Олег Медведєв Приватний політичний консультант, політтехнолог

Хороша, але запізніла ініціатива Оксани Забужко: про те, що свічка може згаснути, варто було подумати раніше

18 червня 2010, 16:32

В Україні та 20 інших державах стартує кампанія "Не дамо згасити свічу пам'яті", присвячена Голодомору 1932-1933 років. Мета кампанії – вшанування пам'яті мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років, недопущення замовчування справжніх причин, наслідків та організаторів геноциду.

19 червня у Києві пройде молитва за невинно вбитих, після якої Cвічки Пам'яті поїдуть у міста України та по всьому світу. У кожній країні, яка підтримала кампанію, – а це Велика Британія, Австралія, США, Іспанія, Канада, Аргентина, Бразилія, Греція, Росія та інші – участь у молитві візьмуть представники різних релігій та конфесій, політики, представники влади та української діаспори. Свічка моління також побуває у резиденціях Європарламенту та Організації об'єднаних націй


Сьогодні підтримати цю акцію в своєму блозі на УП слушно запропонувала Оксана Забужко – й добряче всипала на горіхи Януковичу.

От тільки пані Оксана чомусь заборонила коментувати свій пост. Мабуть, Оксано, не дуже Вам хочеться, аби хтось нагадав про Вашу посильну роль в перемозі Віктора Федоровича, про те, що Ви були активною учасницею інспірованого штабами Ющенка та Януковича руху "Проти всіх", і що Ваша підтримка генеральної лінії Ющенка на перемогу Януковича була спричинена глибокими ідеологічними переконаннями, а зовсім не тим, що подружжя Ющенків посприяли Вам у виданні майже тисячесторінкового роману. Втім, це, здається, найкраще, що Ющенко встиг зробити для України.Ну а тепер пропоную обговорити Ваш текст. Для зручності цитую його повністю – і відкриваю дискусію, якої Ви, вибачте, очевидно, не хотіли.

Оксана Забужко, пряма мова:

"Коли наш "25%-й президент" покірним диктофончиком повторював у Страсбурзі "награну" йому "кремлівську мелодію" – що Голодомор в Україні "не був геноцидом", бо тоді потерпіли "й інші народи СРСР" (задавись логіка! – а Голокост не був геноцидом, бо потерпіли й інші народи окупованих Гітлером країн?), – він, звісно, навряд чи тямив, що в ті хвилини порушує присягу Президента на вірність Україні. Бо Україна – то не "Вона-Воно-Вони", як придумали "їм" московські політтехнологи. Україна – це спільнота "мертвих, і живих, і ненарожденних", і ніяким указом, голосуванням, підкупом, ані навіть усім золотовалютним запасом планети цього не скасуєш – як не скасовується фізичний закон. Цю спільноту можна обкрадати, але ні в якому разі, за жодних обставин не можна зневажати: перше правило, яке мав би зарубати собі на носі кожен, хто рветься нею "поруліть".

Янукович це правило порушив. Тому що про "мертвих", тобто про національну пам'ять "інших народів СРСР" мають дбати президенти тих "інших народів", і якщо президент Мєдвєдєв цього не робить – його проблеми. А от засипати своїх мертвих (яким присягнув!) чужими непом'янутими – значить не просто виставляти себе на цілий світ фольклорним дурником, що кричить "Таскать вам нє пєрєтаскать!" на вид похоронної процесії. Це значить і дещо серйозніше: плювок на могили. На мільйони могил невинно убієнних. Малюк Мєдвєдєв звелів – а наш узяв та й плюнув. За аналогією з того ж 1933-го – як сільський злодій, якого заїжджий НКВДист послав залізти на церкву й скинути з маківки хреста. Нічого хорошого з того, як відомо, ніколи не виникало, і ніякі Афонські старці цього Януковичу, боюсь, не одмолять. Але то вже його проблеми – а ми повернімось до наших, що їх, поки наші ведмедики наввипередки танцюють на розжареній блясі під московську дудку, розв'язувати належиться нам, і тільки нам. Самим.

В усій донедавній офіційній риториці довкола Голодомору мене незмінно бентежила одна річ: недоговореність. Так, ніби в 1933-му все й скінчилося, і пам'ять про один із наймасштабніших цивілізаційних злочинів в історії людства, скоєний на нашій землі, – то все-таки більше "ритуал під річницю", з сьогоднішньою бездольністю країни напряму не пов'язаний: за класиком кажучи – "наносили землі та й додому пішли". Тимчасом, проведені в Ізраїлі дослідження наслідків Голокосту виявили, що сліди травми від масових гекатомб зберігаються в психіці нащадків жертв до четвертого (так!) покоління включно. То якими ж мають бути наслідки травми, про котру в трьох поколіннях згадувано було в кращому разі пошепки?...

Ми ж їх, ці наслідки, бачимо щодня, тільки не замислюємось над ними. Голодомор навчив мільйони українців: щоб вижити, треба "вкрасти з колгоспу". В 1991-му році внуки "розкуркулювачів" 1933-го – тодішня партсовноменклатура – отримали собі в повне розпорядження велетенський, багатющий "колгосп" під назвою "Україна" – і, гнані тим самим, уже неусвідомленим, спинномозковим рефлексом, дружно, як зграя голодних щурів, ринулись волікти "з колгоспу" до себе "в хату" – в маєтки і на офшори... При мовчазній, між іншим, згоді мільйонів інших "колгоспників", які на їх місці, найпевніше, чинили б так само: Голодомор на цілих три покоління зробив у нашій свідомості казнокрадство (до 1933-го страшне слово, вживане в народі нарівні з "убивством" і "богохульством"!) – морально неосудним. У генетичній пам'яті відклалося: всяка самочинна "громадська складка" (наприклад, для помочі мрущим від голоду) грозить Гулагом – і зникла пошана до "громадських грошей" (бюджету!), стало "и все вокруг народное, и все вокруг мое" © – головне діло, дорватися до "роздачі"... Скільки наших співвітчизників уже й не уявляє собі, що в державі – своїй державі! – може бути якось інакше? Ось це й є Голодомор в дії – сповільненій, бувають такі бомби... І стоїть Україна отвором на всі чотири сторони світу, як дім без господаря: колгосп, що його наввипередки пустошать казнокради, скинувши попередньо з церкви хреста. І допоки ця причиново-наслідкова зв'язка – 1933 – 1991 – 200... – не увійде, стійко і твердо, в масову свідомість, країна не вилікується – так і будемо знов і знов репродукувати той самий, закладений у 1933-му "товаришем Сталіним", збій цивілізаційного механізму.

Мільйони українців, замордованих Кремлем через те, що були господарями своїй землі і, відповідно, могли виростити покоління господарів своїй країні, – це наша незреалізована історична альтернатива. Пам'ять про неї аж ніяк не "деморалізує" й не "прибиває негативом", як нас настійно стараються переконати, – ні, шановні, вона породжує гнів. А гнів дає народам силу – в тому числі й будівничу, конструктивну: силу діяти, щоб виправляти звихнене. Саме тому нас так уперто прагнуть цієї пам'яті позбавити. (А енергію можливої конструктивної дії – "технологічненько" роздробити, обернувши на агресію, спрямовану "всередину" народного тіла, на міжусобні чвари "донбасян" і "галичан", на розкол країни і сварки "за межу": чубтеся, хахли, чубтеся, кленіть себе навзаєм, спускайте пару...)

В юдаїзмі існує заповідь – "мхіят Амалек", "Пам'ятай, що зробив тобі Амалек". За переказом, коли євреї виходили з Єгипту, Амалек із своїми людьми напав на них і хотів знищити. Віками розсіяний по світу єврейський народ підтримував свідомість своєї незнищенності, з коліна в коліно переповідаючи дітям і внукам, "що зробив Амалек Ізраїлю" – щоб "не забути". І не забув, і вижив, і державу свою збудував... Хтось тепер нас хоче переконати, ніби краще було дітям Ізраїлю вчити в хедерах, що амалекитяни нападали ще й "на інші" племена в пустині, і від того трагедія Ізраїлю була, мовляв, "не така-то вже й трагічна" – не варто нагнітати, будьмо позитивні, слухаймо Мєдвєдєва-Путіна-Петросяна-Пугачову-і-Радіо-Шансон?...

1933-й – це наш "мхіят Амалек". Не дати його забути – без перебільшення, громадянський обов'язок кожного, хто хоче бачити Україну не "колгоспом", а домом, – безвідносно до того, є в гекатомбах 1933-го його рідні, чи немає. Я б взагалі сказала, що це лакмусовий папірець на українське громадянство – на противагу духовному громадянству СРСР/УРСР (бо ж це останнє можна сповідувати й несвідомо, і навіть б'ючись при кожній оказії у вишивані груди до втрати голосу...). Тому хочу скласти тут щиру дяку тим громадським організаціям, які об'єдналися з ініціативою довготермінової міжнародної кампанії "Не дамо згасити свічу пам'яті!". Раз об'єдналися, значить, є надія, що таки не дамо. А вже скільки киян відгукнеться на перший заклик, побачимо завтра в парку. Навіть якщо прийде всього кількасот душ, це однаково буде добрий початок.

Вона ж тільки-тільки почала розгорятись, наша свіча. Тільки-тільки почала розсіювати в народній свідомості той непроглядний, 70-літній морок, із якого ми вийшли – слава Богу, живі..."

powered by lun.ua
Коментарі — 357
vts-m _ 18.06.2010 20:51
IP: 91.154.244.---
Олег Медведєв:
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.
Цікава думка, пане Медвєдев.
Шкода, що на Єнакієво свого часу астероїд не впав: тоже не було б всевладдя, як Ви кажете, Януковича.
Прищ _ 18.06.2010 20:40
IP: 98.227.33.---
За кількістю міфів, створених і запущених у маси, штаб БЮТ – неперевершений. Справа в тому, що міф дуже зручний для мозкового травлення. Він – логічний. У ньому наперед вибудувані усі причинно-наслідкові зв'язки. А правда – майже завжди неїстивна, може викликати заворот мізків. Тому ви, пане Мєдвєдєв, а разом з вами і Тимошенко – віртуозно володієте мистецтвом створювання міфів.
Усі п'ять років президенства Ющенка ви таким чином успішно маніпулювали свідомістю людей. Але і це вам не допомогло. Попри жахливу картину масового психозу таки знайшлося кілька відсотків мислячих людей, яких ви зневажливо називаєте "противсіхами", що не допустили абсолютної влади біло-сердечної секти.
бун _ 18.06.2010 20:40
IP: 178.95.67.---
Олег,ну ви вже задовбали,вибачте за прямоту.Кажу Вам рідною Вам російською мовою,не в коня корм,українською,коваль коня кує,жаба ногу підставляє.Повторюю ще раз,Ви,Олег Медвєдєв чи Олександр Турчинов є нормальними людьми для вирішення державних питань.Як Ви можете пояснити,з яких мотивів ви пхали Тимошенко поперед себе,ховаючись за її спідницею.Ну не тягне вона,не тягне.Не стріляйте в піаніста,він грає,як уміє.Не мучте бідну жінку,хай їде до дочки в Лондон чи додому в Ізраїль.Чого Ви до неї вчепилися і нею маніпулюєте.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 20:39
IP: 92.112.64.---
Дякую за дискусію, Олег Медведєв.
Позиції зрозумілі, будемо розвивати демократію, здатність народу до ефективного управління своєю країною.
Вам я пропоную приєднуватися до нас. А ні, то ні – хтось же повинен слугувати Юлії Володимирівні, як же їй самій? От тільки чому саме Ви? Втім, про смаки не сперечаються.
крушнаціон _ 18.06.2010 20:39
IP: 91.124.169.---
ам'ять про неї аж ніяк не "деморалізує" й не "прибиває негативом", як нас настійно стараються переконати, – ні, шановні, вона породжує гнів. А гнів дає народам силу – в тому числі й будівничу, конструктивну: силу діяти, щоб виправляти звихнене. Саме тому нас так уперто прагнуть цієї пам'яті позбавити. (А енергію можливої конструктивної дії – "технологічненько" роздробити, обернувши на агресію, спрямовану "всередину" народного тіла, на міжусобні чвари "донбасян" і "галичан", на розкол країни і сварки "за межу": чубтеся, хахли, чубтеся, кленіть себе навзаєм, спускайте пару...)
______________
Цікава позиція опісля. Я поважаю Забужко, як сучасну письменницю- філософа. Але жду і надіюсь, що вона зі слізьми на очах попросить пробачення в свого наріду, за свій вибір під час виборів Президента Україна, чк не як вона сильна особистість.Жду і надіюсь, що так буде.
Майдан _ 18.06.2010 20:25
IP: 193.107.81.---
Сергій_Трегубенко:
Майдан:
Сергій_Трегубенко:
Майдан _ 18.06.2010 19:57
Вы видите альтернативу?

А ви що, ні?!!!
А ви що, да?
Читайте попередні коменти – разів 5 написав.
Считаешь свои плакатные лозунги альтернативой?!
Предложу тебе ещё одну альтернативную мысль в твоем стиле: "Экономика должна быть экономной"
Пользуйся.
Майдан _ 18.06.2010 20:21
IP: 193.107.81.---
Сергій_Трегубенко:
Майдан:
Сергій_Трегубенко:
І після цього Ви кажете, що Вона права, а народ ні?
Вы, Трегубенко, верный ленинец?
Именно марксисты-ленинцы утверждали, что историю творит народ, а не личности (хотя ВСЯ история свидетельствует о противоположном).
Ну, Майдан, це вже тільки зомбобюти на таке здатні...
Якраз при "марксистах-ленинцах" "историю творил народ".
От за таку, в очі, відверту брехню народ і любить Вону.
Да, творил при "марксистах-ленинцах".
Дотворился до событий 32-37 годов.
И натворил таких, как ты, Трегубенков, мнящих себя "народом".
Майдан _ 18.06.2010 20:17
IP: 193.107.81.---
sapience:
Майдан:
Майдан:

"Противсихи" никак не могут понять, что их чванство и гордыня расчистило дорогу ПРдунам для уничтожения Украины.
И погибает от их "противсихизма" вовсе не Тимошенко, а Украина!
===
Та все вони чудово розуміють. Для них, як і для Ющенка, важливо було спалити Юлю, а те, що при цьому згорить хата, їх не обходило.
Не розуміють вони іншого. Якби Юля не виправдала наших сподівань як президент, ми могли б її не обрати наступного разу. З Януковичем це вкрай проблематично. Недаремно ж вони так старанно зачищають всі гілки влади від центру до районів, реалізуючи гасло "Всьо буде Донбас!".
Вы правы, легальными политическими средствами устранить ПРдунов от власти будет невозможно.
При их (ПРдунов) отношении к закону (и к праву вообще) я не представляю способа их отлучения от власти.
Они такие законы о выборах напринимают и так построят суды, что ни у кого, кроме ПРдунов, не будет даже теоретических шансов.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 20:13
IP: 92.112.64.---
Майдан:
Сергій_Трегубенко:
Майдан _ 18.06.2010 19:57
Вы видите альтернативу?

А ви що, ні?!!!
А ви що, да?
Читайте попередні коменти – разів 5 написав.
BIGartist _ 18.06.2010 20:12
IP: 95.132.212.---
Одного Витю, "сына Кучмы", выкинули на помойку. Надеюсь, что и его дружка и тезку, водитель-смертник догонит.
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 20:09
IP: 178.94.30.---
Майдан

То не Тригубенко глупий, то Ви – дурень
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 20:09
IP: 92.112.64.---
Майдан:
Сергій_Трегубенко:
І після цього Ви кажете, що Вона права, а народ ні?
Вы, Трегубенко, верный ленинец?
Именно марксисты-ленинцы утверждали, что историю творит народ, а не личности (хотя ВСЯ история свидетельствует о противоположном).
Ну, Майдан, це вже тільки зомбобюти на таке здатні...
Якраз при "марксистах-ленинцах" "историю творил народ".
От за таку, в очі, відверту брехню народ і любить Вону.
Майдан _ 18.06.2010 20:06
IP: 193.107.81.---
Сергій_Трегубенко:
Майдан _ 18.06.2010 19:57
Вы видите альтернативу?

А ви що, ні?!!!
А ви що, да?
Майдан _ 18.06.2010 20:06
IP: 193.107.81.---
Сергій_Трегубенко:
Олег Медведєв:
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.
Чудовий коментар!
Хто ще не зрозумів, читайте його уважно.
Вся справа для Юлі у "всевладді", а не в державі чи людських потребах!

А нам воно, та всевладдя потрібне?
Глупый Трегубенко не понимает, что шаткий баланс двух примерно равнозначных игроков намного лучше для Украины, чем абсолютная власть (всевластие) одного – в данном случае, ПРдунов.
investigator _ 18.06.2010 20:05
IP: 194.44.240.---
... Ваша підтримка генеральної лінії Ющенка на перемогу Януковича була спричинена глибокими ідеологічними переконаннями, а зовсім не тим, що подружжя Ющенків посприяли Вам у виданні майже тисячесторінкового роману

А ось з цього місця хотілось би детальніше...Бо тут вже просто пахне совковим жлобством. Може шановний автор блогу не знає, що в десятку українських літераторів, які заробляють на хліб виключно літ.працею (разом з А.Курковим, А.Андруховичем, решту забув) входить і О.Забужко. Ну це ж, очевидно, що без фінансової підтримки ВікторАндреїча та пані Катерини "Droschl" у Німеччині ніяк не видасть "Музей..." Ось давеча і Єлєна Марінічева сказала, що і в Росії цікавляться перекладом книги про "злобних бендерафцафф" і кілька видавництв міркують про покупку авторських прав.

Може на там копаєте, пане Олеже?
саймон _ 18.06.2010 20:05
IP: 194.44.171.---
п.Медвєдєв -виборці на Західній Україні голосували за БЮТ на останніх виборах не для того щоб ви ширки із ригами ліпили.Більше не робіть таких заяв.
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 20:04
IP: 92.112.64.---
Майдан _ 18.06.2010 19:57
Вы видите альтернативу?

А ви що, ні?!!!
sapience _ 18.06.2010 20:02
IP: 77.122.152.---
Майдан:
Майдан:

"Противсихи" никак не могут понять, что их чванство и гордыня расчистило дорогу ПРдунам для уничтожения Украины.
И погибает от их "противсихизма" вовсе не Тимошенко, а Украина!
===
Та все вони чудово розуміють. Для них, як і для Ющенка, важливо було спалити Юлю, а те, що при цьому згорить хата, їх не обходило.
Не розуміють вони іншого. Якби Юля не виправдала наших сподівань як президент, ми могли б її не обрати наступного разу. З Януковичем це вкрай проблематично. Недаремно ж вони так старанно зачищають всі гілки влади від центру до районів, реалізуючи гасло "Всьо буде Донбас!".
Майдан _ 18.06.2010 20:02
IP: 193.107.81.---
Сергій_Трегубенко:
І після цього Ви кажете, що Вона права, а народ ні?
Вы, Трегубенко, верный ленинец?
Именно марксисты-ленинцы утверждали, что историю творит народ, а не личности (хотя ВСЯ история свидетельствует о противоположном).
Сергій_Трегубенко _ 18.06.2010 19:58
IP: 94.178.170.---
Олег Медведєв:
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.
Чудовий коментар!
Хто ще не зрозумів, читайте його уважно.
Вся справа для Юлі у "всевладді", а не в державі чи людських потребах!

А нам воно, та всевладдя потрібне?
Майдан _ 18.06.2010 19:57
IP: 193.107.81.---
viktorious:
...треба перегорнути сторінку, "скинути баласт" (епоха Юлі уже у минулому), і починати знову.
Вы видите альтернативу?
ПРдунов перевоспитать?
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 19:54
IP: 178.94.30.---
То не я
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 19:54
IP: 178.94.30.---
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:44
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.

--------------
Цей клоун вчить нас кмітливості...
viktorious _ 18.06.2010 19:51
IP: 161.111.24.---
Олег Медведєв:
Йдеться не про вболівання за Тимошенко. Вона – полчтчиний лідер, але й жива людина з недоліками, бо всі ми грішні, і я про ці недоліки знаю, повірте, більше, ніж будь-хто з вас, хто тут пише. Але покарали "противсіхи" за недоліки не Тимошенко, а Україну. Це наслідки не лише помилок нашої команди, але й прорахунку тих, хто вивився нездатним зробити раціональний вибір, а здався в полон емоціям.
Експерти, журналісти, звичайні люди, дописувачи, і як Ви кажете "противсіхи", вам казали, писали про помилки, недоліки, але ж ваша команда не звертала уваги, не реагувала, не виправляла помилки, продовжула шлях хибною стежиною, не було зворотнього звязку. Але це у минулому, треба перегорнути сторінку, "скинути баласт" (епоха Юлі уже у минулому), і починати знову.
Саша Чаленко – ГАНДОН _ 18.06.2010 19:49
IP: 178.94.30.---
Олег Медведєв _ 18.06.2010 19:44
І, до речі, якюи була ширка, то не було би всевладдя Януковича, між іншим. Вже б пора збагнути.

--------------
Цей клоун вчить нас кмітливості...
ONLINE
Корупція1346 Aтака Путіна1232 Україна та Європа1093 Донбас18 Зеленський29
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter