Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Хороша, але запізніла ініціатива Оксани Забужко: про те, що свічка може згаснути, варто було подумати раніше

18 червня 2010, 16:32

В Україні та 20 інших державах стартує кампанія "Не дамо згасити свічу пам'яті", присвячена Голодомору 1932-1933 років. Мета кампанії – вшанування пам'яті мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років, недопущення замовчування справжніх причин, наслідків та організаторів геноциду.

19 червня у Києві пройде молитва за невинно вбитих, після якої Cвічки Пам'яті поїдуть у міста України та по всьому світу. У кожній країні, яка підтримала кампанію, – а це Велика Британія, Австралія, США, Іспанія, Канада, Аргентина, Бразилія, Греція, Росія та інші – участь у молитві візьмуть представники різних релігій та конфесій, політики, представники влади та української діаспори. Свічка моління також побуває у резиденціях Європарламенту та Організації об'єднаних націй


Сьогодні підтримати цю акцію в своєму блозі на УП слушно запропонувала Оксана Забужко – й добряче всипала на горіхи Януковичу.

От тільки пані Оксана чомусь заборонила коментувати свій пост. Мабуть, Оксано, не дуже Вам хочеться, аби хтось нагадав про Вашу посильну роль в перемозі Віктора Федоровича, про те, що Ви були активною учасницею інспірованого штабами Ющенка та Януковича руху "Проти всіх", і що Ваша підтримка генеральної лінії Ющенка на перемогу Януковича була спричинена глибокими ідеологічними переконаннями, а зовсім не тим, що подружжя Ющенків посприяли Вам у виданні майже тисячесторінкового роману. Втім, це, здається, найкраще, що Ющенко встиг зробити для України.Ну а тепер пропоную обговорити Ваш текст. Для зручності цитую його повністю – і відкриваю дискусію, якої Ви, вибачте, очевидно, не хотіли.

Оксана Забужко, пряма мова:

"Коли наш "25%-й президент" покірним диктофончиком повторював у Страсбурзі "награну" йому "кремлівську мелодію" – що Голодомор в Україні "не був геноцидом", бо тоді потерпіли "й інші народи СРСР" (задавись логіка! – а Голокост не був геноцидом, бо потерпіли й інші народи окупованих Гітлером країн?), – він, звісно, навряд чи тямив, що в ті хвилини порушує присягу Президента на вірність Україні. Бо Україна – то не "Вона-Воно-Вони", як придумали "їм" московські політтехнологи. Україна – це спільнота "мертвих, і живих, і ненарожденних", і ніяким указом, голосуванням, підкупом, ані навіть усім золотовалютним запасом планети цього не скасуєш – як не скасовується фізичний закон. Цю спільноту можна обкрадати, але ні в якому разі, за жодних обставин не можна зневажати: перше правило, яке мав би зарубати собі на носі кожен, хто рветься нею "поруліть".

Янукович це правило порушив. Тому що про "мертвих", тобто про національну пам'ять "інших народів СРСР" мають дбати президенти тих "інших народів", і якщо президент Мєдвєдєв цього не робить – його проблеми. А от засипати своїх мертвих (яким присягнув!) чужими непом'янутими – значить не просто виставляти себе на цілий світ фольклорним дурником, що кричить "Таскать вам нє пєрєтаскать!" на вид похоронної процесії. Це значить і дещо серйозніше: плювок на могили. На мільйони могил невинно убієнних. Малюк Мєдвєдєв звелів – а наш узяв та й плюнув. За аналогією з того ж 1933-го – як сільський злодій, якого заїжджий НКВДист послав залізти на церкву й скинути з маківки хреста. Нічого хорошого з того, як відомо, ніколи не виникало, і ніякі Афонські старці цього Януковичу, боюсь, не одмолять. Але то вже його проблеми – а ми повернімось до наших, що їх, поки наші ведмедики наввипередки танцюють на розжареній блясі під московську дудку, розв'язувати належиться нам, і тільки нам. Самим.

В усій донедавній офіційній риториці довкола Голодомору мене незмінно бентежила одна річ: недоговореність. Так, ніби в 1933-му все й скінчилося, і пам'ять про один із наймасштабніших цивілізаційних злочинів в історії людства, скоєний на нашій землі, – то все-таки більше "ритуал під річницю", з сьогоднішньою бездольністю країни напряму не пов'язаний: за класиком кажучи – "наносили землі та й додому пішли". Тимчасом, проведені в Ізраїлі дослідження наслідків Голокосту виявили, що сліди травми від масових гекатомб зберігаються в психіці нащадків жертв до четвертого (так!) покоління включно. То якими ж мають бути наслідки травми, про котру в трьох поколіннях згадувано було в кращому разі пошепки?...

Ми ж їх, ці наслідки, бачимо щодня, тільки не замислюємось над ними. Голодомор навчив мільйони українців: щоб вижити, треба "вкрасти з колгоспу". В 1991-му році внуки "розкуркулювачів" 1933-го – тодішня партсовноменклатура – отримали собі в повне розпорядження велетенський, багатющий "колгосп" під назвою "Україна" – і, гнані тим самим, уже неусвідомленим, спинномозковим рефлексом, дружно, як зграя голодних щурів, ринулись волікти "з колгоспу" до себе "в хату" – в маєтки і на офшори... При мовчазній, між іншим, згоді мільйонів інших "колгоспників", які на їх місці, найпевніше, чинили б так само: Голодомор на цілих три покоління зробив у нашій свідомості казнокрадство (до 1933-го страшне слово, вживане в народі нарівні з "убивством" і "богохульством"!) – морально неосудним. У генетичній пам'яті відклалося: всяка самочинна "громадська складка" (наприклад, для помочі мрущим від голоду) грозить Гулагом – і зникла пошана до "громадських грошей" (бюджету!), стало "и все вокруг народное, и все вокруг мое" © – головне діло, дорватися до "роздачі"... Скільки наших співвітчизників уже й не уявляє собі, що в державі – своїй державі! – може бути якось інакше? Ось це й є Голодомор в дії – сповільненій, бувають такі бомби... І стоїть Україна отвором на всі чотири сторони світу, як дім без господаря: колгосп, що його наввипередки пустошать казнокради, скинувши попередньо з церкви хреста. І допоки ця причиново-наслідкова зв'язка – 1933 – 1991 – 200... – не увійде, стійко і твердо, в масову свідомість, країна не вилікується – так і будемо знов і знов репродукувати той самий, закладений у 1933-му "товаришем Сталіним", збій цивілізаційного механізму.

Мільйони українців, замордованих Кремлем через те, що були господарями своїй землі і, відповідно, могли виростити покоління господарів своїй країні, – це наша незреалізована історична альтернатива. Пам'ять про неї аж ніяк не "деморалізує" й не "прибиває негативом", як нас настійно стараються переконати, – ні, шановні, вона породжує гнів. А гнів дає народам силу – в тому числі й будівничу, конструктивну: силу діяти, щоб виправляти звихнене. Саме тому нас так уперто прагнуть цієї пам'яті позбавити. (А енергію можливої конструктивної дії – "технологічненько" роздробити, обернувши на агресію, спрямовану "всередину" народного тіла, на міжусобні чвари "донбасян" і "галичан", на розкол країни і сварки "за межу": чубтеся, хахли, чубтеся, кленіть себе навзаєм, спускайте пару...)

В юдаїзмі існує заповідь – "мхіят Амалек", "Пам'ятай, що зробив тобі Амалек". За переказом, коли євреї виходили з Єгипту, Амалек із своїми людьми напав на них і хотів знищити. Віками розсіяний по світу єврейський народ підтримував свідомість своєї незнищенності, з коліна в коліно переповідаючи дітям і внукам, "що зробив Амалек Ізраїлю" – щоб "не забути". І не забув, і вижив, і державу свою збудував... Хтось тепер нас хоче переконати, ніби краще було дітям Ізраїлю вчити в хедерах, що амалекитяни нападали ще й "на інші" племена в пустині, і від того трагедія Ізраїлю була, мовляв, "не така-то вже й трагічна" – не варто нагнітати, будьмо позитивні, слухаймо Мєдвєдєва-Путіна-Петросяна-Пугачову-і-Радіо-Шансон?...

1933-й – це наш "мхіят Амалек". Не дати його забути – без перебільшення, громадянський обов'язок кожного, хто хоче бачити Україну не "колгоспом", а домом, – безвідносно до того, є в гекатомбах 1933-го його рідні, чи немає. Я б взагалі сказала, що це лакмусовий папірець на українське громадянство – на противагу духовному громадянству СРСР/УРСР (бо ж це останнє можна сповідувати й несвідомо, і навіть б'ючись при кожній оказії у вишивані груди до втрати голосу...). Тому хочу скласти тут щиру дяку тим громадським організаціям, які об'єдналися з ініціативою довготермінової міжнародної кампанії "Не дамо згасити свічу пам'яті!". Раз об'єдналися, значить, є надія, що таки не дамо. А вже скільки киян відгукнеться на перший заклик, побачимо завтра в парку. Навіть якщо прийде всього кількасот душ, це однаково буде добрий початок.

Вона ж тільки-тільки почала розгорятись, наша свіча. Тільки-тільки почала розсіювати в народній свідомості той непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі..."

powered by lun.ua
Коментарі — 357
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 19:48
IP: 94.178.132.---
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:38
Сергій_Трегубенко:
Закони Вам, пане Трегубенко, ще довго писатиме Азаров

Так хто до кого повинен йти, Тимошенко до народу, чи народ до Тимошенко?
Чому вона до людей не пішла, а як старуха з "Щучого веління" забажала царицею бути і народ в прислузі мати?
І після цього Ви, Олег Медведєв, кажете, що Вона права, а народ ні?
Спробуйте згадану казочку Юлії Володимирівні якось розказати...
Gelen _ 18.06.2010 19:48
IP: 94.179.150.---
Пани Оксана-Противсех собирается спокойно отсидеться в своей Башне из Слоновой Кости, а "страдания народные" и боль за родную Украину будут для нее прекрасным творческим стимулом, и мы увидим не одно замечательное ее произведение на эти
темы.
Майдан _ 18.06.2010 19:47
IP: 193.107.81.---
Саша Чаленко – Г...Н _ 18.06.2010 19:30
Її, як раз, і покарали, але врятували Україну від іншого горя...
--
И какое же горе для Украины может быть страшнее нынешнего?
investigator _ 18.06.2010 19:45
IP: 194.44.240.---
Да, погані справи в нашому королівстві, якщо навіть такий інтелектуал як О.Медвєдев не перестав співати мантри "О.Забужко привела до влади банду Януковича" та "Прокляття противсіхам". А чому не "Болтпоклавшим" (назвемо так для політкоректності тих 30%, які не прийшли на виборчі участки)? Бо ж ті нещасні 5% Противсіхів хоч проявили таку-сяку громадянську активність, та виявляється саме вони, а не мільйони луганчан, кримчан, харків'ян, сотні тисяч киян та галичан (на жаль!), прияли приходу до влади Віктора-ІІ.
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:44
IP: 93.73.182.---
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.
Майдан _ 18.06.2010 19:41
IP: 193.107.81.---
Олег Медведєв:
Йдеться не про вболівання за Тимошенко. Вона – полчтчиний лідер, але й жива людина з недоліками, бо всі ми грішні, і я про ці недоліки знаю, повірте, більше, ніж будь-хто з вас, хто тут пише. Але покарали "противсіхи" за недоліки не Тимошенко, а Україну. Це наслідки не лише помилок нашої команди, але й прорахунку тих, хто вивився нездатним зробити раціональний вибір, а здався в полон емоціям.
Вы правы, Олег!
"Противсихи" никак не могут понять, что их чванство и гордыня расчистило дорогу ПРдунам для уничтожения Украины.
И погибает от их "противсихизма" вовсе не Тимошенко, а Украина!
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:38
IP: 93.73.182.---
Сергій_Трегубенко:
Закони Вам, пане Трегубенко, ще довго писатиме Азаров
tech _ 18.06.2010 19:35
IP: 194.44.128.---
tranceworld _ 18.06.2010 18:42

Дякую за посилання. Фільм вражає. І мова в селі одна, ніби у рідному побував. Немає ніяких двох Україн.
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 19:30
IP: 178.94.30.---
Олег Медведєв
...Але покарали "противсіхи" за недоліки не Тимошенко, а Україну...

---------

А ось це – пісями по воді вілано...
Її, як раз, і покарали, але врятували Україну від іншого горя
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 19:26
IP: 94.178.132.---
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:23

Раціональний вибір жити за законами, а не по "понятіях" Юлі чи Віті.
І ці закони ми самі собі писатимемо, а не ширки всілякі.
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:23
IP: 93.73.182.---
Йдеться не про вболівання за Тимошенко. Вона – полчтчиний лідер, але й жива людина з недоліками, бо всі ми грішні, і я про ці недоліки знаю, повірте, більше, ніж будь-хто з вас, хто тут пише. Але покарали "противсіхи" за недоліки не Тимошенко, а Україну. Це наслідки не лише помилок нашої команди, але й прорахунку тих, хто вивився нездатним зробити раціональний вибір, а здався в полон емоціям.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 19:22
IP: 94.178.132.---
sapience _ 18.06.2010 19:17

Я Вас категорично прошу мене в один ряд з тими нікчемами не ставити!
Створимо собі закони і житимемо за ними, як і личить цивілізованим людям.
viktorious _ 18.06.2010 19:22
IP: 161.111.24.---
Так Олеже, виннен Ющенко, Забужко, інші, ...
Але Юля з її неперебірливістю, некомпетентністю і непрофесійністю, Ви самі, тендерна мафія, земельна мафія Губського, юридична, рейдерська група Портнова, педофіли, вбивці, суддівська братія, Фельдман, консультанти – Медведчук, Волков, Задорожний, усі ви "кували перемогу" Тимошенко, і продовжуєте це робити.

Моя родина у другому турі голосувала за Тимошенко (я ні). Але то було вимушено і вже останній раз. Ви вже у минулому.
Serge-JPN _ 18.06.2010 19:21
IP: 89.162.254.---
Дійсно, минуле – хоч якимось чином об"єднує, а ось те що маємо сьогодні та на що сподіваємося – роз"єднує. Цьому кінця немає. Жага до влади та грошей – невиліковне та заразне явище. Тут навіть інстинкт самосбереження інколи зникає.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 19:18
IP: 94.178.132.---
Українцям час бути самими собою, а не прислугою комусь...
sapience _ 18.06.2010 19:17
IP: 77.122.152.---
Сергій_Трегубенко:
Сергій_Трегубенко:
В 1941-му нікчеми кричали – не може Україна бути самостійною, нехай її топче або Сталін, або Гітлер!
Сьогодні тим же голосом нікчеми кричать – не може українець бути проти всіх їх і за себе, він має вибрати собі в пани або Юлю, або Вітю!
====

1. Були й інші, які боролись за самостійну Україну. Причому, не в Інтернеті, а зі зброєю в руках.
2. Пропоную третій варіант: оберімо Серьожу Трегубенка. "Серьожа – Так!"
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 19:16
IP: 178.94.30.---
rumata2000

Я за себе, не за Трегубенка...

Ви розумієте... Вона нам огидна. І така ж для нас хєрова як і ота тупа донбасятина.
Якби Вона не була таким гівном (це і її обслуги, тіпа Олєжки з Уколовим, стосується) то ми могли б голосувати інакше.

Але Вона не змогла не бути гівном...
rumata2000 _ 18.06.2010 19:09
IP: 95.133.180.---
Пртивиху Сергею Трегубенко, ну и причем здесь протывсиховская политтехнология к Сталину и Гитлеру, Кстати во второй мировой никому практически не удалось отсидется, тем более быть протывсихом, все должны были определится, на чьей он стороне, даже если не хотелось, жизнь заставила. Жизнь заставила создать антигитлеровскую коалицию режима Сталина и Западных демократий, Как победили Гитлера, общего врага, так коалиция и рассыпалась, и т.д. Так что зря вы для оправдания своей трусливой и лицемерной позиции притащили за уши Гитлера со Сталиным
Gelen _ 18.06.2010 19:02
IP: 94.179.150.---
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 18:48
"В 1941-му нікчеми кричали – не може Україна бути самостійною, нехай її топче або Сталін, або Гітлер!"
*******
Но ведь получилось так, как хотели настоящие патриоты – Украину топтали
и Гитлер, и Сталин – и вместе, и по очереди.
fanfan _ 18.06.2010 18:56
IP: 77.122.151.---
Я поддерживаю Олега. В последнее время Тимошенко его немножко отстранила. Она больше доверяла другим консультантам и советникам. Получился такой результат. Єто будет ей наукой.
бдрм _ 18.06.2010 18:51
IP: 78.30.208.---
ГАН ДОН _ 18.06.2010 18:40

Я, ты, он, она
Вместе выебем слона!

Не получится. Затрахаете советами.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 18:48
IP: 94.178.132.---
В 1941-му нікчеми кричали – не може Україна бути самостійною, нехай її топче або Сталін, або Гітлер!
Сьогодні тим же голосом нікчеми кричать – не може українець бути проти всіх їх і за себе, він має вибрати собі в пани або Юлю, або Вітю!
tranceworld _ 18.06.2010 18:42
IP: 178.95.50.---
Російська влада заявляє, що помирали люди не тільки на території України але й у Росії (Поволжя, Кубань, Ставрополь), Білорусі (Берестейська, Гомельська область), Казахстані (Північ Казахстану), згідно з цими даними, вони зробили висновок – це не геноцид! Але вони приховують, що українці так само як і росіяни, білоруси жили не тільки на території України. Подивіться будь-ласка карту національностей СРСР 1941 року! Навіть після десятиліть голодоморів, репресій українці там становили більшість населення!
Карта национальностей СССР в 1941 году
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/Ethnic_map_USSR_1941.jpg
tranceworld _ 18.06.2010 18:42
IP: 178.95.50.---
Документальний фільм "Живі" знятий сучасним українським режисером Сергієм Буковським (Кіностудія "Листопад-фільм") Глядач побачить у фільмі історію британського журналіста Гарета Джонса, який був першим журналістом, хто озвучив правду про Голодомор в Україні, розповсюдивши прес-реліз у Берліні в березні 1933 р. Це фільм про байдужість урядів багатьох країн до чужої біди, про потугу культури, зрощеної працею на землі, любов'ю до землі... Про селян, що жили і працювали на найродючіших у світі ґрунтах, і те, як їх було віддано на поталу голоду й повільної смерті. З тих, хто уцілів, формували армію рабів... Лише тепер розуміємо – це був фрагмент вселенської гри по витворенню так званої "нової людини".
http://www.ex.ua/view/1255590?r=1255564
http://www.ex.ua/view/250909
http://www.youtube.com/user/TheLivingUkraine
http://www.theliving.org.ua/
tranceworld _ 18.06.2010 18:42
IP: 178.95.50.---
Резолюція Парламентської асамблеї Ради Європи 1723 (2010) від 28 квітня 2010 року

5. В Україні, яка постраждала найбільше, особливих втрат зазнало селянство, мільйони селян-одноосібників та членів їхніх родин померли від голоду, що прийшов слідом за примусовою "колективізацією", забороною на виїзд з вражених голодом районів та конфіскації зерна й іншого продовольства. Ці трагічні події названі Голодомором (політично зумовлений голод) і визнані законом України як акт геноциду проти українців.

http://www.memorialgolodomors.org/Museum/PARE.htm
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter