Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Хороша, але запізніла ініціатива Оксани Забужко: про те, що свічка може згаснути, варто було подумати раніше

18 червня 2010, 16:32

В Україні та 20 інших державах стартує кампанія "Не дамо згасити свічу пам'яті", присвячена Голодомору 1932-1933 років. Мета кампанії – вшанування пам'яті мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років, недопущення замовчування справжніх причин, наслідків та організаторів геноциду.

19 червня у Києві пройде молитва за невинно вбитих, після якої Cвічки Пам'яті поїдуть у міста України та по всьому світу. У кожній країні, яка підтримала кампанію, – а це Велика Британія, Австралія, США, Іспанія, Канада, Аргентина, Бразилія, Греція, Росія та інші – участь у молитві візьмуть представники різних релігій та конфесій, політики, представники влади та української діаспори. Свічка моління також побуває у резиденціях Європарламенту та Організації об'єднаних націй


Сьогодні підтримати цю акцію в своєму блозі на УП слушно запропонувала Оксана Забужко – й добряче всипала на горіхи Януковичу.

От тільки пані Оксана чомусь заборонила коментувати свій пост. Мабуть, Оксано, не дуже Вам хочеться, аби хтось нагадав про Вашу посильну роль в перемозі Віктора Федоровича, про те, що Ви були активною учасницею інспірованого штабами Ющенка та Януковича руху "Проти всіх", і що Ваша підтримка генеральної лінії Ющенка на перемогу Януковича була спричинена глибокими ідеологічними переконаннями, а зовсім не тим, що подружжя Ющенків посприяли Вам у виданні майже тисячесторінкового роману. Втім, це, здається, найкраще, що Ющенко встиг зробити для України.Ну а тепер пропоную обговорити Ваш текст. Для зручності цитую його повністю – і відкриваю дискусію, якої Ви, вибачте, очевидно, не хотіли.

Оксана Забужко, пряма мова:

"Коли наш "25%-й президент" покірним диктофончиком повторював у Страсбурзі "награну" йому "кремлівську мелодію" – що Голодомор в Україні "не був геноцидом", бо тоді потерпіли "й інші народи СРСР" (задавись логіка! – а Голокост не був геноцидом, бо потерпіли й інші народи окупованих Гітлером країн?), – він, звісно, навряд чи тямив, що в ті хвилини порушує присягу Президента на вірність Україні. Бо Україна – то не "Вона-Воно-Вони", як придумали "їм" московські політтехнологи. Україна – це спільнота "мертвих, і живих, і ненарожденних", і ніяким указом, голосуванням, підкупом, ані навіть усім золотовалютним запасом планети цього не скасуєш – як не скасовується фізичний закон. Цю спільноту можна обкрадати, але ні в якому разі, за жодних обставин не можна зневажати: перше правило, яке мав би зарубати собі на носі кожен, хто рветься нею "поруліть".

Янукович це правило порушив. Тому що про "мертвих", тобто про національну пам'ять "інших народів СРСР" мають дбати президенти тих "інших народів", і якщо президент Мєдвєдєв цього не робить – його проблеми. А от засипати своїх мертвих (яким присягнув!) чужими непом'янутими – значить не просто виставляти себе на цілий світ фольклорним дурником, що кричить "Таскать вам нє пєрєтаскать!" на вид похоронної процесії. Це значить і дещо серйозніше: плювок на могили. На мільйони могил невинно убієнних. Малюк Мєдвєдєв звелів – а наш узяв та й плюнув. За аналогією з того ж 1933-го – як сільський злодій, якого заїжджий НКВДист послав залізти на церкву й скинути з маківки хреста. Нічого хорошого з того, як відомо, ніколи не виникало, і ніякі Афонські старці цього Януковичу, боюсь, не одмолять. Але то вже його проблеми – а ми повернімось до наших, що їх, поки наші ведмедики наввипередки танцюють на розжареній блясі під московську дудку, розв'язувати належиться нам, і тільки нам. Самим.

В усій донедавній офіційній риториці довкола Голодомору мене незмінно бентежила одна річ: недоговореність. Так, ніби в 1933-му все й скінчилося, і пам'ять про один із наймасштабніших цивілізаційних злочинів в історії людства, скоєний на нашій землі, – то все-таки більше "ритуал під річницю", з сьогоднішньою бездольністю країни напряму не пов'язаний: за класиком кажучи – "наносили землі та й додому пішли". Тимчасом, проведені в Ізраїлі дослідження наслідків Голокосту виявили, що сліди травми від масових гекатомб зберігаються в психіці нащадків жертв до четвертого (так!) покоління включно. То якими ж мають бути наслідки травми, про котру в трьох поколіннях згадувано було в кращому разі пошепки?...

Ми ж їх, ці наслідки, бачимо щодня, тільки не замислюємось над ними. Голодомор навчив мільйони українців: щоб вижити, треба "вкрасти з колгоспу". В 1991-му році внуки "розкуркулювачів" 1933-го – тодішня партсовноменклатура – отримали собі в повне розпорядження велетенський, багатющий "колгосп" під назвою "Україна" – і, гнані тим самим, уже неусвідомленим, спинномозковим рефлексом, дружно, як зграя голодних щурів, ринулись волікти "з колгоспу" до себе "в хату" – в маєтки і на офшори... При мовчазній, між іншим, згоді мільйонів інших "колгоспників", які на їх місці, найпевніше, чинили б так само: Голодомор на цілих три покоління зробив у нашій свідомості казнокрадство (до 1933-го страшне слово, вживане в народі нарівні з "убивством" і "богохульством"!) – морально неосудним. У генетичній пам'яті відклалося: всяка самочинна "громадська складка" (наприклад, для помочі мрущим від голоду) грозить Гулагом – і зникла пошана до "громадських грошей" (бюджету!), стало "и все вокруг народное, и все вокруг мое" © – головне діло, дорватися до "роздачі"... Скільки наших співвітчизників уже й не уявляє собі, що в державі – своїй державі! – може бути якось інакше? Ось це й є Голодомор в дії – сповільненій, бувають такі бомби... І стоїть Україна отвором на всі чотири сторони світу, як дім без господаря: колгосп, що його наввипередки пустошать казнокради, скинувши попередньо з церкви хреста. І допоки ця причиново-наслідкова зв'язка – 1933 – 1991 – 200... – не увійде, стійко і твердо, в масову свідомість, країна не вилікується – так і будемо знов і знов репродукувати той самий, закладений у 1933-му "товаришем Сталіним", збій цивілізаційного механізму.

Мільйони українців, замордованих Кремлем через те, що були господарями своїй землі і, відповідно, могли виростити покоління господарів своїй країні, – це наша незреалізована історична альтернатива. Пам'ять про неї аж ніяк не "деморалізує" й не "прибиває негативом", як нас настійно стараються переконати, – ні, шановні, вона породжує гнів. А гнів дає народам силу – в тому числі й будівничу, конструктивну: силу діяти, щоб виправляти звихнене. Саме тому нас так уперто прагнуть цієї пам'яті позбавити. (А енергію можливої конструктивної дії – "технологічненько" роздробити, обернувши на агресію, спрямовану "всередину" народного тіла, на міжусобні чвари "донбасян" і "галичан", на розкол країни і сварки "за межу": чубтеся, хахли, чубтеся, кленіть себе навзаєм, спускайте пару...)

В юдаїзмі існує заповідь – "мхіят Амалек", "Пам'ятай, що зробив тобі Амалек". За переказом, коли євреї виходили з Єгипту, Амалек із своїми людьми напав на них і хотів знищити. Віками розсіяний по світу єврейський народ підтримував свідомість своєї незнищенності, з коліна в коліно переповідаючи дітям і внукам, "що зробив Амалек Ізраїлю" – щоб "не забути". І не забув, і вижив, і державу свою збудував... Хтось тепер нас хоче переконати, ніби краще було дітям Ізраїлю вчити в хедерах, що амалекитяни нападали ще й "на інші" племена в пустині, і від того трагедія Ізраїлю була, мовляв, "не така-то вже й трагічна" – не варто нагнітати, будьмо позитивні, слухаймо Мєдвєдєва-Путіна-Петросяна-Пугачову-і-Радіо-Шансон?...

1933-й – це наш "мхіят Амалек". Не дати його забути – без перебільшення, громадянський обов'язок кожного, хто хоче бачити Україну не "колгоспом", а домом, – безвідносно до того, є в гекатомбах 1933-го його рідні, чи немає. Я б взагалі сказала, що це лакмусовий папірець на українське громадянство – на противагу духовному громадянству СРСР/УРСР (бо ж це останнє можна сповідувати й несвідомо, і навіть б'ючись при кожній оказії у вишивані груди до втрати голосу...). Тому хочу скласти тут щиру дяку тим громадським організаціям, які об'єдналися з ініціативою довготермінової міжнародної кампанії "Не дамо згасити свічу пам'яті!". Раз об'єдналися, значить, є надія, що таки не дамо. А вже скільки киян відгукнеться на перший заклик, побачимо завтра в парку. Навіть якщо прийде всього кількасот душ, це однаково буде добрий початок.

Вона ж тільки-тільки почала розгорятись, наша свіча. Тільки-тільки почала розсіювати в народній свідомості той непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі..."

powered by lun.ua
Коментарі — 357
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:39
IP: 193.186.15.---
Gonta_20:
+++
причому думаю 35млн
Gonta_20 _ 19.06.2010 12:36
IP: 77.123.229.---
krabat-m:
Коли в 1991 Україна голосувала за незалежність, більшість людей виступила проти євразійського імперського "совка" і підтримала європейський цивілізаційний шлях розвитку. Тоді була альтернатива: або велетенська могутня супердержава з ледь не середньовічними порядками, або значно менша країна з поміркованими міжнародними амбіціями і без непотрібної величі, але в якій буде комфортно і сито жити, де можна буде відчувати себе Людиною. На жаль сталося зовсім по-іншому. Користуючись громадською апатією апологети азійщини за 20 років осідлали всі щаблі державної і економічної влади. І думаючі українці знову постають перед вибором альтернативи подальшого розвитку, як це було в 1991-му. Можливо знову треба обрати менше зло: 30-мільйонна, але УКРАЇНА, або велика, але азійська колоніальна МАЛОРОСІЯ? Ну не хоче схід жити по-людськиє (відчуття себе частиною материкового суперетносу для нього головніше) – нічого не поробиш, але чому інші повинні занепастити своє життя і долю дітей!
grafo _ 19.06.2010 12:34
IP: 194.44.153.---
Deutsch:
===
Мені вже набридло у двадцятий раз про те саме говорити.
Почекаємо рік-другий і деякі цікаві факти самі спливуть на поверхню.
І про вступ у ЄС зокрема.

Стосовно "добрий" чи "поганий", то я неправильно висловився.
Я не Господь і не мені судити.
Хотів сказати, що Дойч став іншим.
А добре це чи погано покаже життя.
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:34
IP: 193.186.15.---
Deutsch:
вони – очевидно що не розуміють
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:33
IP: 193.186.15.---
grafo:
ми там всі через таких вузьколобих баранів опинемось!
маю надію що ти не зі Львова!
Deutsch _ 19.06.2010 12:31
IP: 109.41.95.---
krabat-m:

Ви можете йти хоч-всраку зі своєю лобковою мадамкою...Всі вам всігда винуваті.Менше труба було юльчиної меляси лизати та лайном поливати всіх хто "не"...А тепер їжте -хоч-повилазьте!
А это просто образец безупречной логики а ля Ющенко:))) Я рад за Вас. Пять лет его рассусоливаний-монологов на прошли даром. Что там он про "сраку" говорил? Или про "сучку блохасту"?:)))

Вы понимаете, что приведя бандита во власть – вы погубили Украину? Вы понимаете, что проголосовав за Тимошенко – Вы давали Украине шанс остаться независимой?
grafo _ 19.06.2010 12:27
IP: 194.44.153.---
SimonPetlyura:
grafo:
УКРАЇНА зараз – це імперія, подумай про це серйозно, але я не хочу жити в імперії, руські люди не хочуть жити в імперії!
===
Тоді тобі – ось туди
Deutsch _ 19.06.2010 12:24
IP: 109.41.95.---
krabat-m:
SimonPetlyura _ 19.06.2010 11:55
"Ви чули Азарова вчора на 5му каналі – це ж неприкритий ворог держави, в нього навіть не завжди получається сховатись за оборутку "національні інтереси"!!!"

А у Юлі получалась "оборутка"? Чи для бютнутих посполитих "русакоса" і "вишиванка" машинної роботи то і є "нацианальні інтереси"?
Вам про Фому, а Вы всё про Ерёму...
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:21
IP: 193.186.15.---
Deutsch:
На відміну від Росії у нас одна біда – зрадники.
krabat-m _ 19.06.2010 12:20
IP: 93.73.92.---
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:13
grafo:
"...я не хочу жити в імперії, руські люди не хочуть жити в імперії!"

О! Так ти "руська людина"?А де ти хочеш жити? В Королівстві хитрови...баної блядої мадам?
Deutsch _ 19.06.2010 12:19
IP: 109.41.95.---
grafo:

Ет, Дойч, а таким харошим парнем був.
Час плине, все змінюється.
Графо,всё о чём я написал-это ФАКТ.Европа нас готова была принять в свои ряды и Европейский парламент ПРИНЯЛ ЭТО РЕШЕНИЕ. И все ведущие европейские политики были за.Жозе-Мануэль Баррозо выступил 25.01.05,за два дня до отказа Ющенку в посещении Брюсселя- " Руководство ЕС не рассматривает возможность приёма других государств в ЕС,за исключением тех государств, о которых руководство и парламент ЕС приняли политическое решение.Это ведь тоже ФАКТ.И что случилось за два дня?Почему захлопнули дверь в Европу Украине?Что могло заставить руководство ЕС поступить так? Ответ здесь один-визит Ющенка в Россию.Весь мир поддержал нас, все были за нас. А мы сочли нужным поклониться Путину.

И если Вы переводите людей из категории "хороших" в "плохие", на основании приведения ими фактов-то могли бы хоть попытаться опровергнуть приведённые ФАКТЫ?
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:19
IP: 193.186.15.---
krabat-m:
я думаю тут все зрозуміло тим хто це бачить
krabat-m _ 19.06.2010 12:16
IP: 93.73.92.---
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:10
krabat-m:
"практично ти (та всі хто поряд) – ворог такий самий як вони..."

Помиляєшся рєтівий, я ворог для тебе набагато страшніший ніж донєцька гопота.Я бачу тебе наскрізь і знаю як залити сала тобі за твою хитрожопу шкуру.
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:15
IP: 193.186.15.---
krabat-m:
А то ти з базару до монітору, добре, тільки скажи з Львівського або з Московського?
krabat-m _ 19.06.2010 12:14
IP: 93.73.92.---
grafo _ 19.06.2010 12:09
krabat-m:
"...У бютів тепер з'явилася нова фішка: територіальне розчленування України?"

Нова? Це вони від безсилля перестали таїтися. Думають "якщо неполучилося взять село то засядемо на хуторі". Тепер навіть простодушні волиняки хєр будуть такими дурнодовірливими.
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:13
IP: 193.186.15.---
grafo:
нема УКРАЇНИ як ти собі намалював (точніше як намалював нам Сталін)
УКРАЇНА зараз – це імперія, подумай про це серйозно, але я не хочу жити в імперії, руські люди не хочуть жити в імперії!
krabat-m _ 19.06.2010 12:10
IP: 93.73.92.---
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:05
krabat-m:
"... у напрямках дій – ми йдемо до складу РФ"

Ви можете йти хоч-всраку зі своєю лобковою мадамкою...Всі вам всігда винуваті.Менше труба було юльчиної меляси лизати та лайном поливати всіх хто "не"...А тепер їжте -хоч-повилазьте!
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:10
IP: 193.186.15.---
krabat-m:
практично ти (та всі хто поряд) – ворог такий самий як вони, бо своїм базіканням на тему "Було б не краще" не даєш консолідувати мовчунів
grafo _ 19.06.2010 12:09
IP: 194.44.153.---
krabat-m:
Привіт Крабате, я щось прогавив на УП.
У бютів тепер з'явилася нова фішка: територіальне розчленування України?
krabat-m _ 19.06.2010 12:07
IP: 93.73.92.---
крушнаціон _ 19.06.2010 12:03
"...Президент, Премєр, Три Віцепримєри, Міністри Оборони, УМВС, Освіти, Гол. СБУ,Сек. Нац, Безпеки, Гол. Сл. Розвідки, Нач КРУ, Нач.Укрспецекспорту є не українцями за походженням..."

Та помовчте хоч ви, дядьку.Мона подумати що ваша Юлька має хоч якесь відношення до...
SimonPetlyura _ 19.06.2010 12:05
IP: 193.186.15.---
krabat-m:
!геноцид, ЧФ +25, Шухевич, Бандера, Табачник, Азаров, ЯНУКОВИЧ!!!
ЦЕ СТАЛОСЯ і через вас в тому числі,
поки ви не відчуєте своєї зради свідомої чи не свідомої,
і не виправите системні помилки у напрямках дій – ми йдемо до складу РФ
крушнаціон _ 19.06.2010 12:03
IP: 91.124.63.---
Геолог (Азаров) все своє свідоме політичне життя присвятив розвалюванню, занепаду, знищенню України як такої. Ця мерзота, ще має право про щось базікати, але чого ми хочемо коли ми самі дозволили щоб нами управляли такі такі українофоби, особи які від слова Україна здригаються. Візьміть проаналізуйте: Президент, Премєр, Три Віцепримєри, Міністри Оборони, УМВС, Освіти, Гол. СБУ,Сек. Нац, Безпеки, Гол. Сл. Розвідки, Нач КРУ, Нач.Укрспецекспорту є не українцями за походженням,люди взагалі які ненавидять цю Державу.В якій державі Європи. Америки і т. д. ви побачите аналогічне. Може в Росії?
krabat-m _ 19.06.2010 12:00
IP: 93.73.92.---
SimonPetlyura _ 19.06.2010 11:55
"Ви чули Азарова вчора на 5му каналі – це ж неприкритий ворог держави, в нього навіть не завжди получається сховатись за оборутку "національні інтереси"!!!"

А у Юлі получалась "оборутка"? Чи для бютнутих посполитих "русакоса" і "вишиванка" машинної роботи то і є "нацианальні інтереси"?
SimonPetlyura _ 19.06.2010 11:59
IP: 193.186.15.---
В принципі окрім Луганська, Донецька та Галичини залишається тільки одна спірна територія – це Одеса, але без підтримки дикого поля її українофобство протримається максимум 12 років – один навчальний цикл.
grafo _ 19.06.2010 11:59
IP: 194.44.153.---
Чертоффка:
Можно, конечно, в такой ситуации вспоминать Забужко, но я бы думала о другом.

Как своё лицо спасать- вот об этом нужно думать БЮТ. Как отмыться от Лозинского, Губского, Уколова. Как ЮВТ научиться говорить правду:-) и т.д.

А вы все Забужко пинаете.
О себе подумайте лучше.

===
Доброго дня, панно атеїстко!
:)
Бачу, що дівчинка стала дорослою, громадянськи зрілою, пора би вже і про заміж подумати.
А то все у Неті й у Неті
Корупція1350 Уряд реформ406 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter