчив мільйони українців: щоб вижити, треба "вкрасти з колгоспу". В 1991-му році внуки "розкуркулювачів" 1933-го – тодішня партсовноменклатура – отримали собі в повне розпорядження велетенський, багатющий "колгосп" під назвою "Україна" – і, гнані тим самим, уже неусвідомленим, спинномозковим рефлексом, дружно, як зграя голодних щурів, ринулись волікти "з колгоспу" до себе "в хату" – в маєтки і на офшори... При мовчазній, між іншим, згоді мільйонів інших "колгоспників", які на їх місці, найпевніше, чинили б так само: Голодомор на цілих три покоління зробив у нашій свідомості казнокрадство (до 1933-го страшне слово, вживане в народі нарівні з "убивством" і "богохульством"!) – морально неосудним. У генетичній пам'яті відклалося: всяка самочинна "громадська складка" (наприклад, для помочі мрущим від голоду) грозить Гулагом – і зникла пошана до "громадських грошей" (бюджету!), стало "и все вокруг народное, и все вокруг мое" © – головне діло, дорватися до "роздачі"... Скільки наших співвітчизників уже й не уявляє собі, що в державі – своїй державі! – може бути якось інакше? Ось це й є Голодомор в дії – сповільненій, бувають такі бомби... І стоїть Україна отвором на всі чотири сторони світу, як дім без господаря: колгосп, що його наввипередки пустошать казнокради, скинувши попередньо з церкви хреста. І допоки ця причиново-наслідкова зв'язка – 1933 – 1991 – 200... – не увійде, стійко і твердо, в масову свідомість, країна не вилікується – так і будемо знов і знов репродукувати той самий, закладений у 1933-му "товаришем Сталіним", збій цивілізаційного механізму.

Мільйони українців, замордованих Кремлем через те, що були господарями своїй землі і, відповідно, могли виростити покоління господарів своїй країні, – це наша незреалізована історична альтернатива. Пам'ять про неї аж ніяк не "деморалізує" й не "прибиває негативом", як нас настійно стараються переконати, – ні, шановні, вона породжує гнів. А гнів дає народам силу – в тому числі й будівничу, конструктивну: силу діяти, щоб виправляти звихнене. Саме тому нас так уперто прагнуть цієї пам'яті позбавити. (А енергію можливої конструктивної дії – "технологічненько" роздробити, обернувши на агресію, спрямовану "всередину" народного тіла, на міжусобні чвари "донбасян" і "галичан", на розкол країни і сварки "за межу": чубтеся, хахли, чубтеся, кленіть себе навзаєм, спускайте пару...)

В юдаїзмі існує заповідь – "мхіят Амалек", "Пам'ятай, що зробив тобі Амалек". За переказом, коли євреї виходили з Єгипту, Амалек із своїми людьми напав на них і хотів знищити. Віками розсіяний по світу єврейський народ підтримував свідомість своєї незнищенності, з коліна в коліно переповідаючи дітям і внукам, "що зробив Амалек Ізраїлю" – щоб "не забути". І не забув, і вижив, і державу свою збудував... Хтось тепер нас хоче переконати, ніби краще було дітям Ізраїлю вчити в хедерах, що амалекитяни нападали ще й "на інші" племена в пустині, і від того трагедія Ізраїлю була, мовляв, "не така-то вже й трагічна" – не варто нагнітати, будьмо позитивні, слухаймо Мєдвєдєва-Путіна-Петросяна-Пугачову-і-Радіо-Шансон?...

1933-й – це наш "мхіят Амалек". Не дати його забути – без перебільшення, громадянський обов'язок кожного, хто хоче бачити Україну не "колгоспом", а домом, – безвідносно до того, є в гекатомбах 1933-го його рідні, чи немає. Я б взагалі сказала, що це лакмусовий папірець на українське громадянство – на противагу духовному громадянству СРСР/УРСР (бо ж це останнє можна сповідувати й несвідомо, і навіть б'ючись при кожній оказії у вишивані груди до втрати голосу...). Тому хочу скласти тут щиру дяку тим громадським організаціям, які об'єдналися з ініціативою довготермінової міжнародної кампанії "Не дамо згасити свічу пам'яті!". Раз об'єдналися, значить, є надія, що таки не дамо. А вже скільки киян відгукнеться на перший заклик, побачимо завтра в парку. Навіть якщо прийде всього кількасот душ, це однаково буде добрий початок.

Вона ж тільки-тільки почала розгорятись, наша свіча. Тільки-тільки почала розсіювати в народній свідомості той непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі..."

powered by lun.ua
Коментарі — 357
Юля Шибівська _ 12.11.2010 11:43
IP: 91.124.153.---
Пене Медведєв, а хіба те, що Забужко була проти Тимошенко послужило допомогою виграти Януковичу? Вартобуло голосувати проти всіх і тільки проти всіх, а не за "менше зло". Меншого зла не буває, затямте. Зло є злом і цього досить, щоб за нього не голосувати. Ще десь в 2006-7 рр російські політтехнологи за велінням "Владіміра ясного солнишка" почали працювати над тим, щоб два головні кандидати на президентське крісло були на гачку в Росії... Все зрозуміло.
чи_не_так _ 29.06.2010 11:03
IP: 82.207.64.---
Шановний пане Олег. Інакше, ніж піар на кістках померлих Ваш запис сприйняти важко.
Можливо Ви, хоч і процитували, не читали про що пише Оксана. А можливо Вам просто важко зрозуміти, що існують різні точки зору?
Але якщо Ви вважаєте себе розумною людиною, то манера опонування за принципом "сам дурень" Вам не підходить.
Дамблдор _ 24.06.2010 19:41
IP: 193.239.129.---
З Україною в серці:

Було б смішно, якби не було так сумно. Доборолись забужки-противсіхи до самого краю.: (
----------------
після таких реплік ще раз зробив висновок, що голосування проти всіх було самим правильним
жоден бютолобий цього не зрозуміє, тому що вся ваша ідеологія заперечує право вибору, право на іншу думку.
це шлях в нікуди,через 5 років ви взагалі зникнете з політичної мапи і слава Богу
Дамблдор _ 24.06.2010 19:36
IP: 193.239.129.---
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ!:
приклади чого вам навести?
ви взагалі, з ТВ та періодикою дружите? хоч іноді газети-журнали читаєте? з українською книгою дружите? які твори тієї ж Забужко читали?))))))))))))))))
знаєте, партійна ідеологія це непогано, але без фанатизму і агресії, спокійніше працюйте...
Ameray _ 23.06.2010 23:38
IP: 95.135.47.---
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ!: шизофренія лікується! Вам тільки треба сходити до лікаря і не можна хвилюватися:-))
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ! _ 23.06.2010 18:40
IP: 204.45.70.---
Пані Забужко, вам не в блоге сидеть, а очередную х.рню надо писать,

типа "Особенности недержания свечи в условиях протиПсихоза ":))))))))))))))))))))
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ! _ 23.06.2010 18:26
IP: 83.170.92.---
.
Пані Забужко (Дамблдор, soba, Ameray) слідкуйте за своїм базаром.

Як "знаний літератор" могли хоча б стиль змінити.

Не сприймають люди вашу свічку:)))))))))))))))))))))))))))
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ! _ 23.06.2010 18:16
IP: 83.170.92.---
Дамблдор:
Оксані Забужко респект.
Поки політики чубляться, українська інтелігенція мислить, працює і бореться.
.
Наведіть, будь ласка, декілька конкретних прикладів:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
З Україною в серці _ 23.06.2010 13:59
IP: 109.122.9.---
Дамблдор:
Оксані Забужко респект.
Поки політики чубляться, українська інтелігенція мислить, працює і бореться.
.
Було б смішно, якби не було так сумно. Доборолись забужки-противсіхи до самого краю.: (
Дамблдор _ 23.06.2010 13:15
IP: 193.239.129.---
Оксані Забужко респект.
Поки політики чубляться, українська інтелігенція мислить, працює і бореться.
Дамблдор _ 23.06.2010 13:09
IP: 193.239.129.---
Пане Олеже, останнім часом ви дуже нагадуєте Уколова – та ж риторика і така ж сама система аргументації.
Пора вже перегорнути сторінку виборів і подумати про Україну, навчитись цивілізовано співпрацювати з іншими партіями, які заявили про свою опозиційність і поважати ПРАВО кожного з нас голосувати так, як нам підказує наше сумління, а не лідери БЮТ.
На сьогодні дії опозиції не ефективні, ви мусите це визнати, і РАЗОМ з іншими опозиціонерами розробити стратегію співпраці в опозиції. Це та необхідність, яку чекають прості українці.
soba _ 22.06.2010 20:12
IP: 194.44.160.---
Пане Медведєв! Гадаю, пані Забужко закрила свої коментарі не тому, що чогось боїться. Просто щодо такої теми будь-які коментарі недоречні. А Ви своїм вчинком довели, що політик у Вашій душі переважає над патріотом і громадянином. "Не дамо згасити свічу пам*ті"... До чого тут все інше?
А на Вашому місці, гадаю, варто було б дати людям можливість висловитись під статтями Уколова, який боягузливо закривав їх від коментарів. Не берусь стверджувати, але, по-моєму, особисто Ви також цим грішили.
І ще одне: перестаньте "клювати" Забужко. Вона мала право вчинити так, як вчинила.
Ameray _ 22.06.2010 15:17
IP: 178.95.36.---
Медведєв, ну от навіщо ця істерія? Вибори вже пройшли, тепер інші реалії, а шукати винних справа невдячна. Залиште це ЮВТ, у неї дуже добре виходило з усіма сваритися і страшилки придумувати, чому й програла. Може досить вже? Бо нудить, чесне слово. Конструктив і креатив в студію!
СКАЖИ ВЛАСТИ – НЕТ! _ 21.06.2010 22:24
IP: 91.121.117.---
протиПсихушку-Забужку – на свалку истории!

к тому же еще и побоялась вкл у себя в блоге коменты!
З Україною в серці _ 21.06.2010 21:37
IP: 109.122.10.---
Deutsch:
Очнитесь Забужко!. Ющенко, с Вашей помощью, уже загасил в каждом украинце свечу Надежды.
.
Не в кожному!!! Дякувати Богу є ще козаки на Україні.:)

ПС: Дякую, шановний, за Ваш чистий розум і щире сумління.
Deutsch _ 21.06.2010 19:32
IP: 109.41.33.---
""Вона ж тільки-тільки почала розгорятись, наша свіча. Тільки-тільки почала розсіювати в народній свідомості той непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі..."

Очнитесь Забужко!. Ющенко, с Вашей помощью, уже загасил в каждом украинце свечу Надежды. Мы вышли на свет и опять погружаемся во тьму. А нужен ли свет кротам? Ведь вопрос не риторический, а глубоко практичный. И ответ на него однозначен – 48% граждан Украины он не нужен совершенно. Плюс ещё пяти процентам он нужен лишь для того, что бы в темноте, заламывая руки и причитая, поносить Тимошенко, по их мнению, загнавшей всех в нору.

П.С. ""...непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі""

В норах можно также жить. И так же Бога благодарить.Вы своего добились. Не надо отбиваться. Попытайтесь получить удовольствие.
Jurdumm _ 21.06.2010 18:03
IP: 93.73.78.---
По змісту все вірно і праведно. Але де слова про власне каяття?
Ніколи не повірю, що розумні освічені люди не давали собі ради, кому вони стелють килимову доріжку особистим "противсіхством". Нестерпно хочеться запитати таких само як достославно пані, ну чого ви усі скиглите, спочатку "влаштували Сталінград" на виборах Київського голови, а потім (після такої вдалої репетиції!) з ювелирной точністю повторили це на президентських перегонах?
І довіри всім цім праведнім і по суті патріотичним словам на підтримку просвітницьким штучним акціям нема ніякого, якщо вони озвучуються яценюками-ющенками-забужками, бо мимоволі виникає питання – з якой метой?
Неюля _ 21.06.2010 14:54
IP: 77.52.210.---
З Україною в серці:
Дурним людям Юля муляє?
Пояснюю. Юля для народу то лише засіб, інструмент в боротьбі за волю і добробут. Дякувати Богу у нас Вона є: чесна, порядна, патріотка, прагматик що ніколи не здається і завжди досягає конкретних результатів. Дякувати Богу Юля нас не зраджувала ніколи.
Однак якщо Юля втратить віру в свої сили, якщо здасться... Що поробиш. Знайдуться інші лідери. Обовязково.
Вона сильна, вона не здасться. От лише відпочити їй треба.
Звичайно,"дурним людям"не варто перейматися згадуванням про Яценка,батька тендерної мафії,про ПРіБЮТ,про проект конституції,про ненагородженого Лозинського, про латифундиста Губського, про бюджетні афери, про махінації в місцевих органах влади, про тушки...
З Україною в серці _ 21.06.2010 13:42
IP: 109.122.10.---
А не здатися ой як не легко. Коли у відповідь на її самопожертву заради України відсотків 30 і досі шипить: "варовка". Бідні, нещасні люди... Вони жертви банд-олігархічного телевізора.:):):) Так і не зрозуміли чому це вся олігархічна банда обєдналася проти цієї маленької жінки. Чому всі багатії, від Ющенка до Ахмєда витрачають величезні кошти лише для того, щоб знищити в людях Віру в Справедливість, вбити в людях Людей.

Тепер маєте те що маєте. Їжте хоч полопайте.

Жалко лише чесних українців, людей, що живуть по-закону. Хоч таких і мало.
З Україною в серці _ 21.06.2010 13:41
IP: 109.122.10.---
Дурним людям Юля муляє?

Пояснюю. Юля для народу то лише засіб, інструмент в боротьбі за волю і добробут. Дякувати Богу у нас Вона є: чесна, порядна, патріотка, прагматик що ніколи не здається і завжди досягає конкретних результатів. Дякувати Богу Юля нас не зраджувала ніколи.

Однак якщо Юля втратить віру в свої сили, якщо здасться... Що поробиш. Знайдуться інші лідери. Обовязково.

Вона сильна, вона не здасться. От лише відпочити їй треба.
Віктор Дніпров _ 21.06.2010 09:16
IP: 93.73.244.---
bmi:
шо значить – побачили? Ви тіко останнє речення коменту прочитали? Якшо ви не зрозуміли – пояснюю...Я виказав побажання, варіант...
Порозумілися.
х
murzikmurzik _ 20.06.2010 22:50
IP: 217.20.172.---
bmi:
випадково прочитав, бо ж футбол... А вас на таку сурйозну тєму... За юлю – нє, хіба її кліврєти пристрелять...
Я не за Юлю питаю.
bmi _ 20.06.2010 22:44
IP: 178.219.95.---
murzikmurzik:
bmi:
і шо,ото вам так нравицця юля? Всьо за юлю оддасте? Враховуючи, шо матеріально ви їй не цікаві (таке враження – звиняйте...), то ви і свою нікчемну жиздь можете на алтарь?... Чи, ше подумаєте?
А чи є що-небудь, за що ви зможете віддати життя?
________________ випадково прочитав, бо ж футбол... А вас на таку сурйозну тєму... За юлю – нє, хіба її кліврєти пристрелять...
murzikmurzik _ 20.06.2010 22:41
IP: 217.20.172.---
bmi:
і шо,ото вам так нравицця юля? Всьо за юлю оддасте? Враховуючи, шо матеріально ви їй не цікаві (таке враження – звиняйте...), то ви і свою нікчемну жиздь можете на алтарь?... Чи, ше подумаєте?
А чи є що-небудь, за що ви зможете віддати життя?
bmi _ 20.06.2010 22:29
IP: 178.219.95.---
З Україною в серці:
_____________________________ і шо,ото вам так нравицця юля? Всьо за юлю оддасте? Враховуючи, шо матеріально ви їй не цікаві (таке враження – звиняйте...), то ви і свою нікчемну жиздь можете на алтарь?... Чи, ше подумаєте?
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter